Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: «Жаз келер. »

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: «Жаздыгүн шілде болғанда» тақырыбы бойынша тізбектелген сабақ топтамасы

Топтаманың мақсаты: Жыл мезгілі және ондағы өзгерістер туралы білімдерін кеңейту, танымдық белсенділігін арттыру, ойлау әрекетін дамыту, өздігінен жұмыс істеу арқылы қорытынды шығаруға машықтандыру.



Пән: әдебиеттік оқу

Класс: 3«Ә»

Тақырып:

«Жаз келер.»

Мақсаты:

а). Өлеңді оқып, талдау арқылы Жыл мезгілдерін ажырата білу, ерекшелігін дәлелдей алу.
ә). Оқушының өмірдегі біліміне, білетініне, сүйену.

б). Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын, мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау Мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып,жүйелі сөйлеуге үйрету.

.

Күтілетін нәтижелер:

Оқушы: Жыл мезілдері туралы мағлұмат алады.

Әр жыл мезгілдерінің өзіндік ерекшелігімен танысады.

Өлеңнің мазмұнын талдауға үйренеді.

Өзара бірлесіп жұмыс жасайды.

Сабақтың кезеңдері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

саралау

бағалау

ресурстар

1.Қызығушылықты ояту.

10 минут



2.Мағынаны ажырату.

15 минут



3.Ой толғаныс.

Ратация әдісі

15 минут

4.Қорытынды.

5 минут

Үйге тапсырма: «Жаз келер» өлеңді мәнерлеп оқу, 132- бет.

1.Ұйымдастыру бөлімі.

2.« Жыл мезілдері» төртке бөлінеді. Оқушыларды күз тобы, қыс тобы,көктем тобы,жаз тобы.Әр жыл мезгілінің өзіндік ерекшелігі бар.Әрбір жыл мезгілінде болатын амалдар бар. Шаттық шеңбері: өз есімдеріне теңеу айту. Үй тапсырмасы:«Өзіңді тексер» 130 бет.

2. Жыл мезгілдері нешеге бөлінеді? Жыл мезгілдерінде болатын табиғат құбылыстары қандай?Жыл мезгілінің ішінде қандай жыл мезгілі ұнайды?

Автор туралы мәлімет беру. «Жаз» туралы жұмбақ жасыру. Тақтаға жазу.
Қойның толы жеміске,
Көк майсалы еңісте.
Көбелек қуып ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсың.? (Жаз).
5.Ал, енді балалар бүгін сендермен Ш. Құдайбердиевтың «Жаз келер» өлеңімен танысамыз.
I.Жаз суреті (суретпен жұмыс). (өз ойларын айтқызу)
II.Жаз келер деген өлеңін өздеріңнің аталарың Ш.Құдайбердиев жазыпты. Автор туралы мәлімет беру.
III.Ш.Құдайбердиев 1858жылы 11 шілде айында.
IV.Шығыс Қазақстан облысында Абай ауданында Қарауыл ауылында дүниеге келген. Ол жастайынан жетім қалып аға немересі Абай Құнанбаевтың қолында тәрбиеленген. Сол кезден бастап ақындыққа деген шеберлігі арта түскен. Ол бірнеше тілді меңгерген: орыс, араб, парсы, түрік тілдерін жақсы білген.
Кітап (сур) ол көптеген шығармалар жазған соның ішінде «Жастарға», «Жастық туралы» кәрілік туралы т.б өлеңдер жазған.

Топқа бөлініп оқушылар топ ережесін жазып,қорғайды.

«Топтық жұмыс»

Сіздің тобыңызда бес рөлді көшбасшы,баяндамашы,уақыт сақшысы,хатшы, бақылаушыны анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді.

1-топ Мәтінді оқып ,топта талқылау

2-топ Мәтін бойынша сурет салып плакат постермен жұмыс қорғайды.

3-топ Эссе жазу

Мәтінді түсінгендерін анықтау мақсатында әр топқа екі сұрақтан беріледі.

Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндетін атқарады.

Топ пікірлерін тыңдау.

Бағалау өлшемдерімен бағаланады. «Жұптық жұмыс» Кесте толтыру.

-Жыл мезгілдері туралы не білеміз?

- Жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін атап жаз.

- Саған ұнайтын жыл мезгілі? Оқушылар өз жұптарын тауып, кестемен жұмыс жасайды.

Тапсырма орындалған соң жұптар бір-біріне жұмыстарын беріп,жұп арасында бағалау орындалады.

«Жеке жұмыс» Танымдық тапсырмалар.

Оқушылар танымдық тапсырманы жекелей орындайды.Интерактивті тақтадан дұрыс жауабы көрсетіліп, оқушы өзін-өзі бағалайды. Жауабын толық жазса 1-ұпай, жауабын да, себебін де жазса 2-ұпай.Оқушы өзін-өзі бағалайды.

Филип чартты әр топ ұстап тұрып қорғайды.

Топтан шығып өз ойларын айтады.

«Инсерт»әдісі

«Υ»-бұрыннан білемін

-«+»-мен үшін жаңалық

-«-»-мен басқаша ойлап ем

-«?»-түсінбедім

Топтағы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.





.





.



Төменгі деңг

Орташа деңг

Жоғары деңг тапсыр.



3 шапалақ

Салют



Критерий бойынша бағалау.(бағалау парағы)



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

интерактивтік тақта

Жаздың суреті










© 2010-2022