Тақырыбы: Өсімдіктердің қызыл кітабы 2 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Дүние тану

Тақырыбы: Өсімдіктердің «Қызыл кітабы »

Сыныбы: 2

Өтілетін орны:

Өтілетін жері: 7

Мақсаты:

А) «Қызыл кітап» туралы түсінік беру; қызыл кітапқа енген өсімдіктермен таныстыру, қызыл кітаптың маңыздылығын түсіндіру, табиғатты қорғау мақсатында құрылған қорықтар жайлы мағұлматтар беру

Ә) Оқушылардың қызыл кітапқа деген қызығушылықтарын оятып, ой-өрісін қиялын дамыту.

Б) Табиғатқа қамқорлықпен қарауға, оны аялауға тәрбиелеу,сиреп бара жатқан өсімдіктерге қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Типі: аралас

Көрнекілігі: интерактивті тақтада дайындалған слайдтар, «Сен білесің бе?» атты кітапшалар.

Әдіс-тәсілдері: сұрақ - жауап, көрнекілік, баяндау, әңгімелеу.

Барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс- әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйымдастыру

1 мин

Психолгиялық жағдай

2мин



Үй тапсырамсын тексеру

5мин



Жаңа сабақ

12мин























Сабақты бекіту

Топтық тапсырма

5-7 мин



Сергіту сәті

2мин



2-3мин

Сабақты қорытындылау

7мин





Бағалау

2 мин


  • Сәлеметсіңдер ме?

(Оқушылардың оқу құралдарын дайындап, сабаққа әзірліктерін тексеру)

Біз әдепті баламыз

Айтқан тілді аламыз

Ұқыпты оқып сабақты

Бұл сабақтан «5»тік баға аламыз.

( Жеміс -жидек, ағаш атаулары, гул атаулары таңдап алу арқылы топқа бөлу)Балалар, өздерін көріп отырғандардарындай мен сендерді 4 топқа бөліп қойдым. (5 баладан)

Топ болғаннан кейін топтық ережені сақтаймыз.

(Топтық ережені есімізге түсірейік)

Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар: (схема түрінде)

1топ. Өсімдікке не себепті су қажет

2топ. Өсімдік тіршілігне не себепті ауа қажет.

3топ. Өсімдік тіршілігіне не себепті жылу қажет

4 топ. Өсімдік тіршілігіне не себепті жарық қажет.

Жарайсыңдар! Үй тапсырмасын мүлтіксіз орындап келіпсіңдер.

Топ болғанан кейін міндетті түрде оның топ аттары болады.

Мына берілген мазайканы орындарына дұрыс қойсақ өздерінің топ аттарын шығады.

Қысы-жазы бір түсте болатын ағаш

1- топ. Шырша.

Көктемдегі ең алғаш бүр жаратын гүл

2-топ. Бәйшешек.

Іші толған шәрбәт, Дәмі қандай әйбәт. Үзесің бірден жүзін, Оның аты-

3- топ. Жүзім

Ребус арқылы шешу

4- топ. Қызғалдақ

Міне балалар , біз өзіміздің топ аттарын біліп алдық.

Не себепті топ аттарын бұлай қойғанымызды түсінесіңдер.

Алдымен берілген мына бір сөзжұмбақты шешіп көрейік.

- Қызыл түс нені білдіреді?

-

Қызыл түс балалар қауіп сақтанудың белгісі.

Балалар сендер «Қызыл кітап» деген сөзді естулерің бар ма?

- Қызыл кітап не үшін керек деп ойлайсың? (Оқушылардың жауабы тыңдалады).

Балалар, қызыл кітап азайып бара жатқан жан - жануарларды, өсімдіктерді, құстарды, балықтардың аттарын жазып, тізімге алып оларды қорғау үшін алынған кітап.

Ал, балалар барлығымыз тақтаға зер салайық мындағы суреттерге қарайықшы.

Бұлардың барлығы нелер?

-Дұрыс айтасыңдар. Сонда бүгін біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз

Өсімдіктердің «Қызыл кітабы»

Сендер өздерінің топ атауларындағы өсімдіктер жайлы не білесіңдер?

Өсімдіктерге арналған «Қызыл кітап »1981 жылы шықты. Қазіргі таңда олардың 300ден астам түрі қызыл кітапқа енгізілген.

Балалар, сендер өте дұрыс айтасыңдар. Сендер айтып отырған өсімдіктер біздің қызыл кітабымызға тіркелген екен.

- Қызыл кітап - қауіптің дабылы және тірі табиғатты сақтау үшін күрестің нышаны.

«Қызыл кітап» деген атауды ағылшын зерттеушісі Питер Скотт ұсынды.

Қазіргі кезде сирек кездесетін, жоғалып кету қаупі бар кейбір өсімдіктермен танысып өтейік.

Дермене- Қазақстанның оңтүстігінде ғана өсетін, әр түрлі дәрі жасауға қолданылатын өсімдік. Өте сирек өседі және азайып бара жатыр.

Тау сағызды каучук алуға өте көп мөлшерде пайдаланған.Оның қоры азайып кеткендіктен елімізде қазір бұл өсімдіктен дәрі алу тоқтатылған.Таусағызды жинауға тиым салынған.

Қызғалдақ өсімдіктерінің гүлдерінің 13 түрі «Қызыл кітапқа енгізілген»

Қазақстан «Қызыл кітабына »

енгізілген бұдан да басқа да өсімдіктер бар. Олар: Талас қайыңы, қарқаралы, бөрі қарақаты т.б

балалар, біз бағанадан бері қызыл кітапқа енген өсімдіктер жайлы әңгімелеп бердік.

Өздерің не себепті өсімдіктерді қызыл кітапқа енгіздік деп ойлайсыңдар.

Олардың сиреп кетуіне не себептер бар?



Сергіту сәті: видео

Балалар сендердің бұл жұмыстарынан өсімдікті қорғау ережесі шығарылады.

Мына сурет бойынша әңгіме құрастыру.

Өсімдіктерді қорғау акциясы

Балалар біз қаншама өсімдіктер қызыл кітапқа тіркелгендерін толығымен танысып өткен жоқпыз.

Сол себепті аттары естерінде қалу үшін өсімдіктердің аттары жалылған суреттер таратам, соны сендер «Қызыл кітапқа» тіркейміз. Осылайша біз өзіміздің акциямызды бастаймыз.

Біз балалар, қандай өсімдіктер «Қызыл кітапқа тіркелгенін білдік»

Сабағымызды мына бір өлең жолдарымен аяқтайық:

Қызыл кітап шындықты

Айтуғада арналған

Болдырмайық сұмдықты

Жойылмасын бағалы аң

Үй тапсырмасы:74- 76 беттерді оқу.

Бағалау: Қатысқан оқушыларды бағалау

  • Сәлеметсіз бе?

Қайталау



Берілген тапсырма бойнынша оқушылар жауап береді.



Осылайша ір топ өз аттарын сұрақтарды шешу арқылы біледі.



«Қызыл»

Оқушылар жауаптары тыңдалады.



Шырша, бәйшешек,

Жүзім

Қызғалдақ

Өсімдіктер.

Оқушылар не білетіндерін айтып береді.











Сиреп бара жатқаннан кейін

Әр топ берілген А3 көлеміне жазып, топтастырады.

Оқушылар құраған әңгімелері бойынша сөйлейді

Әр оқушы өздерінің өсімдіктерін аттарын атап қызыл кітапқа тіркейміз.



Оқушылармен бірге айту



© 2010-2022