Төрт түлік туралы жырлар

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

1/118 Сабақ жоспары

Пәні : Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: «Төрт түлік туралы жырлар»

Сыныбы: 3«А»

Сабақтың мақсаты: Тақырыптың негізгі идеясын ашып,сыни ойлай білу.

Қолданылған модульдер: Жаңа оқыту әдістері; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; АКТ; Талантты және дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау

Қолданылған стратегиялар: «Шаттық шеңбері», «Ыстық алақан», «Ой қозғау», «Диалогтік оқыту», «Қызығушылығын ояту», «ДЖИКСО», «БҮБ» «Екі жұлдыз,бір тілек».


Бөлімі

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Нәтиже

Кіріспе 1.Психологиялық ахуал



2.Топқа бөлу

*Оқушылармен амандасу.

*«Ыстық алақан » арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.

*Төрт түліктің қиық суреттерін құрастыру арқылы топқа бөлу.Топ ұстанымын қайталау.

*Үй тапсырмасын диалогтік әдісті қолдану арқылы тексеру

*Амандасады.

*«Ыстық алақан» арқылы бір-біріне тілек тілейді.

* Төрт түліктің қиық суреттерін құрастыру арқылы топқа бөлінді.

Әр топ өз ұстанымын айтып шығады.

*Үй тапсырмасын айтады

Төрт түліктің суреттері

Алтын ереже жазылған қағаз

Ынтымақтастық атмосферасы орнайды

Тұсауке-сер

Ой қозғау

Топқа бөлінетін кезде құрасырылып шыққан суреттер / Төрт түліктің /бойынша өз ойларын ,білетін білімдерін ортаға салу және флипчартқа түсіру ұсынады

Әр топ өз суреттеріне байланысты тапсырманы топпен орындайды.

Флипчарт,маркер.

Таныстырылым

Негізгі бөлім

«Қызығушылығын ояту»,

-Балалар біз неге төрт түлік туралы айтып отырмыз?

-Иә,ендеше бүгін «Төрт түлік туралы жырмен » танысамыз.

-Келесі жаңа тақырып «Төрт түлік туралы жырмен» танысамыз

Мәтін-мен жұмыс

Әр топ әр өлеңді оқиды.

ДЖИКСО әдісі бойынша топпен жұмыс

І топ:Торы құлын

ІІ топ: Сиыр

ІІІ топ: Қой

ІҮ топ: Ешкі

Әр топқа тапсырма беремін. ДЖИКСО әдісі бойыншатүсіндіремін,сондай-ақ өлеңді оқып,мазмұнын түсінуге уақыт беремін.

Әр топ оқып топта талқылайды,әр топ ортаға шығып флипчартты пайдалана отырып ,басқа топтарға түсіндіреді

Флипчарт,мар-кер

Әр топтың ойы,пікірі қүнды деген шешімге келеді.

Қоры-тынды

Рефлексия

Сабақта алған әсерлерін жазады

Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендігін топшылау.

Оқушылар сабақта алған әсерлерін жазады

Үйге

Мазмұндау. Төрт түлікке байланысты мақал-мәтел әкелу.

Тапсырма беремін.

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Күнделік

Бұрынғы білімдері мен жаңа білімді пайдалана отырып жоғары дайындықпен сабаққа келеді.

Бағалау

«Екі жұлдыз,бір тілек»

Оқушыларды мадақтау,ынталандыру.

Оқушылар өздеріне ұнаған 2 сәтті айтады,ұсыныс жасайды.

Стикерлер

Оқушылар көтеріңкі көңіл күйде болады.



1/119 Сабақ жоспары

Пәні : Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: Ажалдан құтқарған асыл сөз

Сыныбы: 3«А»

Сабақтың мақсаты: Оқыған мәтіннің мазмұнын түсіну,кейіпкер іс-әрекетін ұғыну

Қолданылған модульдер: Оқудағы жаңа тәсілдері; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; АКТ; ОүБ және оқуды бағалау; Көшбасшылық

Қолданылған стратегиялар: «Журектен журекке», «Топқа бөлу», диалог «әңгіме - дебат»; «Қызығушылықтарын ояту», «Ментальді карта» рефлексия «сабақта не түсіндім?»; «Ой толғаныс»

Бөлімі

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Нәтиже

Кіріспе 1.Психологиялық ахуал







2.Топқа бөлу

*Оқушылармен амандасу.

