Әдебиеттік окыту Гүлдер 4-сынып

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдебиеттік окыту Гүлдер 4-сыныпӘдебиеттік окыту Гүлдер 4-сыныпӘдебиеттік окыту Гүлдер 4-сыныпӘдебиеттік окыту Гүлдер 4-сыныпӘдебиеттік окыту Гүлдер 4-сыныпӘдебиеттік окыту Гүлдер 4-сыныпҚызылорда облысы Қазалы ауданы Әйтеке би кенті

№ 249 мектеп-лицейдің бастауыш сынып мұғалімі

Үсеналиева Анар

Әдебиеттік оқыту

4-сынып

Сабақтың тақырыбы: Т.Молдағалиев. Гүлдер

Сабақтың мақсат-міндеттері:

А) Мазмұнға байланысты міндеттер:

Білімділік) Көркем шығарма үлгілерін оқу дағдыларын қалыптастыру, шығарма авторының көзқарасын түсінуге жетелеу ,ақынның қолданған көркем сөздерді табу арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясын практикалық тұрғыда талдату; Дамытушылық) Көркем-шығармашылық және танымдық қабілеттерін дамыту, сөздік қорын байыту,оқу дағдыларын жетілдіру; Тәрбиелік) Ұлттық және жалпы адамзаттық құндылық пен рухани-адамгершілік тәрбие беру,сөйлеу мәдениетіне баулу;

Ә)СТО-ға байланысты міндеттер:

Оқушылар ортақ ой түйіндейді,өз пікірлерін айтады;

Б) Жеке және ұжымдық жұмысқа байланысты міндеттер:

Бір-бірінің пікірін тыңдайды, пікірлесе алатын болады,практикалық тұрғыдан өлең мазмұнын талдайды;

Сабақта қолданылатын педагогикалық технология: Оқу мен жазуды сын тұрғысынан ойлау технологясы (К.Мередит, Д.Стил, Ч.Темпл)

Сабақтың формасы:

Жеке,ұжымдық

Сабақтың типі:

Жаңа материалды меңгерту

Сабақтың түрі:

Шығармашылық ізденіс сабағы

Пайдаланатын стратегялар:

«Бұл кім?Ол не?» стратегиясы ,ассосация, «Адасқан жолдар» стратегиясы , «Аукцион » стратегиясы

Сабақтың оқыту құралдары көрнекілігі:

АКТ құралы

Сабақтың пәнаралық байланысы:

Дүниетану ,қазақ тілі

Күтілетін нәтиже

-Шығарма авторының көзқарасын,өлең мазмұнын түсінеді; -Гүл туралы мәлімет алады

Сабақ барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

І.Ұйымдастыру кезеңі

  • қажетті құралдарды даярлау;

  • оқушылар зейінін аудару

  • оқу құралдарын даярлау;

  • сабаққа назар аудару

ІІІ. Жаңа материалды игерту

1. Итермелеу сатысы

«Бұл кім?Ол не?» стратегиясы Мәтін жұмбақ.

-мәтін не туралы? - не туралы екенін қалай таптық?Қандай жолдары арқылы таптың?

ауызша ассосация жүргізу

Көктем

- балалар, гүлдің құрылысы қандай болды?Біз мұны дүниетану пәнінен өткен болатынбыз,кане,есімізге түсірейікші.

-Осы гүлдің қалай өсіп өнетінін көзімізбен көргілерің келе ме?ендеше гүлдің тұқымының өсіп өнуі туралы бейнематериалға назар аударайық.

