4 сыныпқа арналған сабақ жоспары

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән: Математика

Сынып: 4 «ә» Уақыты: 20/11/14

Сабақ тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту тәсілдері

Мақсаты:Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін қалыптастыру;

Міндеттері: есептің әр түрін шығару дағдыларын жетілдіру;

Дамытушылық: ауызша, жазбаша есептер шығара отырып іскерлік қасиеттерін дамыту;

Тәрбиелілік: басқалармен қарым -қатынасқа түсе білуге, өз-өзіне сенімді бола білуге тәрбиелеу.

Сабақ типі: дамыту сабағы.

Сабақ әдіс -тәсілдері: сұрақ -жауап, талдау. Математикалық диктант. Аудиальды және визуальды әдіс

Көрнекілік: маркер, ақ парақтар, үлестірмелі таратпа, бағалау кестелері.

  • Ауызша нөлмен аяқталатын сандарға көбейту және бөлудің тиімді тәсілдерін үйрету

  • Жылдамдық, уақыт, қашықтықты табуға берілген есептерді шығарады.

  • Топпен, жұппен жұмыс жасауды, өз пікірін айтуды, пікір таласқа түсуді, сұраққа жауап беруді, өзін, тобын, жұбын бағалауды үйренеді.

  • Тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемін анықтайды.

  • Қораппен жұмыс жасай отырып, 6 жағын айыра біледі.



Оқыту нәтижесі:

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс -әрекеті.

Оқушының іс -әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

1 минут

Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал:

Білу кезеңі

5 минут.

Тапсырмаларды аудиальды әдістер арқылы ұсынады.



  1. Қызығушылықтарын ояту:

«Футбол» ойыны Қыздар мен ұлдар екі топқа бөлініп, бір -біріне сұрақ қояды.

Тақтаға есептер жазылған стикерлер ілінеді.

II. Оқушылардың орындаған тапсырмасын ауызша талдау жасатады.

№6, 92 бет

Тақтада қақпаның суретін ілінеді.

Әр топ қолындағы есепті стикерге жазылған есепті дұрыс болса қақпаға іледі.







...... көбейту кезінде оң жағына бір нөл қосылады. ......... көбейту кезінде санның оң жағынан үш нөл қосылады. ......... көбейту кезінде санның оң жағына бес нөл қосылады. ......... көбейту кезінде санның оң жағына төрт нөл қосылады. ........... көбейту кезінде санның оң жағына екі нөл қосылады. ........ бөлу кезінде бөлінгіштің соңында үш таңба қысқарады. ........ бөлу кезінде бөлінгіштің соңында бір таңба қысқарады. ........ бөлу кезінде бөлінгіштің соңында екі таңба қысқарады.

№1 есепті теориямен түсіндіре отарап талдайды.

96000/30

96000/300

96000/4

96000/40

96000/24

96000/240

72000/60

72000/60

72000/300

72000/3000

72000/3000

72000/800

72000/12000

Оқушылар мұғалімнің айтқанын мұқият тыңдап, тапсырманы бұрыс орындауға тырысу керек.

«Футбол» ойыны Қыздар мен ұлдар екі топқа бөлініп, бір -біріне сұрақ қояды.

Ұлдар қыздарға қояды.

1701*4 ꞊ 6804

254+190 ꞊444

7200/60 ꞊120

8005-25 3꞊ 7852

1900-713꞊1187

1900-317꞊ 1583

1900-964꞊936

1900 - 825꞊ 1075

1900 -914꞊986

1900-491꞊ 809

1900-528꞊1372

  1. Қыздар ұлдарға қояды

710-494 ꞊ 216

18972+280 ꞊19252

230404* 3 ꞊ 691212

6900/3 ꞊2300

1200-916꞊284

1200-619꞊581

1200-524꞊676

1200-672꞊528

1200-488꞊712

1200-884꞊316

1200-726꞊474

1200-425꞊775

Түсіну кезеңі

5 минут Жаңа тақырыпты меңгерту;

91 ережені оқиды, №2,3 баған түрінде кезек -кезек тақтаға шығып, теориямен дәлелдеп шығарады.

№4 Санды көбейтіндіге бөлу, санды көбейтіндіге көбейту тәсілін қолданып бірнеше тәсілді шығарады.

Жеке жұмыс:

450*300

147*2000

180*700

6800*60

460*30

7410*60

530*91

230*400

630/(3*3) ꞊70

300/3*25꞊ 5

360*5*40꞊450

4*6000*25 ꞊ 240

50*21000*8꞊94000000

450000/15*10000 ꞊3

Қолдану

10 минут

№5,6 есептерді шығартады

Жеке орындап, топтп талдайды.

