Интелектуалды ойын 2 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің №11 орта мектебі»ММ


«Сабақтың ең үздік оқу-әдістемелік әзірлемесі»

Тақырыбы: «Дауыссыз н мен ң»

Әзірлеген:Бастауыш сынып мұғалімі: Есингожина З.П.



Тақырыбы: Дауыссыз н мен ң.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға дауыссыз н мен ң дыбыстарының дыбысталу ерекшеліктері, ұқсастықтары мен айырмашылығы жайлы білім беру .

Дамытушылық: Салыстыра алу, ұйқастыра алу қасиеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Ойын ойнау арқылы ойлап ойнауға тәрбиелеу, сауаттылыққа, шапшаңдыққа баулу.

Міндеті:

-жаңа тақырып ережесін жаттығу жұмыстарын орындау арқылы дәлелдеу

-тақырыпқа сай мысалдарды тауып, оларды түсіндіру

-көркем жазуын жетілдіру

-әр түрлі тапсырмаларды орындап, теориялық білімін бекіту, тексеру, еркін қолдану

Сабақтың түрі : Саяхат сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап, ойын, деңгейлік тапсырмалар, түсіндіру,

Көрнекілік: интербелсенді тақта

№№ №

Сабақ мазмұны

Сабақта орындалатын мақсаттар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданылған технологиялар

1111




2




3








4






6




7


8




9

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық жаттығу

Интелектуалды ойын 2 сынып

-Қандай жыл мезгілдерін білесіңдер?

Интелектуалды ойын 2 сынып

Ендеше, бүгінгі сабағымыз жыл мезгілдеріне саяхаттауға арналады. Алдымен мектепке алғаш келетін мезгілімізді еске түсіріп, сол мезгілге байланысты ерекшеліктер, өлең шумақтары, мақалдар сұралады.

Интелектуалды ойын 2 сынып

Үй тапсырмасын тексеру

«Ой қозғау» стратегиясын алып сұрақ жауап арқылы сұралды.

-Дауыссыз дыбыс түрлерін ата

- Дауыссыз л мен р дыбысына мысал келтір

-Дауыссыз к мен г-ге сәкес ережені айт.

Интелектуалды ойын 2 сынып

Келесі саяхатымыз қыс мезгіліне арналады. Қысқа байланысты өлең шумақтарын, мақалдар айтамыз. Сонымен қатар қыстың өзіне тән ерекшеліктері қандай?

Интелектуалды ойын 2 сынып

Жаңа сабақ

Балалар бұл тапсырманың әр сөйлеміне тақтаға шығып, нүкте орнына н немесе ң әрпін қояды.

Балалар, бүгін біз сендермен н мен ң дыбыстарын өтеміз.

Қане, айта қойыңдаршы н мен ң дыбысы қандай дыбыс?(дауыссыз, үнді дыбыс) екеуіде үнді дыбыс болғанымен бұл екі дыбыс айтылуда, жазылуы да әр басқа.Н-тіл ұшы дыбысы болса, ң-тіл арты дыбысы.

Дұрыс. Ал енді, балалар айтыңдаршы -ң дыбысы сөздің басында кездеседі ме?(жоқ)

Ал ол дыбыс сөздің қай жерлерінде кездеседі?(ортасында, соңында)

Жақсы балалар. Дұрыс айтасыңдар

Көркем жазу

Интелектуалды ойын 2 сынып

Дәптерімізді ашайық,

Қолға қалам алайық.

Түп-түзу боп отырып,

Әсем етіп жазайық.

Жаттығу жұмысы

129 -жаттығу

129-жаттығуды жазып болған соң, интербелсенді тақта арқылы қорытылады.

Интелектуалды ойын 2 сынып

Интербелсенді тақтадағы берілген тапсырманы ауызша орындау. Нүкте орнына керекті сөзді қою.

Интелектуалды ойын 2 сынып

Деңгейлік тапсырма

Әр оқушы өз деңгейіне сай тапсырмаларды орындайды.

Интелектуалды ойын 2 сынып


Сергіту сәті

Интелектуалды ойын 2 сынып

Презентацияны ашу

Көктем мезгіліне келіп жеттік, қар еріп, жер бусанып, ағаш бүршік жарды.

Көктем мезгілі қандай болады? Өз ойларыңды айтыңдар.

Интелектуалды ойын 2 сынып

130-жаттығуды мәнерлеп оқып, ң дыбысы туралы қорытынды жаса.

Ойын.

«Алма жинау» ойыны. Әр алмадағы сөздерді тиісті н немесе ң әріптеріне апару.

Интелектуалды ойын 2 сынып

131-жаттығу. Ңғ, нг, ңг әріптерінің тиістісін қойып,сөздерді көшіріп жазу.

Интелектуалды ойын 2 сынып

Көзге жаттығу

Интелектуалды ойын 2 сынып

Ойын

«Ұйқасын тап»

Интелектуалды ойын 2 сынып

Терме диктант

Интелектуалды ойын 2 сынып

Ң әрпі бар сөзді бір бағанға, н әрпі бар сөзді екінші бағанға жазу керек

Бекіту

Тақтадағы аңдарға көмектесу арқылы оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін көрсетеді.

Интелектуалды ойын 2 сынып

Қорытынды.

Интелектуалды ойын 2 сынып

Жадырап жаз мезгілі келді.

Жаз туралы білетіндеріңда айта қойыңдар

-Бүгін қандай дыбыстармен таныстық?

-Бір-бірінен айырмашылыңы неде?

