Материалы для учебно-воспитательных мероприятий про родной край (начальная школа)

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ярмоленко Інна Вячеславівна,

спеціаліст І категорії,

загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів

Дзержинської міськради Донецької області,

вчитель початкових класів,

85207, м. Дзержинськ, вул. Гоголя, буд. 15, кв.16,

тел. 066-85-26-575, роб. (062-47) 4-00-87.

Матеріали

для навчально-виховних заходів про свій рідний край

Тема: Погана та пташка, якій своє гніздо не миле.

Мета: Вчити учнів з повагою ставитися до рідної землі, українського народу, його традицій та звичаїв; розширювати знання учнів про Донбас як промисловий осередок української держави, поглибити зміст поняття «Батьківщина»; розвивати усне мовлення та логічне мислення школярів; виховувати почуття відповідальності за збереження і продовження традицій та звичаїв рідного краю.

Обладнання: репродукції картин та ілюстрації з зображенням природи рідного краю; карти України, Донецької області, м.Дзержинська; символи України; презентація, супроводжуюча дану тему .

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організаційна частина і мотивації заняття. (Презентація № 1)

Той дивний край, що зветься Батьківщина -

то найдорожча серденьку земля!

Бо ти вродивсь у незалежній Україні,

Ти чув солодку пісню солов'я!...

А. Ткаченко

- Нехай ці слова стануть символом нашого сьогоднішнього заняття і допоможуть зрозуміти важливість почуттів та переживань за рідну домівку.

II. Основна частина.

1. Вступне слово вчителя: (Презентація № 2)

Кожен із нас, розповідаючи або пишучи свою біографію, передусім називає власне ім'я та прізвище. А ще повідомляє, коли й де народився, хто його діди, батьки, брати, сестри. Інакше сказати - якого він роду-племені.

І це зрозуміло. Адже люди здавна жили не самотньо, навіть не маленькими гурточками, а великими, численними родинами. Поступово роди почали об'єднуватися в племена. Кожне плем'я спільно боролося проти ворогів, спільно добувало собі їжу. Воно виробляло свої звичаї, не схожі на звичаї інших племен. Говорило однією, тільки йому властивою мовою. Минав час, і близькі між собою племена почали зливатися у ще більші спільноти. Так утворилися на землі різні народи.

В Україні з давніх-давен живе український народ. У своїй сім'ї він добросердно прихистив представників інших народів. Пліч-о-пліч з українцями живуть і росіяни, й поляки, й молдавани, й греки, і євреї, і німці... Всі вони мирно трудяться на благо нашої Батьківщини.

2. Бесіда з учнями класу.

- Як ви вважаєте, що ж означає слово «Батьківщина»? Якими іншими словами можна його замінити? (Відповіді учнів)

- Правильно, рідний край, місце, де ти народився і живеш - це все і є Батьківщина.

- А як називається країна, в якій ми живемо? (Україна).

- Чи пам'ятаєте ви область, яка є нашою? (Донецька).

- І, нарешті, як називається наше місто? (Дзержинськ).

3. Робота над віршем Леоніда Федорука «Україна». (Презентація № 3)

  1. Виразне читання вірша вчителем.

- Уважно прослухайте вірш Леоніда Федорука, поміркуйте, які почуття охоплювали поета, коли він писав цю поезію.

Україна - то не звук і не просто слово,

Україна - серця гук, солов'їна мова,

Україна - то земля, вкрита стиглим житом,

Що так сонячно сія під небесним німбом!

Україна - то сади, їх рясні щедроти,

То настояні меди у духмяних сотах!

Україна - то стіжки мов церковні зводи,

Україна - то стежки наших родоводів!

Україна - то Дніпро повен грай-водою,

Україна - то добро, творене тобою.

Україна - то отця мудрі настанови,

Україна - то серця, сповнені любов'ю!

Україна - то дитя на руках у мами,

То одвічні відкриття брам у світлі храми!

Україна - це і ти, це - і я, і всі ми

Осяванні з висоти Божими очима!


  1. Аналіз змісту вірша.

- Чому вірш названо «Україна»?

- Як поет ставиться до своєї рідної землі?

- Якими словами він виражає почуття любові до рідного краю?

- Цей вірш ніби малює у нашій уяві дивовижні картини природи батьківського краю, що ви уявили, слухаючи його?

- Вірно. В цьому вірші поет показує як треба любити рідну землю, український народ, поважати його традиції та звичаї.

4. Бліц-турнір. (Презентація № 4)

- А зараз ми проведемо з вами бліц-турнір і перевіремо ваші знання про рідний край, про Батьківщину.

рідний куточок, це той, де ти... (народився)

жити на рідній землі - це велике... (щастя)

Батьківщина - це... і... (труд і свято)

Батьківщина - це... і... (мама і тато)

5. Евристична бесіда з елементами розповіді про Донецький край(Презентація № 5):

- У кожній країні, у кожнім краю живуть добрі, працьовиті люди.

  • Чим славиться наш рідний край? (Чорним золотом - вугіллям).

  • Які професії цінуються на Донбасі? (Шахтар, вчитель, лікар, прекар і тощо).

  • Ким працюють ваші родичі?

  • Якою професією ви хочете оволодіти, ким мрієте бути?

  • Чи маєте намір залишитися в місті Дзержинську, чи плануєте, закінчивши школу, переїхати навчатись і проживати в іншому місті?