200*3*22꞊13200

720/60꞊12м/сек

(50-10)+50꞊90/2꞊45

50-10+50꞊90/2

Талдау

5 минут

№5,6 шығару жолын талдайды, соған ұқсас есеп шығару тапсырылады

Топпен жұмыс.

Шығарған есептерін талдай отырып, тапсырма бойынша постер жасайды.

Жинақтау

5 минут

№8 есепті шығартады.

4580м 25036см

4580м

2500см

25км500м

52036см

10см²꞊

? см

?мм

?км ꞊?м

?дм ꞊?мм

?м ꞊?дм

?м?д

?мм²

Бағалау

Жиынтық бағалау жасайды.

Формативті бағалау жасайды.

Үйге тапсырма:

№7,9






Пән: Математика

Сынып: 4 «ә» Уақыты: 18/11/14

Сабақ тақырыбы: санды көбейтіндіге бөлу және көбейту қасиеттеріне негізделген есептер шығару

Мақсаты: тақырып бойынша есептер шығара отырып, білімдерін бекіту.

Міндеттері:есепті шешу және есептеуді тиімді орындау кезінде амалдардың өтілген қасиетін қолдана алу;

Дамытушылық: Ауызша жазбаша есептер шығару кезінде іскерлік дағдыларын жетілдіру;

Тәрбиелілік: басқалармен қарым -қатынасқа түсе білуге, өз-өзіне сенімді бола білуге тәрбиелеу.

Сабақ типі: дамыту сабағы .

Сабақ әдіс -тәсілдері: сұрақ -жауап, талдау. Математикалық диктант. Аудиальды және визуальды әдіс

Көрнекілік: маркер, ақ парақтар, үлестірмелі таратпа, бағалау кестелері.

Оқыту нәтижесі:

  • санды көбейтіндіге бөлу және көбейту қасиеттеріне негізделген есептер шығара алады.

  • Ауызша нөлмен аяқталатын сандарға көбейту және бөлудің тиімді тәсілдерін үйрету

  • Топпен, жұппен жұмыс жасауды, өз пікірін айтуды, пікір таласқа түсуді, сұраққа жауап беруді, өзін, тобын, жұбын бағалауды үйренеді.

  • Тік бұрышты паралелепипедтің көлемін есептейді

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс -әрекеті.

Оқушының іс -әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

1 минут

Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал: допты бір -біріне лақтыра отырып, көлемді табуға есеп құрастырады.

Бір оқушы биіктігін, екіншісі, ұзындығын, үшіншісі енін айтса, төртінші оқушы көлемін табады. Қай топ шапшаң орындап,есептің жауабын айтса,сол топ жеңімпаз атанады.

Білу кезеңі

5 минут.

87 беттегі №1 есепті кезек -кезек тақтаға шыға отырып, шығару жолдарының түрлі тәсілін қолданып, мәнін есептеп табады.

52*(2*5)꞊

220*(5*2)꞊

4*17*25꞊

24*5*30*2 ꞊

25*(12*4)꞊

15*(13*4)꞊

50*76*2꞊

5*37*4*24꞊

Түсіну кезеңі

5 минут

Оқулықпен жұмыс: №2.№5

Қораптың көлемін табады, қортынды жасайды.Тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемін түрлі тәсілмен табады.№5 ізденіске жетелейтін тапсырманы орындайды.

Қолдану

10 минут

Шығармашылық тапсырма:

Оқушыларға санды көбейтіндіге көбейту және санды көбейтіндіге бөлу тәсілдерінің формуласы жазылған үлестірме береді. Әріпті өрнектердің орнына сан қойып, есеп құрастырады.

Ақ парақ пен маркер, және қиылған түрлі сурет таратылады.

Санды көбейтіндіге бөлу:

а/(в*с)

а/(в*с)꞊(в/в)/с

а/(в*с) ꞊ (а/с)/в

санды көбейтіндіге көбейту.

а*(в*с)

(а*в)*с

(с*а)*в

Берілген суреттерден есеп мазмұнын құрастырып, формулаға сай келетін, мәтінін құрастырады,

Талдау

5 минут

Қолдану кезеңінде берілген Шығармашылық тапсырманы талдайды.

Әр топ өз постерін қорғайды, мазмұны мен көркемдігіне сай баға береді.

Жинақтау

5 минут

№3, №4 №6.

Есепті жеке орындайды

Бағалау

Жиынтық бағалау жасайды.

Формативті бағалау жасайды.

Үйге тапсырма:

82 бет № 8, 9

















© 2010-2022