- Преподавателю
- Начальные классы
- Сынып сағаты Әліппемен қоштасу
Сынып сағаты Әліппемен қоштасу
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Байсеркеева Н.С. |
Дата | 12.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Әліппе - білім бастауы
Сабақтың мақсаты: Оқушылар шығармашылығын арттыру, логикалық ой - өрісін, сөздік қорын дамыту. Білімге қызығушылығын арттыру.
Мәнерлеп тақпақ айтып, рөльдерде ойнауға, өнер көрсетуге дағдыландырып, машықтандыру.
Көрнекілігі: Әріптер қатары, суреттер, маскалар, үлестірмелер, қанатты сөздер, техникалық құралдар слайдтар, шарлар т.б.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру
-
Балалар біз бүгін не үшін жиналып, әбігерленудеміз?
-
Мектеп табалдырығын алғаш аттаған кезде, қандай көңіл - күйде болып едіңдер?
-
Ал, қазыргі күнде ше?
-
Алғаш бізге әріптер туралы мағлұмат беріп, әріптер ордасына жол ашқан қай кітап?
-
Ал осы оқулықтың алғашқы бетінде қандай алғы сөз жазылған, оны кім, кімдерге арнаған? (Слайдтан Н. Назарбаев портретін көрсету).
Аяулым:
- Айналайын!
Қолыңдағы әсем кітап «Әліппең» - аяулы ана тіліңнің мөлдір бастауы, білім шыңына жол ашар ақылшың.
Дастан:
Білім есігін ашқан алғашқы қадамың құтты болсын!
Дарын:
Еңбегіңмен алған білімің өзің үшін де, Елің үшін де таусылмас асыл қазына болмақ.
Еркежен:
Елін, жерін сүйетін, жаны ізгі жақсы азамат болып өсетініңе сенемін.
- Ал осы Әліппе оқулығын ең алғаш жазған, қазақ балары үшін құрастырған кім? Ол туралы не білесіңдер? (Слайдтармен жұмыс). ӘЛІППЕ - оқу мен жазуға үйрететін тұңғыш оқулық. Ал, қазақ балалары үшін тұңғыш Әліппе жазған Ахмет Байтұрсынов, ал оқулығын жазған Ыбырай Алтынсарин.
-
Ахмет Байтурсынов өз өлеңінде не айтқан еді?
Ерәлі:
-
Балалар! Оқуға бар! Жатпа қарап!
Жуынып, киініңдер шапшаңырақ!
Шақырды тауық мана, әлдеқашан,
Қарап тұр терезеден күн жалтырап.
-
Ыбырай Алтынсарин балаларға, сендерге қандай өсиет өлеңін қалдырған?
-
Кел, балалар, оқылық.
Дана:
-
Бір аллаға сыйынып,
Кел, балалар оқылық.
Оқығанды көңілге,
Ықыласпен тоқылық!
Әбдікәрім Назерке:
Оқысаңыз, балалар,
Шамнан шырақ жағылар.
Тілегенің алдыңнан,
Іздемей - ақ табылар.
Хор: «Әліппе» (Тақтаға ана, бала,Отан сөздерін жаздыру).
Музыкамен фантастикалық скафандр киген Дымбілмес ортаға шығады.
-
Балалар, кітабымды көрген жоқсыңдар ма? Айдағы достарыма апарып көрсетейін деп едім! Көмектесіңдерші?!
Балақай:
- Дымбілмес, кітабыңның сыртында қандай сурет болып еді?
- Білмеймін.
Мақта қыз:
- Дымбілмес кітабыңның сыртында қандай жазу болып еді?
- Білмеймін?
Ерәлі:
- Кітап сенікі болса қалайша білмейсің?
- Білмеймін?
Еркежан:
- Кітап ендеше сенікі емес қой? Жүріңдер одан да кетейік ?
Дымбілмес жыламсырап: Балалар, көмектесіңдерші менің айға ұшатын уақытым таяп қалды. Айдағы достарым мені кітап әкеледі деп күтіп отыр.
Дарын:
Уәдеде тұруға тырысқаның өте жақсы.