*«Журектен журекке » арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Ортаға есептер жазылған қағаз қиықтары тасталады.Соларды шешу арқылы 5 топқа бөлінеді.

Жауабы 1 болатындар 1-топ

Жауабы 2 болатындар 2-топ Жауабы 3 болатындар 3-топ

Жауабы 4 болатындар 4-топ Жауабы 5 болатындар 5-топ

*Амандасады.

*« Журектен журекке» арқылы бір-біріне тілек тілейді,жымиып күлу арқылы жақсы көңіл-күй сыйлайды.

10+9+1-5+6-20

2+2+0+2-2-2+0

3+2+5-1-1-0-5

4+4+5-3-2-0-4

20+20-20-5-10-5

Жұмсақ «жүрек» ойыншық

Қағаз қиындылары

Ынтымақтастық атмосферасы орнайды

Топқа бөлінеді

Тұсауке-сер

«Қызығушылықтарын ояту»

-Ертегі дегеніміз не?

-Қандай ертегілерді білеміз?

«Ментальді картаға» түсіру

Шағын топтағы оқушылар жұптаса ,топтаса отырып талқылайды,әр топтан бір оқушы шығып белсенді әрекет жасайды.

үлестірме қағаз

Таныстырылым

Мәтін-мен жұмыс

«INSERT» стратегиясы

Глоссарий

Мәтінді топта өздіктеріңнен оқып, топтаса талқылаңдар.Сондай-ақ түсінбеген сөздеріңді белгілеп немесе жазып алыңдар

Оқушылыр өздігінен оқып , топтаса отырып талдайды.

Мәтіннен түсініксіз сөздерді белгілеп алады.

Ажал-өлім,

мосқал тартқан-қартайған,

Әмір-бұйрық

Қалам,сөздік дәптер

Глоссарий арқылы сөздік қорлары толысады,ойлау кеңістігі ұлғаяды

Бой сергіту

«Сурет салу»стратегиясы

Оқушылар қаз-қатар тізбектеле тұрады.Ең соңғы баланың арқасына мұғалім сурет салады.Осылайша алдында тұрған оқушының арқасына сурет сала отырып бастағы балаға жетеді.Бастағы бала тақтаға салады.

Мұғалімнің түсіндірмесі бойынша оқушылар орындап шығады.

Сегіз санының сызбасы

Оқушыларға өте қатты ұнады

Қоры-тынды

«Ой толғаныс» стратегиясы

Дарынды және талантты оқушыларға сынама сұрақ қою.

Дарынды және талантты оқушыларға сынама сұрақ қою.

-Неліктен осы әңгіме ертегіге жатады?

1-топ:-Қойшыны ажалдан құтқарған не?

2-топ:Қойшының берген жауаптарында нендей мән жатыр?

3-топ:Мәтінді қандай бөліктерге бөлуге болар еді?

4-топ: Хан неліктен қапа болды?

5-топ: Ертегінің негізгі идеясын түсіндір

Шағын топтағы оқушылар жұптаса ,топтаса отырып сұрақтарға жауап іздейді.

Талантты және дарынды оқушылар сұраққа жауап береді.

Таратпа,үлестірме қағаздар

Оқушылар өз белсенділіктерін

көрсетеді

Үйге

Ертегіні мазмұндау

Ертегіні мазмұнына сәйкес сурет салып келу.

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Күнделік

Бұрынғы білімдері мен жаңа білімді пайдалана отырып жоғары дайындықпен сабаққа келеді.

Бағалау

«Екі жұлдыз,бір тілек»

Оқушыларды мадақтау,ынталандыру.

Оқушылар өздеріне ұнаған 2 сәтті айтады,ұсыныс жасайды.

Стикерлер

Оқушылар көтеріңкі көңіл күйде болады.


