- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок доброти «Як зимують птахи»
Урок доброти «Як зимують птахи»
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Науменко Н.Н. |
Дата | 11.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Ліцей «Спектр» міста Тореза
Урок доброти
« Як зимують птахи»
Урок природознавства
у 2 класі
Підготувала
вчитель початкових класів
Науменко Н. М.
Торез 2016
Тема. Як зимують птахи
Мета : розширити знання учнів про тварин; формувати уявлення про життя
птахів взимку, про необхідність їхньої охорони; дати рекомендації щодо
правильної підгодівлі птахів, виготовлення годівниць для них;
розвивати процеси мислення. спостережливість, пізнавальний інтерес.
зв'язне мовлення;
виховувати турботливе ставлення до птахів, бажання брати участь у їх
охороні.
Обладнання : демонстраційний матеріал - набір ілюстрацій « Птахи », куб із
малюнками, мультимедійна презентація « Птахи взимку », мікрофон; роздавальний матеріал - картки - пам' ятки, « Тематичний словник школяра » К.С. Прищепи; відеозапис фізкультхвилинки.
Тип модуля : змістовно - пошуковий
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пташки всім нам шлють привіт,
У віконце заглядають,
Гіллячком хитають.
Доброго вам ранку
І успіхів бажають!
ІІ. Перевірка домашнього завдання
-
Інтерактивна вправа « Кубування »
- Що вам відомо про тіло на малюнку? ( Учитель повертає сторони куба з малюнками, учень. якому показують куб. відповідає.)
Сторони куба: 1 - крижина;
2 - сніжинка;
3 - дерево без листя;
4 -сонечко ;
5 -калина на гіллі;
-
- зелена рослинка під снігом.
-
Хвилиночка синоптика
- Послухайте описи погоди та скажіть. як можна назвати таку погоду:
Усе зацвіло, Буває, за хмари
І ллється у вікна Ховається сонце.
Весняне тепло Краплинки води
На луки зелені Стукотять у віконце.
Біжить дітвора. Та квіти і трави
Хороша погода! Ковтаючи воду.
Весела пора! Шепочуть зраділо:
( Сонячно ) Чудова погода!
( Дощ, хмарно )
Все вкрилось кругом
Пухнастим та чистим
Блискучим сніжком.
Ставаймо на лижі!
Сідаймо в санчата!
Беремо ковзани,
Щоб стрілою помчати!
( Сніжно )
- А як ви можете назвати сьогоднішню погоду?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
-
Гра « Чи знаєш ти тварин? »
( На дошку кріпляться малюнки пінгвіна, страуса, колібрі, ворони. чаплі).
-
Що об'єднує всіх цих тварин?
-
Назвіть характерні ознаки птахів.
2. Гра « Хто куди летить? »
Дошку поділено на три частини. У середній частині в стовпчик записано назви птахів. Учні « естафетою » виходять до дошки та ведуть стрілку від назви птаха праворуч, якщо зазначений птах залишається зимувати, ліворуч - якщо відлітає.
Перелік птахів : ворона, соловей, голуб, сорока, ластівка, дятел, синички, лелека, журавель, горобець, гуси.
- Як називаються птахи, що відлітають?
- Як називаються птахи. що залишаються зимувати?
- Пісні яких птахів ви чули взимку?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
-
Вступне слово вчителя
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як живеться взимку осілим птахам та поміркуємо разом : чим діти можуть допомогти нашим пернатим друзям.
V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Інтерактивна вправа « Навчаючи - учуся »
( Кілька підготовлених учнів розповідають по одному абзацу наведеного
тексту.)
Усі готуються до зими по-різному. Люди - купують теплий одяг та взуття. Багато лісових тварин також готується до морозів: утепляють « шубки », роблять запаси, а дехто лягає спати. А ось доля осілих птахів багато в чому залежить від доброти, щедрості й милосердя людини.
Птахи взимку дуже страждають від холоду й голоду. Крижаний вітер гуляє, носиться між будинками й деревами, забирається і під густе пір'ячко. Важко всидіти маленьким пташкам і на землі, і на гілці: холонуть лапки. Щоб зігрітися, треба їм стрибати, літати. Шукають вони, де б сховатися від холоду, від страшного зимового вітру.
Лютий - найважчий для птахів місяць. Місяць лютого холоду й голоду. Зима відчуває. що скоро їй доведеться поступитися своїми правами, ось вона й лютує: то мороз розгуляється, то замете буревій. найгірше. коли після денної відлиги вдарить вночі мороз і відразу заморозить сніг зверху. Таке крижане покриття на снігу міцне. жорстке, слизьке. Його не розбити ні слабкими лапками, ні дзьобом. Як птахам дістати з - під льоду їжу: травичку, зернятка?
Але добре відомо: хто ситий, тому холод не страшний, тому ми повинні допомагати своїм маленьким, слабким пернатим друзям. Їм багато не треба. Хтол дасть зерняток, хто - сальця, хто - ягід, хто - хлібних крихт.