- Діти, те, чого ви навчитесь, залишиться з вами на все ваше життя. Коли ви стане дорослими, не забувайте про свою маленьку Батьківщину. Кожен з вас повинен залишити свій слід в місті, де народився і виріс.

6. Опрацювання тексту В. Сухомлинського «Що найтяжче журавлям». (Презентація № 6)

Виразне читання оповідання вчителем.

Що найтяжче журавлям

Тихого осіннього вечора на узліссі сіли відпочити журавлі. Вони летіли у вирій.

Сонце вже зайшло, то й заночують.

Притулилися журавлі до білокорої берези та й курличуть щось тихо-тихо. Береза прислухається, хоче зрозуміти, про що вони гомонять.

  • Куди це ви летите, журавлі? - питається Береза.

  • У вирій, - відповідають журавлі. - Зима наступає.

- Ой, зима... - бідкається Береза. - Вже й з мене листя осипається... Мабуть, далека й тяжка дорога, журавлі?

- Дорога тяжка, - відповідає найстарший Журавель. - Та не дорога нам найтяжча.

- А що ж вам найтяжче? - дивується Береза.

- Найтяжче нам жити на теплій річці. Називається вона Ніл. Немає там ніколи зими. Вічно цвітуть квіти...

- Та чому там найтяжче? - ще більше дивується Береза.

- Бо то не рідна земля, - каже найстарший Журавель, - бо немає там тебе, білокора Березо.

(В. Сухомлинський)

Перевірка сприйняття тексту:

  • Що виявилося найтяжче для журавлів?

  • Який з слайдів передає сум журавлів?

  • Із чим асоціюється рідна земля у журавлів?

  • Які з прислів'їв розкривають тему твору?

  • У гостях добре, а вдома краще.

  • Кожному мила своя сторона.

  • Хочеш їсти калачі - не сиди на печі.

Поглиблення змісту поняття «Батьківщина».

  • Із чим асоціюється наш рідний край?

  • Якщо поїдете з дому, які картини будете малювати ви в своїй уяві?

  • Як необхідно ставитися до своєї Батьківщини? Чому?

  • Чи треба берегти те, що було надбано народом?

  • А, якщо, наприклад, я хочу щось зробити нове на тому місці, де стоїть старий пам'ятник архітектури, чи будинок, який має високу цінність, можна мені його зламати, адже воно старе і нікому не потрібне?

  • Зробіть висновок: як необхідно ставитись до тих речей, які оточують нас у повсякденні.

  • Яку думку несе, на ваш погляд прислів'я: Погана та пташка, якій своє гніздо не миле?

7. Гра «Склади прислів'я». (Презентація № 7)

Клас розбито на дві групи. В одній групі дітям роздаються картки з початком прислів'я, а в другій - з кінцем прислів'я. Треба якомога швидше знайти свою пару. Відшукавши пару, діти зачитують прислів'я.

  • У гостях добре, а вдома краще.

  • Кожному мила своя сторона.

  • Погана та пташка, якій своє гніздо не миле.

  • Та земля мила, де мати народила.

  • Всяка пташка своє гніздо знає.

  • Добре тому, хто в своєму домі.

  • За рідний край життя віддай.

  • Без Батьківщини немає людини.

  • Рідна земля і в жмені мила.

  • Додому і кінь жвавіше біжить.

(Перевірка правильності за допомогою слайдів презентації).

8. Диференційована робота в групах. (Клас розбито на групи за рівнями: Високий, Достатній, Середній). (Презентація № 8)

- Кожна з груп зараз отримає завдання, над яким повинна працювати спільно. Заробити бали можна тільки активно працюючи і не відволікаючись від роботи.

Високий

Складіть оповідання з 8-10 речень про рідне місто, використовуючи слова для довідок.

Слова для довідок: Донецька область, шахтарі, вчителі, лікарі, рідне місто, Дзержинськ, люблю і пишаюся, ще красивіше, піклуватися, таланти.

Достатній

Виправте деформовані речення і прочитайте текст.

Донецької, це, області, місто, Дзержинськ -. Національностей, в, люди, ньому, живуть, працюють, і, різних. Шахтарів, місто, - це, Дзержинськ. Своє, я, люблю, місто, і, рідне, пишаюся, ним.

Середній

Склади загубили своє місце. Прочитайте текст, повернувши склади на свої місця.

В шонаму стімі вждиза подогамають тим, хот чехо сягдоти спіухів. росДолі клупітьсяю, щоб їх щаднаки стазроли ховдуно і вирозлива їсво лантати.

Підведення підсумків колективно. Перевірка правильності виконання.

  • Першим надаю слово групі №2, за нею виступить група №3 і наостанок я пропоную вислухати групу №1. Перевіримо: чи співпадуть мої слайди з вашим текстом? Це буде дуже цікаво. (Презентація № 9)

ІII. Підсумок

Узагальнююча бесіда

- Що потрібно робити людям, щоб їхній рідний край процвітав і розвивався?

- А що може зробити вже зараз кожен з вас для своєї маленької Батьківщини?

Любімо свій край рідний, цінуймо те, що над нами зараз хоч і не зовсім безхмарне, проте, мирне небо, що мова наша українська бринить у серцях людей, що маємо прекрасну, незалежну державу, і живемо в чудовім краю, що носить горде ймення -Донбас.

8


© 2010-2022