Сынық сызықтың ұзындығын табу. Сабақ жоспары. 2-сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні: 27.01

Сынып: 2

Пән: Математика

Сабақтың тақырыбы: Сынық сызықтың ұзындығын табу.

Сабақтың мақсаты: Ондықтан аттап қосу мен азайтудың ауызша тәсілдерін, теңдеу шешу және оны талдауды, есеп құрастыру және шығару, өрнек құруларына және фигуралардың периметрін таба алуларына, сынық сызықтың жалпы ұзындығын таба алуларына мүмкіндік жасау.

Сабақтың міндеттері: 1.Б.Сынық сызық және оның ұзындығын табу жайлы білім

қалыптастыру.

2.Д.Ойын, тілін, есін дамыту.

3.Т. Ойлана еңбек етуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, демонстрациялау.

Сабақтың көрнекілігі: демонстрациялық материалдар, флипчарт,

үлестірмелі құрал

Сабақтың барысы:

I.Мотивациялық - бағдарлау кезең. (6 - 8 мин)

Психологиялық дайындық. (2 мин)

1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

3. Оқу құралдарын түгендеу.

- жұмыс орнын даярлау;

- құрал-жабдықтарды даярлау;

- топқа бөлу;

- орындарына жайғастыру;

- топ атымен, топ басшыларымен және топ ережесімен таныстыру;

- өзгеге кедергі келтірмеу;

- өзгенің пікірін сыйлау;

- бірлесе жұмыс жасау.

-сабақтың мақсатын айта өту;

- үй тапсырмасын тексеру.

1 - тапсырма.(үлестірмелі құралдар таратылады) (4- 6 мин)

- төрт топқа төрт түрлі фигуралар беріледі.

- әр фигураға сипаттама беріңіздер, қасиеттерін атаңыздар және периметрлерін табыңыздар;

- қалай ойлайсыздар, сынық сызықтың периметрі бола ма?

- оның ұзындығы болады екен: біреуін тақтада көрсету

- ережені енгізу;

Сынық сызықтың ұзындығын табу үшін оның буындарының ұзындықтарын қосу керек.

II.Операционалды-орындаушылық кезең. (23-25 мин)

- №2 тапсырмамен жұмыс (3 - 4 мин)

- берілген сынық сызықтардың ұзындығын табу

бірінші сынық сызық - 2 см+1см+2 см+1 см=6 см

екінші сынық сызық - 1 см+2см+1см+2см+3см+1см=10см

үшінші сынық сызық - 1см+1см+1см+1см+3см=7см

- алғашқы үш топ оқулықпен, төртінші топ карточкамен жұмыс жасайды.

- болған топ белгіні жоғары көтереді.

- №3, есеп шығару және талдау (8-10 мин)

- алғашқы екі топ оқулықпен, қалған екі топ үлестірмелі құралмен жұмыс жасайды.

1) Жайық өзенінде ұзындығы 50 см ақмарқа және одан 30 см ұзын сазан кездеседі. Сазаннан 45 см қысқа қаракөз балықтың ұзындығы неше сантиметр?

Ш: (50+30)-45=35

Ж: 35 см

2) Бекіренің массасы 80 кг, шоқыр одан 24 кг кем, ал көксерке шоқырдан 30 кг кем тартады. Көксеркенің массасы неше килограмм?

Ш: (80-24)-30=26

Ж: 26 кг

Есепті әр түрлі тәсілмен шығарамыз.

3) Мереке қарсаңында бірінші топ 32 қорап, ал екінші топ 8 қорап жасады. Оның 7-еуін әшекейледі. Әшекейленбеген қорап нешеу?

Ш: (32+8)-7=33

(32-7)+8=33

(8-7)+32=33

Ж: 33 қорап

4) Сыныпта 15 ұл және 8 қыз отыр еді. Біраз уақыттан кейін сыныпқа тағы 5 ұл келді. Сыныпта енді барлығы неше бала болды?

Ш: (15+8)+5=28

( 15+5)+8=28

Ж: 28 бала

-талдатқызу;

Сергіту сәті (1 мин)

Күнге қарап күлеміз

Бақытты өмір сүреміз

Есеп, өрнек, теңдеуді

Өте жақсы көреміз!

Бір, екі, үш

Бойға жинап күш,

Отырамыз тып-тыныш!

-балалар, жаңа біз есеп шығардық, а неге осындай есепті өзімізге құрастырмасқа?

- 4 -тапсырма: есеп құрастыру; ( 4-6 мин)

-4 топқа төрт түрлі есептің шешеуі беріледі, осы шешуге сүйене отырып шартын құрайды.

-топтар жауаптарына орай бағаланып отырады;

- 5 - тапсырма: теңдеу шешу;(3 мин)

- төрт түрлі теңдеуді әр топтың басшылары келіп шешеді;

- талдайды;

- шешуі мен талдауына орай бағаланады;

40-х=25 х+28=71 х-31=49 34+х=62

х=40-25 х=71-28 х=49+31 х=62-34

х=15 х=43 х=80 х=28

40-15=25 43+28=71 80-31=49 34+28=62

25=25 71=71 49=49 62=62

III.Рефлексиялық - бағалау кезең.(3 - 5 мин)

- үлестірмелі құралмен жұмыс (2 мин)

Ой түю.

IV. Қорытынды.(1 мин)

- бүгінгі сабақты талдап өту;

V. Үй тапсырмасы.130-бет,№6.

VI. Бағалау.Топ ұпайын санау.

© 2010-2022