Құлақ -есту мүшесі Дүниетану

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Батыс Қазақстан облысы

Құлақ -есту мүшесі Дүниетану Теректі ауданы

Жаңа өмір ауылы

Шаған жалпы орта білім беретін мектебі

ІІ санатты астауыш сынып мұғалімі

Мухамбетжанова Салтанат Орынбасаровна



Сабақтың тақырыбы

Құлақ-есту мүшесі.

Сабақтың мақсаты

  • Оқушыларға адамның дене мүсесінің бірі есту мүшесі-құлақ туралы мағлұмат беру.

  • Сөздік қорын молайту,ойын барысында ой-өрістерін,тілдік қорларын,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

  • Оқушыларды ережелерді мұқият сақтай отырып,құлақты дұрыс күте білуге, ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Әдіс тәсілдер

Ой қозғау, постер қорғау

Күтілетін нәтиже

құлақ-есту мүшесі екенін;

ережелерді мұқият сақтай отырып,құлақты дұрыс күте білуіді;

құлақты зақымдап алсақ, айналадағы дыбыстарды ести алмай қалатынын.

Бағалау

Бағдаршам, мадақтау.

Барлығын қосқанда

Тренинг,топпен жұмыс, деңгейлік тапсырма, кері байланыс

Кіріспе

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Тренинг: Жер бетіндегі адамдар бақытты өмір сүру үшін не қажет?

(Әр түрлі ойлар айтылады)

Түсіндіріп, ұйымдастырады.

Нұсқау береді.

-Ия,балалар,осы айтылғандардың барлығы болса,онда адамдар бақытты болады.

-Бүгін біздің сабағымызда топпен жұмыс жасаймыз,әр топ өздерінің ұйымшылдығын,татулығын,бірлігін көрсете білуі керек.

Сынып оқушыларын топқа бөліп аламын.

Өткен сабақты еске түсіреді.

Табиғат туралы ой қозғау.

Жансыз,жанды денелер

Жанды денелердің ішінде өте жақсы дамығаны-адам. Ол сөйлейді,терең ойлайды,көреді,сезеді және қоршаған ортадағы әр түрлі дыбыстарды естиді.

-Дыбыстарды не арқылы естиді?

-Бейбітшілік,татулық,достық,

бірлік,ұйымшылдықкішіпейілділік,

ақыл,төзім,сенім,махаббат, т.б

Топ басшысын атау.

Құлақ арқылы.

Тұсаукесер

Ассоциация: мұғалім бейнетаспадан музыка тыңдатады

-Сендер,музыканы не арқылы естідіңдер?

-Иә.

- Адам айналадағы дыбыстардың барлығын құлақ арқылы естиді.

Мұғалім сол арқылы жаңа сабақтың тақырыбын хабарлайды. -Міне,оқушылар,бүгінгі сабағымыз да есту мүшесі-құлақ туралы болмақ.

Негізгі бөлім

Электорондық оқулықпен жұмыс.

Адам-табиғаттың бір бөлігі.Ол өзін қоршаған ортаны көру,сезіну,есту арқылы танып біледі.

Құлақ-есту мүшесі.

Алуан түрлі дыбыстар тыңдату.

Ненің дыбысы екендігі туралы айтқызу.(ит,қораз,сиыр,мысық,қой)

Ойын: «Бұл ненің құлағы?»

Әр топқа әр түрлі жануардың құлағының суреттері беріледі.

Топтан бір оқушы шығып қорғайды.

«Жақсы тілек» тренинг

Оқушылар құлақтарын жауып бі- біріне тілек айтады.

Мұғалім: айтқан тілекті естідіңдер ме?

-Иә,сендердің құлақтарың жабулы болды,сондықтан да сендер жақсы тілектерді ести алмадыңдар.

Құлағымыз естімей қалуы да мүмкін екен.

Топпен жұмыс.

Қосымша көмек береді.Оқушылар 1-тапсырманы орындайды.

1.Өте қатты дыбыс адамның құлағына зиянды.Одан адам естуі нашарлайды.

2.Құлағыңды таза ұстау керек.Құлақ қуысын күнде жуып жүру керек.

3.Құлағыңды суықтан және қатты желден сақтау керек.

Дидактикалық тапсырма.

Парақ қиындыларынан сурет құрастырып жапсыру және сурет бойынша пікірін айту.

Сергіту сәті.

Екі көзің не үшін керек?

Жақсыларды көру үшін.

Екі қолың не үшін керек?

Елге көмек беру үшін.

Екі аяғың не үшін керек?

Туған жерге жету үшін.

Екі құлағың не үшін керек?

Ақыл-кеңес тыңдау үшін.

(Сурет салу)

Әр топқа құлақтары жоқ жануарлардың суреті таратылады,олар сол суретті аяқтауы керек.

Жинақтау кезеңі
(жалпы топ)

Сонымен бүгінгі сабақтан біз не үйрендік ,балалар!

-Қатты дыбыс адамның құлағына қандай зиян келтіруі мүмкін?

-Құлақты қалай күту керек?

-Алақаныңмен құлағыңды жапсаң, не ести аласың?

Сабаққа рефлексия жасау

(балаларға күн және бұлттың суреттері таратылады,сол арқылы бүгінгі сабақты түсінген,түсінбегендерін көрсетеді.)

Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Сабақта қандай қиыншылықтар кездесті?

Қиыншылықты кімнің көмегімен жеңдің?

Қай топтың жауабы сәтті шықты?

Бүгінгі ең үздік топ басшысы деп кімді атар едің?

Қорытынды

Мұғалім бекіту сұрақтарын қояды. Оқушылар жеке жауап береді

Сабақ соңында кері байланыс жүргізіледі.



© 2010-2022