Урок по литературного чтения на тему Бала Тұрар 2 класс

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Бала Тұрар

Сабақтың мақсаттары:

Сапалы түсініп оқу, өз сөзімен баяндай білуге машықтандыру, мәтіндегі негізгі ойды анықтай білуге дағдыландыру.

Жүйелі ойлау қабілетін арттыру, өзі ойланып, өзі ізденетіндей дәрежеге жеткізу, оқу және сөйлеу дағдыларын жетілдіру, өзіндік талдау және жинақтау жұмысын орындауға төселдіру.

Бір-бірінің ойын тыңдай білуге, өзара сыйластыққа, біреуге қарап күлмеуге, адамды сөзі мен ісіне қарап құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, зерттеу,жинақтау, баяндау, сипаттау, ой-қозғау.

Сабақтың түрі: дамытушылық (оқу мен жазу арқылы оқуды)

Пәнаралық байланысы: қазақ тілі

Көрнекілігі: ребусқа арналған суреттер, сызба-карта, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.


  • сабаққа дайындық;

  • сабаққа байланысты тілек сөздер айту;

ІІ. Ой-шақыру. Ребус шешу

, ,

Урок по литературного чтения на тему Бала Тұрар 2 класс Урок по литературного чтения на тему Бала Тұрар 2 класс Урок по литературного чтения на тему Бала Тұрар 2 класс Урок по литературного чтения на тему Бала Тұрар 2 класс

, ,,

Урок по литературного чтения на тему Бала Тұрар 2 класс Урок по литературного чтения на тему Бала Тұрар 2 класс

Шешуі: Қызыл Жебе, Аспара, Көке.

-Бұл сөздерді қай әңгімеден кездестірдіңдер?

-Әңгіме кім туралы?

ІІІ. Мағынаны тану.

а)Картамен жұмыс ( іс-әрекеттерде берілген сөздер арқылы оқушылар оқып келген мәтіннің мазмұнын әңгімелеп айтып береді)

Тапсырма берілді

Зерттеу

Іс - әрекеттер

БАЛА ТҰРАР

Кейіпкерлер


Жазылған сөздер

Авторы: Шерхан Мұртаза

Жанры: әңгіме

Тәрбиесі: Біреуді мазақтамау

Сөздер жазылды

Оқып шықты

Сұрады

Түсіндірді

Мақтады

Шығарды

Иван Владимирович - мұғалім

Тұрар - оқушы, кедей баласы

Атамырза - оқушы,

бай баласы

Жазды

Күлген дауыс шықты

Тұрғызды

Әрең тұрды

Қолын шошайтты

Көрініп тұр екен

Айтып берді

Сүртіп тазалады

Жағып алды

Ду күлді

Айқайлап жіберді

Әрең жазды

Ұнамады

ҚЫЗЫЛ ЖЕБЕ АСПАРА КӨКЕ

ә)Топтық жұмыс

Топ

Жұмыс тақырыбы

Тұрар

Атамырза

1

Киімі

2

Түр-сипаты, мінезі

3

Күлкі шақырған не нәрсе?

4

Аа әрпін жазуы

5

Мұғалімнің бағасы

1-топ. Тұрар - ескі бешпент,шынтағы жыртылған; Атамырза - қара костюм, жап-жаңа, әдемі тігілген.

2-топ. Тұрар - тұла бойына қарағанда басы үлкендеу, шекелігі шығыңқы, көзінде қорқынышы жоқ, өте сабырлы,ақылды, сауатты.

Атамырза - тайқы маңдай, бадырақ көз, қара бала, сидиғандау,бойшаң, асау мінезді.

3-топ. Тұрар - оның бешпентінің шынтағындағы жыртық.

Атамырза - тақтаны сүртудегі қимылдары (жеңіне бор жағылды, тақтаны түкірікпен сүртті)

4-топ. Тұрар - әдемілеп, мұғалімдікінен айнытпай жазды.

Атамырза - арбитып, арық түйенің өркешіндей етіп әрең жазды.

5-топ. Тұрар - «бес» деген баға, оны мақтады, өйткені, ........................

Атамырза - «.......» деген баға қойды,оны мақтамады, өйткені, ..................

IV.Ой-толғаныс. Мәтін бойынша берілген сұрақ-жауап арқылы сөзжұмбақты шешу.

Ж

е

б

е

А

с

п

а

р

а

ә

Р

і

п

к

ө

к

п

А

р

қ

а

Й

т

а

л

а

у

о

р

ы

С

т

ы

ң

ш

Ы

н

т

а

ғ

ы

ә

р

е

Ң


Д

у

И

в

А

н

Т

ұ

р

а

Р

1. Жүйрік жылқының атауы.

2. Тұрар жазған таудың аты.

3. Мұғалім тақтаға не жаздырды?

4.Әңгімеде айтылған ұлттық ойын?

5. «......................... - білімнің анасы» деген сөз бар.

6. .......................... Ломоносов деген асқан ғалымы өткен.

7.Атамырза қолын шошайтып көрсеткен қай жер?

8.Атамырза орнынан қалай тұрды?

9.Балалар ...... күлді.

10. Мұғалімнің есімі кім ?

11. Әңгімедегі негізгі кейіпкер кім ?

Шешуі: «ЖАРАЙСЫҢДАР»

V.Қорытындылау. Сұрақ-жауап арқылы:

- Бүгінгі сабақта кім туралы айтылды ?

- Әңгімедегі оқиға қай жерде болды ?

- Кейіпкерлерді қайсысы жағымды, қайсысы жағымсыз кейіпкер болып

саналады?

VI.Бағалау. Үйге тапсырма: Тұрар туралы мәтінді оқып келу. (әр оқушыға Тұрар Рысқұловтың өмірбаяны жазылған парақша таратылады)


© 2010-2022