Әдебиеттік оқу Болар бала жасынан 4 сынып

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сыныбы: 4 «А»

Бастауыш сынып мұғалімі: Кажиева С.Ж

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы:

М. Мәжікеев «Болар бала жасынан»

Мақсаты:


  1. Мәтінді түсініп оқу арқылы оның идеясын ашуға жағдай туғызу.

  2. Мәтінді өз бетімен, топта құрастыру арқылы зерттеп, шығармашылық дағдылырын шыңдау, оқушының белсенділігін арттыру.

  3. Білуге, зерттей оқуға мүмкіндік бере отырып, айналасындағылардың пікірін тыңдап, оған құрметпен қарауға, ұқыптылыққа үйренуге талпындыру.

Күтілетін нәтижелер:

*Мәтінді оқып,мазмұнын түсіне алады;

*Мәтіннің негізгі идеясын аша алады;

*Оқығанын шынайы өмірмен байланыстыра алады.

Сабақта қолданылатын өзара байланысты модульдер

СТО, оқыту үшін бағалау, көшбасшылықты анықтау.

Керекті жабдықтар топтау сызбасы, шығармашылық тапсырмалар.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


Психологиялық дайындық Топтасу Батыр,ержүрек,шымыр сөздерін таңдап алады.

Топтасу

Тұсаукесер

Негізгі бөлім







Қорытынды




Үйге

Бағалау

Рефлексия

Үй тапсырмасын тексеру

ІІI.Қызығушылықты ояту.

Ә. Қастеев шығармасын тақтаға ілу.

- Суретке жақсылап қараңдар (1 минут).

- Бұл суретте не болып жатыр деп ойлайсыңдар?

- Олай деп айтатындай не көріп тұрсыңдар?

- Сурет ортасындағы ақбоз атты адам туралы не айтуға болады? ( Сипаттау, оқушыларды сөйлету)

- Бұл адам туралы тағы не айтуға болады?

Оқушылар суреттегі батырдың бейнесін танып, Амангелді Иманов туралы әңгімелейді.

Сурет бойынша қорытынды сөз.

IV. Жаңа сабақ

Балалар, батыр болсын, ақын, ғалым болсын - барлығы да бала болған. Оларда сендер сияқты ойнаған. Ал сендер бос уақыттарыңды қандай ойын ойнайсыңдар?

Оқушының еркін әңгімесін тыңдау, қорытындылау.

  • Ұлт азаттығы үшін күресен батыр Амангелді Имановтың балалық шағы туралы білгілерің келсе, «Болар бала басынан» деген мәтінді құрастырып шығарыңдар.

Оқулық жабық тұрады. Оқушыларға мәтін бөліктері үшке бөлген түрінде таратылады. Ол үшін оқушылар 1, 2, 3-ке дейін санап, бірінші тобы - 1-топ, екіншілер - 2-топ, үшіншілер - 3-топ болып отырады.

Мәтінді топпен іштей оқып, бас-аяғын тауып, орналастырады. ( Мұғалім топ жұмысын бақылап жүреді, орналасуын байқайды)

1-топ өздері тапқан 1-бөлігін мәнерлеп оқып береді, 2-топ 2-бөлігін оқиды, 3-топ соңғы бөлігін оқиды.

Әр топ мәтін ретінің осылай қойылу себебін түсіндіреді.

  • Сонымен, мәтіндегі әңгіме кім туралы екен?

Амангелді Иманов - ұлт азаттығы үшін күрескен қазақ батыры... Қысқаша дерек беру. Енді әр бөлімге ат қою. Мысалы:

  1. Бала ойыны

  2. Асау құнан

  3. Құнан үйретті


  • Мәтінде Амангелдінің өмірімен байланысты қандай адамдар есмі аталады? (зерттеп іздену)


  • Әлжан қарттың әңгімесінде Байсақал байдың айылы неге аталды?


  • Таутабай неліктен мырза атанған?

Осы ретпен мәтін мазмұны арқылы идеясын ашуға негіз болатын сұрақтарды 3 топ бір біріне қояды.

- Құнанның мінезі немесе Амангелдінің батылдығы қалай суреттелген?


  • Амангелді бұл кезде неше жаста болуы мүмкін?


  • Баланы неліктен « жетімек» деді? ( Әкесі ауру еді...)

Қажет дерек

Асау үйрету- қазақ тұрмысындағы қызық кәсіп. Бір ауылда бір-екі немесе бірнеше адам ғана асау аттарды мініске үйрету

шебері болған. Асау үйретушіге әдіс-тәсілмен қатар ептілік, күш -қайрат, жүректілік те керек.

1 топ: Амангелді қандай бала? ( Тақтада топтау)

Хрестоматиядан Амангелді туралы қосымша мәтіндерді оқып, батырдың бейнесін топтау арқылы ары қарай толықтыру.

2 топ: Сыныптас немесе ерекше мінез-қылығы бар достарың жайлы.

3 топ: « Болар бала қандай болады?» атты эссе жазу.

Әңгімені түсініп оқу

Топтық жұмыс,топтық бағалау

Оқушылар ойланады,ойларын сипаттап саралап өз ойларын айтады.

Амангелді Иманов батыр ,ержүрек , кеңес одағының батыры екенін әңгәмелейді.

Бос уақытымызда түрлі ойындар ойнаймыз,

Оқушылар берілген тапсырманы топ болып орындайды, мәтін құрастырады.

Іздену арқылы жаңа мәлімет алады

1 топ оқушылары зерттеп іздейді.

2 топ оқушылары Әлжан қарттың әңгімесін талдайды.

3 топ Таутабай туралы әңгімелейді.

Топтық талдау,болжау

Әр топ оқушылары бір - біріне сұрақ қояды.

Қосымша

Сөздікті дәптерлеріне жазады

Топпен жұмыс жасайды

Әңгімелейді.

Ойларын дәптер бетіне жазады.

2 жұлдыз, 1 тілек айтады

Көшбасшылар өз топтарының бағаларын айтады.

Рефлексия жазады.



© 2010-2022