- Преподавателю
- Начальные классы
- Көбейту және бөлудің компоненттері 3 - сынып
Көбейту және бөлудің компоненттері 3 - сынып
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Нуралиева Б.С. |
Дата | 07.01.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
А.Хұсаиыов атындағы орта жапы білім беретін мектебі
Тақырыбы:
Көбейту және бөлудің компоненттері
(Математика. 3 сынып )
Өткізген: Нұралиева Гүлмаржан
Сұлұтанбекқызы
Бастауыш сынып мұғалімі.
Математика Сабақтың тақырыбы: « Көбейтудің және бөлудің комоненттері» Сабақтың мақсаты: А)Дамытушылығы: Оқушылардың шығармашылық, танымдық ойлау қабілеттерін дамыту. Ә)Білімділігі: Оқушыларды көбейту және бөлу амалдарының компоненттері және нәтижесі атауы мен таныстыру, білімдерін толықтыру. Б)Тәрбиелігі:Оқушыларды таза, әдемі, шапшаң жазуға тәрбиелей отырып, ауызша есептеу қабілеттерін қалыптастыру. Оқушыларды ұйымшылдыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу. Тіл байлықтарын кеңейту. Сабақтың типі: Жаңа сабақ Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, интерактивті оқыту әдісі Пәнаралық байланыс Ана тілі
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта слайдтар.
Сабақтың барысы І.Ұйымдастыру бөлімі А)Оқушылардың сабаққа қатысы тексеру. Ә)Психологиялық дайындық Б)Сабақтың мақсатын хабарлау. -Біз бүгінгі сабағымызда халқымыздың ел арасына тараған оқу, білім туралы мақал-мәтелдеріне сүйене отырып, түрлі тапсырмаларды орындаймыз. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. А)(Үйге берілген 6-мысалды, яғни әріпті өрнектің мәнін табуды тексеремін.Оқушылар орындарынан отырып оқып, тексереді) Ә) «Оқусыз-білім жоқ, Білімсіз -күнің жоқ» -Оқу білім туралы мақал-мәтелдер айту. (3 қатарды жарыстыра отырып сұрау.) Слайд № 1 Ой қозғау. «Ой ойласаң - кең ойла, алды-артын тең ойла» Слайд №2
1.Қосылғыштардың орындары ауысқаннан ненің мәні өзгермейді? (қосындының)
2.Қосу амалына кері амал? (азайту)
3.Көбейту мән бөлу өзара қандай амалдар? (кері)
4.Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан ненің мәні өзгермейді? (көбейтіндінің)
5.Кез-келген санды 1-ге көбейткенде қандай сан шығады? (сол санның өзі)
6.Кез-келген санды 0-ге көбейткенде қандай сан шығады? (0 шығады)
7.Бір санның екінші саннан неше есе артық немесе неше есе кем екенін білу үшін не істеу керек? (кіші санды үлкен санға бөлу.)
«Кітап-білім бұлағы,
Білім -өмір шырағы»
Оқулықпен жұмыс.
Слайд №3
1 мысал (Санды 2-ге көбейту және бөлуді пысықтау мақсатында орындалады. Әр бағандағы өрнектердің байланысы түсіндіріліп, әр бағанға сол сандарды қолданып тағы неше өрнек жазуға болатынын айтуы керек.)
Мысалы: 3*2 = 6
6 : 2 = 3
2 *3 = 6
6 : 3 = 2
«Білім-алып күш, біле білу де -зор күш»
Слайд № 4 «Көп ойласаң - дана боласың» 3 мысал (Ауызша) (Көбейтуді бөлу арқылы, ал бөлуді көбейту арқылы тексереді) Слайд № 5 «Оқы да біл, ойна да күл, Ойна, бірақ, жұмысты дай ойла» Слайд №6 4 есеп (тақтада орындалады.) (Оқу, есепті талдату) Слайд № 7 Барлығы -18 бала Тең бөлінді -2 топқа Әр топта -? (баладан) Шешуі: 18 : 2 = 9 Жауабы: Әр топта 9 баладан болды. Кері есеп: Барлығы -18 бала Тең бөлінді - ? топқа Әр топта -9 бала Шешуі: 18:9 = 2 (топқа) Жауабы: Тең бөлінді 2 топқа. 5 мысал (Ауызша) (Көбейтіндінің және бөліндінің мәндерін табу) 14 : 7 = 2 7*2 =14 2*7 = 14 14: 2 = 7 (2-ге көбейту кестесіндегі 2, 7, 14 теңдіктері қолданылды) 6- теңдеу (Жарыс түрінде) 8:а =4 а =8:4 а =2 --------------- 8:2 =4 4 =4 х:2 =4 х =4*2 х =8 --------------- 8:2 =4 4 =4 а*2 =8 а =8:2 а =4 --------------- 4*2 =8 8 =8 2*х =8 х =8:2 х =4 --------------- 2*4 =8 8 =8
7 мысал (Тақтаға орындалады) (2,3 бағаны -үйге) Амалдардың орындалу тәртібін еске түсіру, ережесін сұрау. 1) 800: 2 +150 = 550 200 +9 * 2 = 218 IV. Сабақ бекіту -Көбейтудің компоненттерін ата? -Бөлудің компоненттерін ата? -Көбейту амалын қандай амалмен тексереміз. -Бөлуді не арқылы тексереміз? V.Қорытынды VI. Үйге тапсырма 51 бет 4 есеп (ә) 7 мысал (2,3 ) Үй тапсырмасын қысқаша түсіндіріп жіберемін. VII.Бағалау.