Назерке:
-Сол үшін біз саған көмектесеміз.Онда әрқайсымыз өз достарымызды шақырайық.
Дымбілмес:
- Келістік! Алақай! Менің Карлсон деген досым бар.
Карлсон:
-
Дымбілмес, досым менің атымды атадың ба?
Балақай:
-
Қырық өтірік айтса да жүрегі таза Тазша досым қайдасың?
Тазша:
-
Сары масамен айға ұшып,
Шегірткемен желмаядай,
Жерді жеті айналғанда,
Құмырсқамен құда болып,
Күнге барып тойлағанда,
Тазша бала мен болам.
Мақта қыз:
-
Менің пысық әрі сенімді досым Марғау бар!
Мысық:
-
Үй жануары болсам да,
Достарым көп далада,
Жолбарыстай ағам бар,
Күшік досым қалада
Карлсон:
-
М...мм былай болсын, балақайлар, мен қазір кітапты іздейтін жерлерді, ұшып барып, шолып қайтамын.Ал, сендер әрқайсың өз достарыңды тағы да шақырыңдар.
Тазша:
-
Аңқылдаған ақкөңіл желдей Алдар ағам қайдасың?
Алдар көсе:
-
Мен Алдармын,Алдармын,
Арамза қуды алдадым.
Адалдардан көмекші,
Маған кімдер ермекші.
Мысық:
-
Адамға көмекші досымның бірі Саққұлақ.
Күшік:
А ав, А ав, А ав
Ит болғасын үремін,
Сергек өмір сүремін.
Жеті қазынаның бірімін,
Адамды қорып жүремін.
Дымбілмес:
-
Кітабымды кім тапса, соған сыйлық беремін. Карлсон ұшып келеді. Айналып шаршап келіп отыра қалады.
Карлсон:
-
Уф, қона алмай есім шықты ғой. Орманда желдеткішім ағаштарға соғылып бұзылып қалды.
Дымбілмес:
-
Кітабымды көрдің бе?
Найлям:
-
Қайда екен?
Бәрі: - Тезірек айтшы қайда екен іздейік?
Карлсон:
-Уф, Оф, Ух (Бәрі қасына жиналады).
- Кітап орманда шашылып жатыр. Жел ұрлап әкетіп орманға тығып қойыпты - деді құстар.
(Дымбілмес жылайды)
- Достарым, уәдемде тұра алмасам ұятқа қаламын ғой.Мына масқарадан құтқарыңдаршы.
Тазша:
-
Жылама достым, біз бәріміз саған көмектесеміз.
Алдар:
-
Аңқылдаған желді де алдаймыз, жолын тосып тоқтатамыз.
Мақта қыз:
-
Дұрыс, дұрыс біз сол кезде кітаптың бетін жинап үлгереміз.
Бәрі: - Алақай, алақай! Тамаша жоспар кеттік.(Ортаға Жел шығады. Ысқырған музыка үнімен қолындағы затты шашқан болады, әріптер киген оқушылар шыға келеді).
Жел:
-
Кейде ойнақты жеңілмін,
Қаһарыма бір мінсем.
Қара дауыл селіңмін,
Ұқыпсыздың заттарын,
Жиып жүре алмаспын.
Қайсың барсың, қанекей,
Дымбілместің кітабын,
Қайта жинап беретін.
(Ортаға Мақта қыз бен Балақай шығады).
Балақай:
Кінәсін ол түсінді,
Кешірім бер, Жел аға.
Енді ұқыпты болады
Жел:
-
Жоқ! Жоқ!
Кешірім жоқ енді оған.
1, 2 рет жинадым,
Ашулансам да қимадым.
Керексіз ғып кітабын,
Өзі оны тастаған.
Қоям қиып шартымды,
Орындасын қиналып.
Мақта қыз:
Дымбілместің білместігін кешіретін,
Жаманын жасырып, жақсысын асыратын.
Достары бар өте көп!
Біздер оған көмекші,
Шартыңызды айтыңыз.
Жел:
-
1 - шартым: Желмен бірге асыр салып би билесін
-
2 - шартым: Ызыңыма қосылып ән салсын.
