- Преподавателю
- Начальные классы
- Разработка урока на тему «Одағай»
Разработка урока на тему «Одағай»
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Бекова А.Т. |
Дата | 27.03.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Поделитесь с коллегами:
Қазақ тілі. Ашық сабақ. 17.04.2014. Сабақтың тақырыбы: Одағай сөздер және олардың емлесі.
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік. Оқушыларға жаңа сөз табы одағай туралы мағлұмат беріп, одағайдың түрлері, айтылу ерекшеліктері, жазылу емлесі жайлы кеңірек түсінік беру,сөйлем ішінен тауып, түрлеріне ажыратуды үйрету.
-
Дамытушылық. Оқушылардың есте сақтау қабілеттері мен сөздік қорларын арттыру, өз ойларын жүйелі түрде жеткізе білуін, таным деңгейін дамыту.
-
Тәрбиелілік. Оқушыларды техникалық - ақпараттық құралдармен жұмыс істеуге, сауатты жазуға баулу. Қатесіз, сауатты жазуға баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: түсіндіру, сұрақ - жауап, көрнекілік.
Сабақтың көрнекілігі: кестелер, сызбалар, ребустар.
Сабақтың пәнаралық байланысы: әдебиеттік оқу, қимылды ойын.
- Сабақтың барысы:
- Көп нүктенің орнына тиісті шылауларды қою тапсырмасы.
- Біздің сыныптың ұддары да қыздары да өнерлі.
- Менің ұстазым қалай оқитыным туралы айтты.
- Әкем Саяға өзіне көмектескені үшін алғыс айтты.
- Аружан мен Арай сабаққа бірге дайындалды.
- Өз алдына толық мағынасы жоқ сөздерді шылау дейді. Шылаулар: мен (бен, пен), және, да (де), та (те), ма (ме), ба (бе), па (пе), дейін (шейін), қана (ғана), қой (ғой), үшін, туралы, -ақ.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі.
- Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
- Пай-пай, мына аттың жүйрігін-ай!
- Бәрекелді, келгендерің қандай жақсы болды!
- Алақай, алақай, ауылдан әжем келді!
- Апырай, ата қонысым еді! (М.Әуезов)
- Ережемен таныстыру.
- Көркем жазу.
- 2-жаттығу.
- 3-жаттығу. Берілген одағайларды қатыстырып сөйлем құрап жазу.
- 4-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті одағайды қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу.
- 5-жаттығу. Ребусты шешу.
- Балалар, бүгін қандай сөз табымен таныстық?
- Одағай деген не?
- Одағайлар қандай көңіл күйді білдіреді?
- Одағай сөздер сөйлем мүшесі бола ала ма?
- Сөйлемдегі басқа сөздермен байланысқа түсе ме?
- 6-жаттығу (176 бет) ережені жаттау.
- Рефлексия.