Открытый урок 4 санын қосу және азайту

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Жамбыл обылыс, Талас ауданы, Қаратау қаласы

А.Байтұрсынұлы атындағы гимназияның бастауыш сынып мұғалімі

Сембекова Макпал

Сабақтың тақырыбы: 4 санын қосу және азайту

Мақсаты:

Білімділігі:10 көлеміндегі санға 4-ті қосу және саннан 1-ді азайту тәсілімен

оқушыларды таныстыру.

Дамытушылығы: ауызша, жазбаша есептеу дағдыларын арттыру.Ойлауын,

танымдық қабілетін,белсенділігін,шығармашылық қабілетін арттыру.

Тәрбиелігі:оқушыларды мақсатқа жетуге,ұйымшыл болуға,әдептілікке тәрбиелеу.

Түрі:«Мақта қыз бен мысық» ертегісі желісіндегі саяхат сабақ.

Әдіс-тәсілдері:түсіндіру,сұрақ-жауап,ойын,өзіндік және ұжымдық жұмыс,

салыстыру,талдау,жинақтау.

Көрнекілігі:интерактивті тақта,слайд,сандар қатары,үлестірмелі сандар мен

дидактикалық материалдар.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

1.Психологиялық дайындық

2.Қызығушылықты ояту.«Мақта қыз бен мысық»ертегісін айтқыза отырып, тапсырмаларды орындату.

II.Үй тапсырмасын тексеру.1.Сиырдың тапсырмасы.

1.Оқулықтағы №4 тапсырма. Өрнектерді салыстыру.

2+4*6-1

3+5*10-2

4-1*2+3

5+1*9-2

4+3*9-3

8-0*1+7

2.«Үйшіктегі» сандардың құрамын табу.

III.Жаңа сабақ.2.Ағаштың тапсырмасы

-Ағаштың тапсырмасына мысыққа мен де көмектесіп жіберейін.

Көрнекі құралдың көмегімен 4 санын қосу және азайту тәсілін түсіндіру.

Тиіннің орманнан жинаған 4 жаңғағы бар еді.Ол тағы 4 жаңғақ тауып

алды.Тиінге жаңғақтарды қосуға көмектес.

4+4=8

Енді тиін жаңғағының 4-еуін баласына берді.Қалған жаңғақты санауға

көмектес.8-4=4

Оқулықпен жұмыс.3.Қыздардың тапсырмасы.

№1 тапсырма.«Доминодағы» суретке қарап теңдіктер құрастыр және

оқы. Дәптерге жаздыру

4+4=8

5+4=9

6+4=10

8-4=4

9-4=5

10-4=6

Сергіту сәті:

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Оңға қарай иіліп,

Солға қарай иіліп,

Бір отырып,бір тұрып,

Сергіп алайық.

4.Дүкеншінің тапсырмасы

№2 тапсырма.Сандар қатарының бойымен 3 сан аттай отырып, тура және кері бағытта санаудың үлгісі және соған сәйкес жазуға қарап әртүрлі мысалдар келтіру.

5.Тауықтың тапсырмасы.

№4 тапсырма. Қызыл және көк кесінділердің ұзындықтарының қосындысын жасыл кесіндінің ұзындығын салыстыр.

1.Кесіндіні өлшеу

2.Қызыл және көк кесіндінің қосындысының ұзындығын табу.

3.Ол кесіндіні жасыл кесіндімен салыстыру.

Қызыл кесінді-4см,жасыл кесінді-6см,көк кесінді-3см.

4см+3см=7см

4см+3см˃6см

7см˃6см

Сергіту сәті:

Бала,бала,балақан,

Қане,қайсы алақан.Сайсақтарың әйбат,

Былай-былай ойнат.

Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ

Екі қолды қосқанда,

Болады екен он саусақ.

6.Тышқанның тапсырмасы.

Өзіндік жұмыс.№5 тапсырма. Есепті шығар.

Шарты: Оқушылар 3 түп өрік ағашын және 4 түп шие ағашын отырғызды.

Сұрағы: Оқушылар барлығы неше түп ағаш отырғызды?

-Есеп не туралы?

-Не белгілі,не белгісіз және нені табу керек?

-Есепті шығару үшін қандай амал пайдаланамыз?

Шешуі: 3+4=7 (т.а.)

Жауабы: барлығы 7 түп ағаш

-Енді мысық келген жолмен қайтады.Сонымен ол мақта қызға келгенде,оның да тапсырмасы бар болып шықты.

IY.Бекіту.Мақта қыздың тапсырмасы

-Санды 4-ке арттыру үшін сол саннан неше сан аттап санаймыз?

-Саннан 3 сан тура аттай отырып санағанда сан нешеге артады?

-Саннан 3 сан кері аттай отырып санағанда сан нешеге артады?

Тура және кері үш сан аттай отырып сана.

Y.Қорытындылау.

-Бүгінгі саяхат сабағымыз ұнады ма?

-Саяхат сабағымыз санға нешені қосуды және азайтуды үйрендік?

YI.Бағалау.



© 2010-2022