-
3 - шартым: Дымбілместі ойландыратын ақыл қосып өткеніне өкіндірер кино қойып беріңдер.
-
4 - шартым: Достарыңның көп екенін көрейін бәрі шығып шырқатып ән салсын. (Бәрі бірлесіп, әріптерді ретімен сапқа тұрғызады).
Саққұлақ:
-
Алақай, Әліппе табылды.
Мысық:
-
Санайықшы әріпті,
Түгел ме екен барлығы?
Саққұлақ :
-
Марғау Әліппеде неше әріп?
Марғау:
-
М... мм білмеймін 30 - 40 па?
Саққұлақ:
-
Ендеше қалай білмекпіз? Масқара! Балалар, көмектесіңдерші?!
Оқушы: «Алфавит сыры»
Жел «Я» әрпін жетектеп шығады, оның қолында «Әліппе» кітабы.
Жел:
Желді жеңді бірлігің,
Арта берсін бірлігің.
Ұяң жылы болсыншы,
Отбасы ғой жүрегің.
Тимур «Я»:
Берекенің басымын,
Мерекемнің қасында.
Табыламын қаласа,
Менің атым жанұя.
Достық, бірлік тірегім!
Жел:
Ал, Дымбілмес, кел достым,
Әліппеңді ала ғой.
Жеңді сенің тілегің,
Достарыңның көмегін.
Ақтайды деп сенемін!
«Я» Әліппені Дымбілмеске береді.
Дымбілмес:
Ал, достарым, рахмет,
Айға ұшатын кез болды.
Әліппені жаттатқан,
(Бәрі)
Ұстазыма мың алғыс.
Зарина:
Таныстырған 42 әріппен
Қош бол, менің қасиетті Әліппем!
Сенің арқаң оқи, жаза білгенім,
Сауатты адам санатына кіргенім.
Хор: «Қош бол құтты Әліппем»
Талыпжан:
Әліппеменен қош айтысып қаламыз
Енді қолға Ана тілін аламыз.
Ата - ана қуанышқа ортақ бол,
Сауатты боп шықты міне балаңыз.
Талшын:
Сәлем шәкірт балалар,
Қане, түзу тұрыңдар
Өтірік өлең, жұмбақ, жаңылтпаш,
Айтар қане кімің бар?
Дана:
Елімізде атақты,
Ғалым ата не тапты.
Бәрін - бәрін білесің,
Оқи берсең кітапты.
Эльвира:
-
демекші, біз Ана тілі өзіңді де сүйіп, жақсы оқимыз. Жұмбақ, жаңылтпаш, өтірік өлеңді де айтамыз.
Алтынбек:
Білекті бірді жығар,
Білімді мыңды жығар.
Аяжан:
Қабат - қабат қаттама,
Ақылың болса аттама.
Талшын:
-
Рахмет! Жақсы біледі екенсіңдер.Енді Жаңа жылдан кейін мені оқып, менен білім аласыңдар. Өз ана тілдеріңді құрметтеңдер.
Амангелді:
Ана тілің - біліп қой,
Бостандығың, теңдігің.
Ана тілің - біліп қой,
Мақтанышың елдігің.
Мұғалім:
Төтеп беріп не сынға,
Қайыспаған ауырға.
Адал болып досына,
Бас имеген жауына
Елдің аты кім?
Хор: Қазақ елі
Мұғалім:
Таулары бар ең биік,
Даласы бар жерұйық,
Бұл қай ел?
Хор : Қазақстан.
Сөзжұмбақ:
-
Тура ,кері оқысаң да шығатые ел аты?
-
Тура, кері оқылатын сөздер?
Назерке:
Өтті оқу сан сабақ,
Бүгін үлкен салтанат.
Әліппеменен қоштастық,
Оқулықпен достастық.
Мұғалім:
Өсті міне бойларың,
Өсті міне ойларың.
Қуанышқа ортақпын
Құтты болсын тойларың!
Кезекті оқушылардың ән - биіне беру.
Ата - ана, қонақтарға арналған тапсырмалар бойынша жұмыс.
Қорыту.
Келген қонақ, ата - аналарға сөз беру.