Разработка урока по татарской литературе

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Разработка урока по татарской литературеРазработка урока по татарской литературеРазработка урока по татарской литературеРазработка урока по татарской литературеЦель урока: формировать представление о правильном описании собак и использование его при составлении проекта
Задачи: Образовательные: углубить Воспитательные: воспитывать чувство любви к животным Развивающие: обогащать словарный запас учащихся, обучать сравнению, умению выделять главное, систематизировать, развивать творческие способности
Планируемые результаты:

Личностные воспитание чувства само- и взаимоуважения; развитие сотрудничества при работе в парах, в группах; воспитание любви к животным

Предметные развитие умений работать с учебником, овладение понятиями кличка, порода, внешность, характер

Метапредметные развитие речи……………..
Тип урока: открытие новых знаний Форма работы учащихся: коллективная, работа в парах и в группах Техническое оборудование: ЭОР, персональный компьютер, проектор, презентация, учебник, раздаточный материал, ватман, фламастеры Методы обучения: проблемный, частично-поисковый



Структура и ход урока:

  1. Мотивация к учебной деятельности.
СЛАЙД № 1 - Исәнмесез! Хәерле көн! Кәефләрегез ничек? - Минем дә кәефем яхшы. Утырыгыз. Дежур укучылар сөйләшүе. - Рәхмәт. Бүгенге дәрестә сезгә уңышлар телим.
II. Актуализация знаний и фиксация затруднения в проблемном учебном действии.
  • "Маэмай" М. Җәлил шигырен фонетик күнегү урынына уку. (пышылдап, шатланып)
СЛАЙД № 2 Минем бар бер маэмаем, Кара борын Акбаем. Күп йөгерә, күп өрә, Күп ишетә, күп күрә. Муса Җәлил
  • Ни өчен бу шигырь белән башладык? (Чөнки этләр темасын өйрәнәбез)

  • Өстәлләрдә үзбәя бите бар. Һәр эштән соң үзегезгә бәя куегыз.

Фамилия Исем

Мин аңладым, яхшы эшләдем

Мин аңладым,

аз эшләдем

Мин аңламадым, эшләмәдем

1.

Парларда эш

Ситуатив күнегүләр

Лексиканы кабатлау

2.

Индивидуаль эш

Өй эше

аудирование

3.

Төркемнәрдә эш

План төзү

Текст төзү

Проект



Парларда эш Ситуатив күнегүләр аша алган белемнәрне тикшерү.
  • Алексей, синең этең бармы?
  • Спроси у друга, есть ли у него собака и что собака любит;
  • Узнай у друга встречает ли его собака из школы;
  • Скажи что у тебя есть собака (кошка) и она любит играть с мячом;
  • Спроси у Владислава, умеет ли собака подать лапу;
Бәяләү битенә "Плюс" куегыз. Өй эшен тикшерү: 1 укучы "Минем этем" язган хикәясен укый. 2 укучы ясаган рәсемен күрсәтеп сөйли. 3 укучы рәсем ясаган, хикәя укый. Бәяләү битенә "Плюс" куегыз.
  • Хәзер күзләрегезне йомыгыз, Аняның этен күз алдына китереп карагыз.
  • Күрә алдыгызмы? (Смогли представить?) Ни өчен?


III. Выявление места и причины затруднения.
  • Шулай итеп, этләрне күрмичә күз алдына китерү өчен, тагын нәрсәләр турында сөйләргә кирәк? (Токымын әйтергә, кыяфәте, холкы турында сөйләргә һ.б.)
СЛАЙД № 3 Экранда чыга Токымы: Кыяфәте: Холкы:
  • Яхшы, токымын, кыяфәтен, холкын әйтегез. (укучылар белгән сүзләрен әйтәләр)
  • Бу сүзләр генә җитәме? (Юк. Сүзләр аз беләбез)
  • Димәк, сүз байлыгыз әз.
  • Конверт № 1 алыгыз, биремне игътибар белән укыгыз. Бирем: Сүзләрнең дөрес тәрҗемәсен табыгыз. Кайсы төркемгә керә.

- Парларда киңәшләшеп языгыз. Сүзлекләрдән файдаланыгыз.

  • Токымы: йорт эте - дворняжка, ау эте - охотничья, сакчы эт - сторожевая
  • Кыяфәте: йонлач - мохнатый, озын колаклы, бөдрә - кудрявый, йон - шерсть
  • Холкы: шаян - озорной, юаш - смирный, усал - злая, тугры - верный
  • Парларда бер-берегезгә әйтеп карагыз.
Тактада эленә. Экранда эталон чыга. Бәяләү битенә "Плюс" куегыз.
???????
  • Димәк, без нәрсә эшли белмибез? (без этләр турында яза белмибез. Без этләрне сурәтли белмибез.)

