Әдебиеттік оқу пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары Халық қорғаны

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән Әдебиет

Өтілетін күні 20.11.2015

Сабақтың тақырыбы

Халық қорғаны (ел аузынан)

Сабақтың мақсаты

Ел қорғаны хас батырлардың ерлігі жайлы мағлұматтар беру;

тарихпен ұштасып баяндалатын шығармаларды жете түсініп оқуға шабыттандыру; оқушыларға ата-бабамыздың өмір тарихы жайлы айта келіп, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету, алған білімін тиянақтау; батылдыққа, елін, Отанын қорғай білуге, халқын сүйе білуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Оқушылардың қабілеті ашылады, таланттылығы артады, өзін-өзі реттеуге бағытталады, сыни ойлауға дағдыланады.

Түйінді идеялар

Халықты жаудан қорғаған батырлар ерлігінен үлгі алады.

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл жұппен жұмыс, топпен жұмыс, іздену, сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу, топтық тапсырма және қорғау, бағалау, рефлексия.

Оқыту әдістері

АКТ, Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

Дерек көздері

Әдебиеттік оқу, тарих

Атқарылатын жұмыстар Бірлескен жұмысқа негізделген әдіс-тәсілдер

Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс - әрекеті

Қолданылған модульдар

Мотивациялық- бағдарлау кезеңі-8-10 минут

Психологиялық дайындық

Сыныпта жағымды ахуал орнатайық

Ойға толсын санамыз,

Бестік болсын бағамыз.

Баласындай бір үйдің,

Тату болсын арамыз.


Топқа бөлу тәсілі

Топтастыру

I топ «Қабанбай»
II топ «Наурызбай»
III топ «Бөгенбай» ІҮ топ Батыр Баян Әр топтарға батыр аттары жазылған әріптер беріледі. Оқушылар шашылған әріптерді құрастыру арқылы өз топ аттарын шығарады

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер

Топ басшыларын сайлау
Топ ережелерін құрастыру

Ереже

Лидер, баяндамашы, уақыт сақшысы, бақылаушы, хатшы сайлау

Ереже құрастырады Мақсат қою

Сабақтың мақсатын оқушылар өздері анықтай алатындай жағдай жасау

Критерий

1. Өз ойымды анық жеткізе білемін

2. Өз көзқарасымды білдіремін және тұжырымдаймын

3. Әңгімедегі негізгі ойды анықтай білемін

4.Сөздікпен жұмыс жүргізе білемін

Үй тапсырмасын тексеру

Ізденіс жұмысы

Бес қару туралы мәліметтерді тыңдау

Ізденіс жұмыстарын оқиды

Дарынды және талантты оқушыларды байқау

Операциялық- орындаушылық кезең (оқу-танымдық, ізденім, ішінара зерттеу, проблемалық әдістер) -15-20 минут

Суретпен жұмыс

Суретте кімдер бейнеленген? Қазақ батырлары екенін неден білдіңдер? Ақ боз атқа мінген адамды кімдер едің?(Қабанбай батыр)

Сурет бойынша жұмыс жүргізеді.

Жаңа сабақ

Оқулықпен жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» стратег.

Мәтінді түсініп, жалғастырып, іштен оқу арқылы жазушының ойын түсіну.

Оқушылар берілген мәтінді оқиды, жұптарымен талдайды. Топпен ортаға ойларын айтып талдайды.

АКТ-ны пайдалану

Дәптермен жұмыс

шұбырынды, жасақ, ақылгөй, жарақ, жарым, пырақ

Дәптермен жұмыс жүргізеді

Сергіту сәті

Әуенге билеу ұсынады.

Оқушылар бой сергіп дем алады

Топтық жұмыс

Әр топтық тапсырма беріледі

I. Өзіңді жас батырмын деп ойла. (не істер едің)
II. Батырды сипатта
III. Батырлар туралы мақал - мәтел.
ІҮ.Бес жолды өлең құрастыру

Сын тұрғыда ойлау

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер

Жұппен жұмыс

Сызбаны толтыр.Бұқар жырау Қабанбай батырды нелерге теңейді?(құлағым, пырағым, бұлағым) Өз сөзіңмен түсіндір.

Сызбаны толтырады.Өз ойларын ортаға салады

Талантты және дарынды балаларды оқыту

Берілген сөздермен жұмыс

қара күш, алға, соғыс өнері, ақбоз ат, ойсырата жеңу, батыр

деген тіркестерді құрастырып сөйлем құраңдар.

Топта бірігіп сөйлем құрайды.

АКТ-ны пайдалану

Талантты және дарынды балаларды байқау

Диалог

Жоңғар шапқыншылары қазақ халқына қалай шапқыншылық жасады? Қандай қасіретке ұшырадық? Қаракерей Қабанбай жұрттан не құрды? Бұқар жырау кім? Ол кімдер жайлы жырлады?

Мәтінде қазақ халқының басынан өткен қандай кезең туралы айтылған?

Топ түсінгендерін ортаға салады

Рефлексиялық- бағалау кезеңі (өзіндік бақылау- өзін-өзі бағалау әдістері) 5-8 минут

Кері байланыс

Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?

Нені білгім келеді?

«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген кесте бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады

Оқыту үшін және оқу үшін бағалау

Үйге тапсырма

Оқулықтан беріледі

Бұқар жыраудың жыр-өлеңін жаттап алу.

Батырлық, ерлік туралы эссе жазу.

Бағалау.

Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау

Оқушылар өздерін бағалау парағы арқылы бағалайды

Оқыту үшін және оқу үшін бағалау


© 2010-2022