Презентация казақ тілі 3 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Научные работы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Презентация казақ тілі 3 сыныпПрезентация казақ тілі 3 сыныпПрезентация казақ тілі 3 сынып

Сабақтың тақырыбы: Мәтін түрлері туралы түсінікті пысықтау

Сабақтың мақсаты: Мәтін туралы теориялық білімдерін жүйелеу, әр түрлі тәсілдер бойынша мәтін құрастыруға үйрету; топпен жұмыс жасау дағдыла-рын дамыту; шығармашылыққа баулу, өз ойын ашық айтуға, бір-бірін әділ бағалауға, біреудің пікірімен санасуға тәрбиелеу.

Қолданылған әдіс-тәсілдер: топпен, жекелей жұмыстар, сто сратегиялары, көрнекілік, ауызша.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру ( сыныпты топқа бөлу, топ басшысын сайлату, бағалау парағын әзірлету)

1. Қызығушылықты ояту. Тақтадағы шашылған әріптерден сөз құрату (әнтмі), шыққан сөз бойынша сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау.

2. Мағынаны таныту.

I Берілген сұрақтарға жауап беру

а) « Мәтін» тобына - мәтін деген не?

ә) « Сөйлем» тобына - мәтіннің қандай түрлерін білесіңдер?

б) «Сөз» тобына - мәтіннің қандай бөліктері бар?

(әр топ өзара талқылап, қағаз бетіне түсіріп, қорғайды)

II Әр топқа тапсырма жазылған қағаз тарату

« Мәтін» тобына: 1.Сөйлемдердің жігін ажыратып, тыныс белгісін қой. 2.Мәтінге ат қой. 3.Мәтінде неше сөйлем бар? Қоянның терісі жыл мезгілдеріне қарай өзгеріп отырады күзде сарғыш жапырақ түстес болады қыста аппақ қарға ұқсайды бұл қояндарды жауынан қорғайды « Сөйлем» тобына: 1.Сөйлемдердің жігін ажыратып, тыныс белгісін қой. 2.Мәтінге ат қой. 3.Мәтінде неше сөйлем бар? Атпен көрші ауылға бара жатқанмын кенет атым үркіп кетті жалт қарасам бір үйрек тұзаққа түсіп қалыпты үйректі босатып жібердім үйректің қуанышында шек жоқ «Сөз» тобына: 1.Сөйлемдердің жігін ажыратып, тыныс белгісін қой. 2.Мәтінге ат қой. 3.Мәтінде неше сөйлем бар? Балалар мектептен келе жатты бір әжей құдықтан су алып жатыр еді Дәулет әжейге құдықтан су алып берді әжей қуанып қалды ол алғыс айтты Дәулет өз жөніне кетті 15-жаттығу : Мәтіндерден әңгіме құрау. Сипаттау мәтінін құрап, жазу Күшіктің түсі қара. Төсі ақ. Құйрығы жылмиған. 16-жаттығу Сурет бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндерін құрастыру (3 топқа әр түрлі суреттер беріледі) IV Берілген тақырып бойынша қысқаша мәтін құрау: 1-топ: « Менің сүйікті ауылым» 2-топ: « Мен демалысымды ауылда қалай өткіземін?» 3-топ: «Мен ауылымды неліктен жақсы көремін?» Шығармашылық тапсырма:

  1. Сурет және тірек сөздер бойынша мәтін құра
Нан, сүт, балық, диван, төсек, журнал, қарындаш, ағаш, машина, сергек, дәрігер (мысықтың суреті)
  1. Сурет және тірек сөздер бойынша мәтін құра
Жем, шөп, су, ұя, балапан, қыс, қар, терезе, мысық, бала, уәде (торғайдың суреті)
  1. Сурет және тірек сөздер бойынша мәтін құра
Бақа, тұңғиық гүлі, бақылдаған, су, шыбын, балық әртүрлі, қосмекенді, қалқып тұр, көзі, жасыл (бақаның суреті) 3. Ой толғау. Тақтада жазылған сөздердің байланысын табу: Сөз - сөйлем - мәтін (не себепті топтардың атын осылай атадық? Ойларын қорыту) Қорытындылау. Үйге :еркін тақырыпқа мәтін жазып келу.

















а) « Мәтін» тобына - мәтін деген не?

--------------------------------------------------------------------------------------

ә) « Сөйлем» тобына - мәтіннің қандай түрлерін білесіңдер?

--------------------------------------------------------------------------------------

б) «Сөз» тобына - мәтіннің қандай бөліктері бар?

--------------------------------------------------------------------------------------




« Мәтін» тобына: 1.Сөйлемдердің жігін ажыратып, тыныс белгісін қой. 2.Мәтінге ат қой. 3.Мәтінде неше сөйлем бар? Қоянның терісі жыл мезгілдеріне қарай өзгеріп отырады күзде сарғыш жапырақ түстес болады қыста аппақ қарға ұқсайды бұл қояндарды жауынан қорғайды --------------------------------------------------------------------------------------------------







































« Сөйлем» тобына: 1.Сөйлемдердің жігін ажыратып, тыныс белгісін қой. 2.Мәтінге ат қой. 3.Мәтінде неше сөйлем бар? Атпен көрші ауылға бара жатқанмын кенет атым үркіп кетті жалт қарасам бір үйрек тұзаққа түсіп қалыпты үйректі босатып жібердім үйректің қуанышында шек жоқ ---------------------------------------------------------------------------------------------------



































«Сөз» тобына: 1.Сөйлемдердің жігін ажыратып, тыныс белгісін қой. 2.Мәтінге ат қой. 3.Мәтінде неше сөйлем бар? Балалар мектептен келе жатты бір әжей құдықтан су алып жатыр еді Дәулет әжейге құдықтан су алып берді әжей қуанып қалды ол алғыс айтты Дәулет өз жөніне кетті --------------------------------------------------------------------------------------------------------























© 2010-2022