IV. Построение проекта выхода из затруднения. - Нинди максат куябыз? Димәк, бүген дәрестә нишләргә өйрәнәчәкбез? (Этләрне сурәтләргә өйрәнәчәкбез, сүрәтләү планын, тәртибен төзибез) - Бүген дәреснең темасы нинди? .......................
- Сез хәзер төркемнәрдә эшлисез. - Төркемнәрдә эшләү кагыйдәләрен искә төшерик. Сез ниди булырга тиеш : дус, әдәпле, тыныч, актив. Командир, сүзлек өчен җаваплы, вакыт өчен җаваплы, язучы сайлагыз. - Карточка № 2 алыгыз, биремне укыгыз. Бирем: этләрне сурәтләү өчен, план нинди тәртиптә булырга тиеш. СЛАЙД №4 Этнең кушаматы Токымы Кыяфәте Гадәтләре Холкы Нәрсә ярата?


  • Һәр төркем тактага үз планын такага элә. (тактада 3 план булачак)
Командир чыгып исбатлый. (Уртак бер план килеп чыга.)















Бәяләү битенә "Плюс" куегыз.
V. Реализация построенного проекта. - Хәзер инде сүз байлыгыз бар, планыбыз бар. ???? - Төркемнәрдә эшлисез Карточк № 3 алыгыз, биремне укыгыз. Бирем: Җөмләләрне текст тәртибендә урнаштырыгыз.
- Хәзер сез нишлисез? Какая у вас задача? (План буенча текстагы җөмләләрне тәртип буенча урнаштырабыз)

Текстлар.
  1. Минем этем бар. Аның кушаматы - Леди. Ул йорт эте, болонка токымыннан. Леди йонлач, ак төстә, кечкенә. Этем тәпиен бирә, бии белә. Леди акыллы, шаян эт. Ул туп белән уйнарга ярата.
  2. Минем этемнең кушаматы Рекс. Токымы - овчарка, димәк ул сакчы эт. Рекс зур, озын койрыклы, кара төстә. Ул командалар үти. Бик акыллы, тугры эт. Рекс урамда йөрергә ярата.
  3. Минем этем - минем иң яхшы дустым. Аның кушаматы - Чарли. Ул ау эте, спаниель токымыннан. Этем озын бөдрә йонлы, озын колаклы. Ул исәнләшә, тәпиен бирә. Чарли - акыллы, ләкин бераз усал эт. Әтием белән ауга (на охоту) йөрергә ярата.

  • Бер-берегезне игътибар белән тыңлагыз. Хаталарны төзәтегез. Киңәшләшегез.
  • Җөмләләрне әйләндерегез, дөрес булса, эт рәсеме килеп чыга.
  • Һәр төркем үз этен табарга тиеш.
  • Экранда 3 эт рәсеме чыга.
СЛАЙД № 5
Болонка Овчарка спаниель

Бәяләү битенә "Плюс" куегыз.
VI. Первичное закрепление во внешней речи.
  • Хәзер һәр төркем үз текстын укый, икенче төркемнәр әйтегез, кайсы эт аларныкы? (текстны чиратлашып укыйлар)

Физминут
  • Эт артыннан кабатлагыз.

VII. Самостоятельная работа с самопроверкой по образцу. Аудирование. (ДӨРЕС ТҮГЕЛ ТЕКСТ ??????????)
  • Дәфтәрләрне ачыгыз. Текстны игътибар белән тыңлагыз. Кыска җавапларны дәфтәрдә языгыз.
Индивидуаль эш. Этнең кушаматы ______________________________ Токымы _____________________________________ Кыяфәте __________________________________ Гадәте _____________________________________ Холкы ____________________________________ Нәрсә ярата? ______________________________ СЛАЙД № 6
  • Экранда дөрес җавап чыга. Үзегезне тикшерегез.
Бәяләү битенә "Плюс" куегыз.



VIII. Включение в систему знаний и повторение.
  • Этләр турында матур, дөрес итеп яза беләсезме?
СЛАЙД № 7 - Укучылар, сез беләсез, һәр йорт хайванының паспорты була. Төркемнәрдә эшлисез. Владислав, Евгения һәм Лизаның этләре өчен паспорт ясыйсыз. Сез этләрне сурәтлисез. (проект) дәреслекнең 116 битендәге таблицаны файдаланып языгыз.
Командирлар чыгыш ясый.
  • Күзләрне йомып тыңлыйсыз. Хәзер этне күз алдына китерә аласызмы?
  • Сез нәрсә өстәр идегез? Евгенияның эте турында нәрсәләр белдегез. (русча сөйләгез)

Бәяләү битенә "Плюс" куегыз.
IX. Рефлексия.
  1. - Без бүген дәрестә нишләдек?
- Дәреснең темасы нинди иде? - Нинди максат иде? - Максатка ирештекме?
- Кто встретил трудности? В чем? Почему? - Үзбәя бирү битендә "плюс"ларны санагыз. Кемнең нинди төс күбрәк, шул төстәге түгәрәкне күтәрегез. - командирлар, Үзбәя битен җыеп бирегез

ӨЙ ЭШЕ

  • Кемнең яшел төстә "плюс" лары күбрәк 1 төр өй эшен языгыз, кемнең сары - 2 төр, кызыл - 3 төр.


  1. Яшел - Этегез турында, яки берәр токым турында презентация ясарга.

  2. Сары - Этегез турында хикәяне тулыландырырга.

  3. Кызыл - 117 бит, 5 күнегү: сорауларга җавап бирергә.





© 2010-2022