- Преподавателю
- Начальные классы
- Х х дыбысы мен әрпі
Х х дыбысы мен әрпі
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Курмашева С.А. |
Дата | 09.01.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Светлана Абдыгазымовна Курмашева
№3 орта мектеп
Ембі қаласы,Мұғалжар ауданы,Ақтөбе облысы
Сабақтың тақырыбы:Х х дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға Х х дыбысы мен әрпін таныту.Х дыбысына байланысты жаңа сөздермен таныстыру.Балалардың дыбыс,әріп,буын,сөз,сөйлем туралы білімдерін толықтыру.Сызба арқылы сөз,сөйлем құрау дағдыларын жетілдіру,сөз сызбасымен ондағы буын санын анықтай білуге үйрету.
Дамытушылық:оқушыларды сауатты,мәнерлі,әсерлі сөйлеуге баулу.Сөздік қорын байыту,байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету,ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік:оқушылардың өнерге,білімге деген сүйіспеншілігін арттыру,еңбекке баулу.Адамгершілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі:оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі:саяхат сабақ.
Әдіс-тәсілдері:түсіндіру, сұрақ-жауап.
Технология:СТО
Көрнекілік:электронды оқулық,интерактивті тақта,слайдтар,суреттер.
Сабақтың барысы.
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Психологиялық дайындық.
Мынау менің-жүрегім,
Бәрі осыдан басталған.
Мынау -басым ақылды,
Бәрін осы басқарған.
Мынау менің-оң қолым,
Мынау менің-сол қолым,
Барлық істі атқарған.
-Көңіл күйлерің қалай?
-Керемет. ( Қолдарын көтереді)
-Сабаққа дайындықтарын қалай?
-Тамаша.( Алақандарын соғады.)
-Ынталарың ше?
-Ғажап.( Қолдарын көтереді.)
-Ендеше бастайық!
-О-О-О( бас бармақтарын көтереді.)
3.Үй тапсырмасын тексеру.
Қосарлы әріп Басында ортасында
Й+У------------------ Ю-----------дауысты
Соңында
4. «Жарыс» мәтінін оқыту
5.-Балалар мынау не? (Хатты көрсетемін.)
-Хат.
-Балалар бүгін бізге хат келіпті. Соны ашып .оқып көрейік. Мұнда былай деп жазыпты: «балалар, сендер бүгін саяхатқа шығасыңдар»депті.
-Балалар, біз қай республикада тұрамыз?
-Қазақстан.
-Қай облыста тұрамыз?
-Ақтөбе.
-Қай ауданда, қай қалада тұрамыз?
-Мұғалжар ауданы, Ембі қаласы.
-Ендеше, балалар, біз өзіміздің туған Ембі қаласына саяхатқа шығамыз.
-Дайынбыз ба? Жаяу шығамыз.
6. «Хат» деген сөзге дыбыстық талдау жасайық.Қандай дыбыстан басталып тұр?
-Х Х Х Сөздің басында,3әріп,3 дыбыс, 1 буын
7.Электронды оқулықпен жүмыс.
-жұмбақты шешу;
-х дыбысына байланысты сөздерді атау;
8. «1-слайд» -«Емхана». «Аурухана».аялдамасы
- Сөйлем құрау.Сөйлем схемасын жазу. Х дыбысы сөздің ортасында.
«2-слайд» -«Кітапхана» аялдамасы
-Оқулықпен жұмыс.
«3-слайд»- «Шайхана» «Дәмхана» аялдамасы.
-Дәптермен жұмыс. Дәптерімізді ашайық,
Қолға қалам алайық.
Салақтықтан қашайық ,
Көркем етіп жазайық.
«4-слайд» «Асхана» «Мейрамхана» аялдамасы.
-Сергіту сәті «Қамажай»
«5-слайд» «Ұстахана» аялдамасы.
-Сәйкестендіру
Ке на
Па ме
Жа кі
Ән ға
Ү ші
«6-слайд» «Наубайхана»аялдамасы.
«Адасқан әріптер»
М.й,а-
Р,б,о-
Т,с,і-
Л,қа-
«7-слайд» «Дәріхана»аялдамасы
-
«Жоғалған әріптер»
Т...с д...п
Б...л с...н
Қ...р ш...й
«8-слайд» «Перзентхана»
-Жаңылтпашты оқып, х дыбысы бар сөздерді теріп айту.
Хамит хат ашып отыр,
Хат ашып,шатасып отыр,
Ол хатты қате ашып отыр.
«9-слайд» «Шеберхана» аялдамасы «Сөз ойла,тез ойла».
Х дыбыс ы бар сөздерді тез айту.
Мысалы:хабар, саяхат, шахмат, хор,Хадиша,Хамит т.б
Қорытындылау:
Тест жұмыстары.
1.Дауысты дыбысты тап: 1)ж 2)ө 3)с
2.Дауыссыз дыбысты тап: 1)ю 2) ы 3)к
3. Е әрпін көрсет: 1)н 2)ә 3)е
4.Бір буынды сөзді тап: 1)аға 2)ат 3)орман
5.Екі буынды сөзді тап: 1)ай 2)таға 3)ертегі
6 Я әрпін көрсет: 1)м 2)ж 3)я
Наубай
Кітап
Ем
Ауру
Дәрі
Перзент хана
Шай
Ас
Дәм
Мейрам
Ұста
Шебер
Сыныбымызға ораламыз.
Бағалау.
Не білдік? Не үйрендік?
Үй тапсырмасы: «Кітапхана» мәтінін оқу.