1/120 Сабақ жоспары

Пәні : Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: Алтын балта

Сыныбы: 3«А»

Сабақтың мақсаты: Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып, идеясын ашу

Қолданылған модульдер: Оқудағы жаңа тәсілдері, сыни тұрғыдан ойлау, бағалау, АКТ; Талатты және дарынды балаларды оқыту; Көшбасшылық

Қолданылған стратегиялар: «Топқа бөлу», «Ой қозғау», «Ыстық орындық»,«Шеңбер бойынша жемісті қозғалыс», сергіту сәті «Қара жорға», «Венн диаграммасы», «Екі жұлдыз,бір тілек»

Бөлімі

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Нәтиже

Кіріспе 1.Психологиялық ахуал





2.Топқа бөлу

Оқушыларды сыныпта қарсы алу,сәлемдесу «Шаттық шеңберіне»тұрғызады. 1ден 5ке санау арқылы топқа бөлемін. Топ ұстанымын еске түсірту.

Бір-бірімен ,мұғаліммен амандасады «Шаттық шеңберінде» бір-біріне тілек тілейді

Оқушылар топқа бөлінеді.

Топ ұстанымын еске түсіреді.

Топтың нөмірі жазылған қима қағаз

Топ ұстанымы жазылған плакат.

Ынтымақтастық атмосферасы орнайды

Өз орындарына жайғасады

Үй тапсырмасын сұрау «Ыстық орындық»

Оқушының алға шығып, өз пікірін айтып және сұрақтарға жауап беретінін түсіндіреді

Оқушы алға шығып сөйлейді,сұрақтарға жауап береді.

Орындық

Тұсауке-сер

«Ой қозғау»

*Жаңа тақырыпты ребус арқылы шешкіземін

* Ертегі сөзі нені білдіретінін дәптерлеріне жазып,жеке,жұпта,топта «Кластер» әдісі арқылы ортаға салу тапсырмасын беремін

Ертегінің атын ребус арқылы шешеді (Алтын балта)

Ертегі сөзі нені білдіретінін дәптерлеріне жазып,жеке,жұпта,топта «Кластер» әдісі арқылы ортаға салады

Ребус жазылған плакат

Дәптер.

Флипчарт

Тапсырманы қызыға орындайды

Ой бөліседі

Негізгі бөлім

«Шеңбер бойынша жемісті қозғалыс»

Шағын топта ертегіні оқу,талдау,мағынасын ашу жұмысы тапсырылады

Оқушылар шағын топта ертегіні оқиды,талдайды,мағынасын ашады

оқулық

Ақпарат алмасу

Мәтін-мен жұмыс

Сынама сұрақты пайдалану

-Ертегідегі жасыл түспен ерекшеленген сөздер қай кейіпкерге байланысты? Сипаттап айт.

-Қара түспен ерекшеленген сөздер қай кейіпкерге қатысты? Сипаттап айт.

-Ертегіден көңіліңе не түйдің?

Оқушы жауабы тыңдалады.

Алған білімдерін нақтылайды ,ойын жинақтайды

Сергіту сәті

«Қара жорға»

«Қара жорға» музыкасына билеу

«Қара жорға» өлеңіне билеу

«Қара жорға» өлеңі

Шаршағандары басылып,бойлары сергіп қалады

Қоры-тынды

«Венн диаграммасы»

Ертегідегі екі кейіпкерді « Венн диаграммасына» салу

Ертегідегі екі кейіпкерді «Венн диаграммасына» салу арқылы салыстырады.

Флипчарт,маркер

СТО-ды,ойларын жинақтап топтастыра алады

Үйге

Ертегіні мазмұндау

Ертегіні мазмұнына сәйкес сурет салып келу.

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Күнделік

Бұрынғы білімдері мен жаңа білімді пайдалана отырып жоғары дайындықпен сабаққа келеді.

Бағалау

«Екі жұлдыз,бір тілек»

Оқушыларды мадақтау,ынталандыру.Стикер таратылып беріледі

Оқушылар өздеріне ұнаған 2 сәтті айтады,ұсыныс жасайды.Жазады.Тақтадағы үлкен жүрекке апарып жапсырады

Стикерлер

Оқушылар көтеріңкі көңіл күйде болады.



