3класс. Дүниетану. Топырақтың құрамы мен ерекшелігі

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Т ү й і н д е м е

Аты-жөні: Әсел Иманалина Аманғалиқызы

Туған жылы: 03.03.1979ж

Бітірген оқу орны: Ақтөбе гуманитарлық колледжі,

«С.Бәйішев» атындағы

Ақтөбе университеті

Білімі: жоғары

Мамандығы: Бастауыш сынып және

информатика пәні мұғалімі

Санаты: І

Еңбек стажы: 12 жыл


















.

Саға негізгі мектебі





Бекітемін: Тексерілді:

Мектеп директоры Оқу ісінің орынбасары

Ш.И.Кушекова Р.А.Жұмағалиева



Топырақтың құрамы мен ерекшеліктері.

Өткізген: Ә.А.Иманалина



Ақпан.2014 жыл

Сабақтың тақырыбы Топырақтың құрамы мен ерекшеліктері

Сабақтың мақсаты: Топырақ, топырақтың құрамы мен олардың тау

жыныстардан ерекшелігі туралы мағлүмат беру;

Оқушылардың сөздік қорын кеңейту, байланыстырып сөйлеуге жаттықтыру, белсенділігін арттырып, ой өрісін дамыту;

Табиғатты қорғауға, аялай білуге баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, тәжірибе жасау,сұрақ-жауап, бес жолды өлең

Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық

Табиғат біздің анамыз,

Табиғатқа баламыз.

Табиғатты қорғайтын,

Біз әдепті баламыз.

Жер байлығы көп екен,

Меңгеруді қалайды.

Осының бәрін меңгертер.

Дүниетану сабағы.

ІІ. Өткенде тарауды еске түсіру «Көп оқыған, көп білер»

1.Тығыз тау жыныстарын ата

2.Жер қойнауында жатқан пайдалы қазбалар қандай әдіспен алынады?

3.Тығыз тау жыныстары үгілсе неге айналады?

4.Пайдалы қазбалар дегеніміз не?

5.Тас көмірдің аса ірі кен орны қайда орналасқан?

6.Құмды сазбен араластырып не жасайды?

7.Жер қыртысын толтырып жатқан денелерді не дейміз?

8.Жанғыш пайдалы қазбаларды ата.

9.Гранитті қазақша қалай атайды?

10.Бос тау жыныстарын ата.

11.Пайдалы қазбалардың неше түрі бар?

12.Құмтастың қандай түстері бар?

ІІІ.Жаңа сабақ.Қызығушылығын ояту.

Өзен жағасындағы табиғатқа,үлкен гранит тастарға , өзен жағалауындағы құмға,сазға,жарқабаққа көңіл аудару.

Тұжырым: Бұл жерде ешнәрсе өсіп тұрған жоқ.Өйіткені, гранит,құм,саз тау жыныстары.Таза тау жыныстарына ешқандай өсімдік өспейді.

-Өзеннің жоғары бетінен не көрдіңдер?

-Ағаштар,шөптер,гүлдер т.б.

-Бұл жерде өсімдіктің өсуі неге байланысты?

-Бұл жерде өсімдіктің өсуі топырақтың болуына байланысты.

Жердің өсімдік өсетін беткі құнарлы қабаты топырақ деп аталады.

-Кішкене көрінісімізді тамашалайық.

Шешесі:Үсті басың шаң-шаң әбден топыраққа аунапсың ғой

Бекзат:Апа ештеңе емес қағып,қағып жіберемін.

Шешесі:Үйді шаңдатпай сыртқа барып қақ.

Бекзат:Апа, шаң дейсің, топырақ дейсің, соның бәрі менің үстімде ме?

Шешесі:Иә, соның бәрі сенің үстіңде.Топырақтың ішінде неше түрлі заттар бар.Олар саз,құм, тағы басқа заттар.

Бекзат: Топырақ деген не?

Шешесі: Оны түсіну үшін тәжірибе жасап көрейік.

Сарамандық жұмыс.

Топырақты ақ қағаздың бетіне салып, анықтап қара

- Өсімдіктің ұсақ қалдықтары, шіріген жәндіктің қалдықтары байқалады. Одан әрі анықтай түсу үшін тәжірибе жасайық.

1 - тәжірибе.

Бір кесек топырақты стакандағы суға салайық. Не байқадық. Көпіршіп шыққан не? Ауа

2 - тәжірибе.

Бір уыс топырақты темір қалбырға салып отқа қойып қыздырайық. Оның үстіне шыны ұстайық. Шынының астыңғы бетіне су тамшылары пайда болды. Ол қайдан шықты? Топырақ бойында ауадан басқа тағы не бар? Су

3 - тәжірибе

Топырақты одан әрі қыздыра түсейік. Біраздан кейін көкшіл түтін шығады Бұл не? Топырақ ішінде жанатын не бар? Топырақта түрлі қалдықтар, шірінділер бар.

Ол - қарашірік

4 - тәжірибе

Шірінді жанып біткен толпырақты суға салып араластырайық. Лайланған суды тұндыруға қояйық. Біраздан кейін тұнбаның астында қүм, оның үстіне саз шөгеді. Бұдан топырақ құрамында құм, саз барын байқайық.

Тәжірибені қортындылау: Топырақта қарашірік көп болса, соғұрлым топырақ құнарлы болады. Қарашірік топыраққа қара, қоңыр түс береді.

су

3класс.Дүниетану.Топырақтың құрамы мен ерекшелігі

Топырақ құрамында

3класс.Дүниетану.Топырақтың құрамы мен ерекшелігі3класс.Дүниетану.Топырақтың құрамы мен ерекшелігіауа құм

3класс.Дүниетану.Топырақтың құрамы мен ерекшелігі3класс.Дүниетану.Топырақтың құрамы мен ерекшелігі

қарашірік саз

IV. Ой қозғау

Оқулықпен жұмыс

түртіп алу жүйесі

Тұжырым: Таза тау жыныстарында ешқандай өсімдік өспейді.

Дәптермен жұмыс.Бес жолды өлең.

1.Не? Топырақ

2.Қандай? Қара,бозғыл,құнарлы, борпылдақ

3.Не істейді? Өседі, салынады, түзіледі,суланады

4.Сөйлем. Құнарлы топырақ табиғатқа қажет.

5.Мағыналас сөз. Қарашірік

Сабақты қортындылау

«Орнын тап» ойыны арқылы бекіту

Топырақ арасында өмір сүретін жануарлар бар. Оларды өз орнына апарып орналастырайық. Ол үшін артындағы сұрақтарға жауап берейік.

Құрт: Топырақ дегеніміз не?

Тышқан: Топырақтың тау жыныстарынан басты ерекшелігі неде?

Борсық: Топырақтың құрамында не бар?

Қоңыз: Қарашірік қайдан пайда болады? Өсімдіктер менжәндіктердің қалдығынан құнарлы қарашірік пайда болады.

Құмырсқа: Топырақтың қандай пайдасы бар?

Топырақ - өсімдік үшін қоректің көзі және баспана.

Бүгінгі алған білімдеріміз өмірге қажет па?

Ендеше: Күніміз ашық,

Түніміз тыныш.

Ауамыз таза,

Топырагымыз құнарлы болсын.

Өзіміз аман болайық.

Үйге тапсырма:Топырақтың құрамы және ерекшелігі




© 2010-2022