-н, ң әріптері бар сөздер айт.

Қорытынды сұрақтарынан кейін берілген сөздерді н және ң әріптерінің тиістісімен сәйкестендіру

Интелектуалды ойын 2 сынып

Үйге тапсырма

132-жаттығу. Таңғы, әңгіме, жауынгер сөздеріне сөйлем құрап келу.

Рефлексия

Интербелсендітақтада бүгінгі сабақ ұнады ма, әлде жоқ па? Т.б сөздер көрсетілген сол сөздерді өз еріктерімен қоршау.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, орындарына отырғызу



Оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру, сөйлеу мәнерін қалыптастыру



Оқушының ойын жинақтау, нақтылау



Оқушылардың тіл байлықтарын дамыту




Сауаттылыққа, ұқыптылыққа баулу





Белсенділікті арттыру


Өз бетінше жұмыс істеу қабілетін арттыру




Шапшаңдыққа, жылдамдыққа баулу


Оқушының логикалық ойлау қабілетін дамыту


Теориялық ойлауын арттыру

1.амандасу

2.түгендеу

3.сабақ тақырыбын, мақсатын түсіндіру

4.сабаққа дайындықтарын тексеру


Сұрақ қою




Үй тапсырмасын сұрау

Сұраққа -жауап алу




Тапсырманың дұрыс орындалуын қадағалау


Тақтаға оқушы шығару




Оқушылардың өздік жұмыстарын бағалау







Ойын шартын түсіндіру


Оқушылардың сауатты, таза жазуын қадағалау



Түсіндіру





Жаз мезгілінің негізгі ерекшеліктерін айту

Амандасу

Армысың, асыл күн!

Армысың, көк аспан!

Армысың, жан досым!

Жылуыма жылу қос,

Міне-менің қолым!

-көктем, жаз, күз, көктем


Күз - береке, күз-мереке.

1.Дауыссыз дыбыстың үш түрі бар:

қатаң, ұяң, үнді

2.Сөз басындағы л, р әріптерінің алдынан ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, раушан, лауазым, рет, рас

3.Сөз соңындағы к дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе, ол г-ге айналады: елек-елегі,кірпік-кірпігі

А. Құнанбаевтың «Қыс» өлеңінен үзінді оқу.

Қыста күн суық болады, қар жауады.т.б.


Кеш болды, бөлме іші қара...ғы. мал көле...кеде жатыр. Арман туған күніне өзіні... достары... шақырды. Ауылды... жанында тере... сай бар. Тү...де ай сүттей жарық болды.


  • дауыссыз, үнді дыбыс

  • жоқ


  • ортасында, соңында

Оқушылар тақтада көрсетілген әріптерді сауатты, көркем жазады.

шын-шың мен-мең

тон-тоң сен-сең

кен-кең он-оң

Жарысқа қатысқан бала он

Тілейміз сәттілік .....

Маң-маң, басқан маң басқан

Шудаларын .... басқан.

Дұрыстығын төменде тұрған чемоданды ашып тексер

1 деңгей.

«Тиістісін қой»

Ұ-ү, ы-і, а-ә,

Жуан Жіңішке

с...р с...р

с...н с...н

к...р к...р

2 деңгей.

"Дұрысын тауып жаз"

Мені (н,ң), Сені (н,ң), Бізді (н,ң), Оларды (н,ң) осы сөздерді қатыстырып сөйлем құрау.

3 деңгей.

Мына сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жаз.

Заттың атын білдіретін сөздер: аң, алаң, даңқ.

Заттың қимылын білдіретін сөздер: аңсайды, еңкейді, меңгерді.

Заттың сынын білдіретін сөздер: теңбіл, бойшаң, қыңыр.

Оқушылар тақтада көрсетілген жаттығуларды қосыла орындайды.

-Қар еріп, жер бусанып, ағаш бүршік жарды.

-Құстар ұшып келеді.

Қаңбақ, жаңғақ, аң, шың, жең,

Жаңбыр, қайың таң, тың, сең-

Ң-нан сөз жоқ басталған-

Ң үлестен бос қалған.

Ң дыбысы сөз ортасында және аяғында келеді. Ң дыбысы сөз басында ешқешен да келмейді

Жауы(ңғ,ңг)ер, се(нг,ңғ)іш, бұры(нг,ңғ,нғ)ы, ша(нг,ңғ)ы, ә(ңғ,ңг)іме, үзе(нг,ңғ,ңг)і, қара(ңғ,нғ)ы.


Тақтада берілген өлең жолдарының ұйқасын табу.

Тізбектеп оқу арқылы.

Маң басқан

Шаң шудаларын

Тең аяғын

өркешін

Ол үшін чемоданның артындағы суреттердің атауларында н мен ң әріптерінің қайсысы кездесе сол әріп қасына сол суретті апару


-Күн ысиды

-Балалар өзенге шомылады.

-Жер беті көк майсаға оранады.т.б.

-дауыссыз н мен ң

- н дыбысы мен ң дыбысы бір-біріне мүлде ұқсамайды

- айтылу да, жазылуыда әр басқа

- аң, тоң, тон, аспан, тана, шана, шаң

Аспа...

А...дар

Шая.. н

өле... ң

өр...ек

«маған ұнады» «сабақ онша болмады»т.б.







Сын-тұрғысынан ойлау технологиясы





Сын тұрғысынан ойлау



Дамыта оқыту технологиясы




ИКТ





ИКТ

Ойын технологиясы



ИКТ











© 2010-2022