1/120 Сабақ жоспары

Пәні : Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: Құмырсқаның қанағаты

Сыныбы: 3«А»

Сабақтың мақсаты: Қанағатшылдық жайлы көзқарастарын шынайы өмірмен ұштастыру, ұғымын түсіну

Қолданылған модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; АКТ; Оқудағы жаңа тәсілдер; Көшбасшылық;

Қолданылған стратегиялар: «Шаттық шеңбері», «Топқа бөлу» бойлары бойынша; «ТВ» шоу», «Ой қозғау», «INSERT»,сергіту сәті « », АКТ, диалог «Әңгіме -дебат»,рефлексия «2 жұлдыз, 1 тілек».

Бөлімі

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Нәтиже

Кіріспе 1.Психологиялық ахуал







2.Топқа бөлу

Оқушыларды сыныпта қарсы алу,сәлемдесу «Шаттық шеңберіне»тұрғызу.Бір-біріне тілек тілеу.

Бойлары бойынша.

Бір-бірімен ,мұғаліммен амандасады «Шаттық шеңберінде» бір-біріне тілек тілейді.

Оқушылар топқа бөлінеді.

Жұмсақ жүрек ойыншық

Ынтымақтастық атмосферасы орнайды

Өз орындарына жайғасады

Үй тапсырмасын сұрау «ТВ» шоу

Үй тапсырмасы «Таңғажайып алаң» бойынша жүретінін түсіндіреді.

Оқушылар «ТВ шоуға» қатысады

Әріп кассасы,кеспе әріптер

Алған білімдерін нақтылайды

Тұсауке-сер

«Ой қозғау»

Құмырсқа туралы не білетінін дәптерлеріне жазып,жеке,жұпта,топта ақылдасып, «Кластер» әдісі бойынша ортаға салу тапсырмасын береді.

жеке,жұпта,топта ойларын жинақтап,пікірлерін айтады

Дәптер .

Таныстырылым

Негізгі бөлім

«INSERT» стратегиясы

Глоссарий

Мәтінді топта өздіктеріңнен оқып, топтаса талқылаңдар.Сондай-ақ түсінбеген сөздеріңді белгілеп немесе жазып алыңдар

Оқушылыр өздігінен оқып , топтаса отырып талдайды.

Мәтіннен түсініксіз сөздерді белгілеп алады.

Қалам,сөздік дәптер

Глоссарий арқылы сөздік қорлары толысады,ойлау кеңістігі ұлғаяды

Мәтін-мен жұмыс

Сынама сұрақтар

-Құмырсқадан нені үйрендің?

-Сені қоршаған адамдардың арасында осындай мінез-сипаттарына ие адамдар бар ма?

-Өз бойыңда қандай жақсы мінез бар деп ойлайсың?

Оқушы жауабы тыңдалады.

Алған білімдерін нақтылайды ,ойын жинақтайды

Сергіту сәті

АКТ-дан көру арқылы орындауды айтады

Оқушылар орындайды

АКТ

Шаршағандары басылып,бойлары сергіп қалады

Қоры-тынды

Жаңа сабақты бекіту

Ертегіні пайдаланып,құмырсқаны сипатта

Ертегіні пайдаланып,құмырсқаны сипаттайды

Дәптер

Үйге

Ертегіні мазмұндау

Ертегіні мазмұнына сәйкес сурет салып келу.

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Күнделік

Жаңа білімді пайдалана отырып жоғары дайындықпен сабаққа келеді.

Бағалау

«Екі жұлдыз,бір тілек»

Оқушыларды мадақтау,ынталандыру.Стикер таратылып беріледі

Оқушылар өздеріне ұнаған 2 сәтті айтады,ұсыныс жасайды.Жазады.Тақтадағы үлкен жүрекке апарып жапсырады

Стикерлер

Оқушылар көтеріңкі көңіл күйде болады.



© 2010-2022