Запитання:
- Як ще можна врятувати від голодної смерті птахів?
- Чому птахи взимку наблизилися до жител людей?
- Чому їх необхідно підгодовувати?
2. Слухання вірша.
Читає напам'ять учень, який зробив вдома разом із татом годівничку - хатинку ( фото в додатку ).
Годівнички
Я ладнаю годівнички
Для горобчика й синички,
Для малого снігурця
Крихт насиплю і пшонця.
Прилітайте, друзі милі,
Не лякайтесь заметілі!
3. Відгадування анаграм.
Робота в групах із « Тематичними словниками школяра »
- Назви яких птахів тут заховалися?
- Знайдіть опис пташки у словнику. Прочитайте.
- Що об'єднує цих птахів?
1. НИСИЦЯ ТКАЧЕЧІ
2. ЮХОМЕЛ ГУРНІС
3. РОГОБЕЦЬ КАРШИШ
4. ТЕЛДЯ РОКОСА
( Синиця, чечітка, омелюх, снігур, горобець, шишкар, дятел, сорока ).
4. Робота з підручником. Гра « Детективи »
- Прочитайте текст на сторінках підручника ( 74 - 75 ).
- Знайдіть у тексті уривок, у якому йдеться про:
І варіант- синицю, омелюха;
ІІ варіант - чечітку, снігура.
5. Фізкультхвилинка
« Зимова ялинка », відеозапис
6. Робота « Довідкового бюро »
( Діти підготували творчі роботи вдома. Додаток 2).
7. Перегляд мультимедійної презентації.
Відео « Допомога птахам »
ІV. Осмислення , узагальнення та систематизація знань
-
Практикум « Як облаштувати пташину їдальню? »
- Як зробити годівницю?
Найпростіші годівниці роблять із пакетів із - під молока, кефіру та соків. У стінках на висоті 5 - 8 см від дна прорізуються круглі отвор діаметром 3 см. Годівниця підвішується на дроті, протягнутому через верхній бортик пакета.
Скляні банки, прикріплені до гілки боком ( лежачи ) двома поперечними перехватами за горловину та за нижню частину банки, заповнюються кормом так, щоб він не висипався.
Кормовий столик: із бортиками, з дахом, невеликих розмірів. Конструкція закріплюється на розвилці гілок.
Годівниця - пляшка з пластику, всередині вирізано отвір вширшки 5 - 7 см, всередину засипається корм. Закріплюється на гілці за допомогою дроту чи мотузки.
Годівниця - шпилька з міцного дроту, завдовжки 30 - 40 см, завширшки 5 - 8 см, кріпиться до гілки. На шпильку нанизується сало, м'ясо, жир.
- Що покласти в годівницю ?
Для підгодівлі синиць. снігурів, чижів, чечіток та повзиків можна використовувати : сире насіння соняшника, конопель, проса, вівса, гарбузове несмажене насіння, насіння кавуна, дині, овес, крихти сиру, білого хліба, шматочки несолоного сала.
-
Робота в групах.
* Скласти сенкан до слів - 1 і 2 групи
Снігурі Горобці
Червоногруді, красиві Спритні, галасливі
Літають, їдять, мерзнуть Стрибають, пурхають, співають
До годівниці прилетіли снігурі Горобці їдять смачні крихти
Північні гості Зимуючі птахи
* Скласти пам'ятку для учнів « Допомога птахам »- 3 і 4 групи
( Додаток )
-
Хвилинка реклами
Кожен учень розповідає про зроблену ним добру справу для природи.
V. Підсумок уроку
-
Інтерактивна гра « Мікрофон »
( Один учень виконує роль журналіста ).
- Якими є ваші враження від уроку?
- Що нове дізналися? Чого навчилися?
- Чому птахи потребують нашої допомоги?
- Чи можна прислів'я вважати девізом нашого уроку? Чому?
За добро - добром платять.
-
Домашнє завдання:
* Виготовте листівку - звернення для мешканців нашого міста « Нехай зима буде доброю для пернатих »;
* Домовтеся з друзями, як ви допомагатимете птахам узимку;
* Виготовте разом з батьками кормовий столик для птахів ( див. малюнок на с.77 підручника).
- Давайте підведемо підсумок нашого уроку.
Учні:
1. Ніколи не зробимо шкоди
Пташині у ріднім краю,
Нехай звеселяють природу,
Співаючи пісню в гаю.
2. Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І всіх, хто зимує у нас!
ПАМ'ЯТКА ДЛЯ УЧНІВ
Додаток
-
Фото виготовлення годівнички та шпаківні Єнютіним Єгором з татом.
-
Мультимедійна презентація. Відео « Допомога птахам » ( на диску ).
-
Відео. Фізкультхвилинка « Ялинка » ( на диску ).
-
Творчі роботи дітей.
-
Пам'ятка « Підгодуйте птахів взимку ».