-Мәтінді тыңдау арқылы жұмбақ мәтіннің не туралы екенін табу;

-жұмбақты табуға түрткі болған сөйлемді айту;ой бөлісу;

2. Конструкциялау сатысы

а) жаңа ұғымға байланыс ты жұмыс





ә) Танымдық қабілеттерін арттыруға арналған жұмыс түрлері мен тапсырма

Ендеше, бүгін гүл,оның әсемдігін өлең жолдары арқылы берген Т.Молдағалиевтің «Гүлдер» атты өлеңімен танысамыз. Автор туралы мәлімет (видео дерек)

І.Мәтінмен жұмыс

-тақырыпты тану.
- мәнерлеп тұтас оқу (мұғалімнің оқуы) -сөздік жұмысы -іштей оқу(оқушылардың оқуы) - мәнерлеп тұтас оқу (2-3оқушының оқуы) -Мазмұнын талдау-жинақтау 1.Құрылысына қарай талдау -шығарманың қай түріне жатады? -өлеңнің әңгіме желісіндегі шығармалардан айырмашылығы неде? -қандай ұйқасқа берілген? -өлең үзіндісі неше шумақтан тұрады? -неше тармақтан тұрады? (математикалық байланыс арқылы тармақ санын таптырту;) Бунақ - белгілі бір дауыс ырғағымен бөлінуі.(өлеңді бунақ арқылы мәнерлеп оқыту-2-3бунақ) 2. Компазициялық құрылымына қарай талдау - өлеңнің авторы кім? -өлеңнің тақырыбына не? - ақын өлең арқылы қандай ой айтпақ болды?

ІІ.Танымдық қабілеттерін арттыруға арналған жұмыс түрлері мен тапсырма 1-тапсырма. Суреттер сөйлейді

Берілген суреттер мен өлеңді байланыстыру;Ұқсас жолдарын табу

1.Гүлдер,гүлдер,көп гүлдер, 2. Қызыл гүлдер,көк гүлдер 3.Барлық дала өртеніп, Бара жатқан секілді 4.Таңмен бірге оянып, Күн нұрына боянып 5. Үзіп алдым біреуін , Сыйлайын деп анама

2-тапсырма. Аукцион . Кім қанша сөз тапты? Өлең мазмұнына сәйкес теңеуді тауып,санын анықтау;

3-тапсырма. Өлең құрастыру

--- --- гүлдер, --- --- гүлдер. --- --- балаға , --- --- далаға. --- --- біреуін, --- --- анама .

Тұманбай Молдағалиев



-Автор туралы видео деректі тыңдап,қажетті мәліметті жазып алу,қайта жаңғырту;

Ақын ?

І.Мәтінмен жұмыс -тақырыпты тану.
-өлеңді мәнерлеп оқу -құрылысына қарай талдау; -компазициялық құрылымына қарай талдау жүргізу;



Берілген суреттер мен өлеңді байланыстыру;Ұқсас жолдарын табу

Өлең мазмұнына сәйкес теңеуді тауып,санын анықтау;

Ұйқасқа қарай өлең құрастыру

3. Нұсқалау сатысы

«Адасқан жолдар» статегиясы (1-шумақ )

Көрік бердің далаға, Гүлдер,гүлдер,көп гүлдер, «Жайнар кезім келді»,- деп Қанаттарың желбіреп, Күн нұрына боянып, Таңмен бірге оянып, Қызыл гүлдер,көк гүлдер

- өлеңді ұйқас түріне қарай,еске түсіру арқылы жолдарын дұрыс орналастыру

ҮІ. Үйге тапсырма беру

-өлеңді жатқа айту -шығармашылық тапсырма .Гүл атауларын табу

Қызғ қ

Р ш н

Түйм қ

Бәш ш

Лав а

Лал л

Жұп л

Райх

-өлеңді жатқа айту - Гүл атауларын табу

ҮІІ.Бағалау

-мадақтау,үлгі ету,ынталандыру

- оқушыларындың бірін-біріне бағам беруі; - өзін-өзі бағалауы;

«5» бағасына лайықты Озып шыққан озаттар,орнымыздан тұрайық «4»бағасын қанағат тұтқан Талпыныс танытқан талаптылар, орнымыздан тұрайық

«3» ке болса да, ұмтылып Түсінігін кеңейтіп тереңдеткен білімін Ұйымшылдық танытып, ақтаған сынып сенімін ,орынымыздан тұрайық

- оқушыларындың бірін-біріне бағам беруі; - өзін-өзі бағалауы;



© 2010-2022