- Преподавателю
- Начальные классы
- 5-ке көбейту және бөлу кестесі
5-ке көбейту және бөлу кестесі
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Маханбетова Қ.М. |
Дата | 22.02.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Күні: 26.11.13ж. Сыныбы:3 Пәні: Математика. Тексерілді:
Сабақтың тақырыбы: 5-ке көбейту және бөлу кестесі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға көбейту мен бөлу амалы арасындағы байланысты одан әрі ұғындыру. Санды 5-ке көбейту мен бөлудің үлгісімен таныстыру.
Дамытушылық: ауызша, жылдам дұрыс есептеу дағдыларын дұрыс жетілдіре түсу, логикалық ойлауларын дамыту, шығармашылыққа баулу, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: тапқырлыққа, алғырлыққа, өз бетінше тапсырмаларды орындап, нәтижелерге жете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жарыс сабақ.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, топтастыру.
Сабақтың көрнекілігі: көбейту кестесі, геометриялық фигуралар, таратпалар, тірек сызбалар
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
І-топ «Сұңқар»
ІІ-топ «Қыран»
ІІ-топ «Қаршыға»
Іштерінен топ басшысын сайлайды. Топ ережесі ілінеді.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
(балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру).
ІІІ.Өткенді қорыту:
Өткен сабақта біз нені үйрендік? Заттың бағасы, құны, санын табу үшін не істейміз?
-Өздерің дүкенге барғанды көз алдарыңа елестетіңдер. Сендерге оқу құралдары қажет: қалам,қарындаш, өшіргіш. Затты сатып алу үшін сендер нені білу керексіңдер? (бағасын)
-Ал енді, осы заттарға ақша төлеу үшін сендер нені білу керексіңдер? (құнын)
-Құны дегеніміз барлық сатып алынған заттар бағасының қосындысы.
-Баға мен құн немен өлшенеді? (теңгемен?)
-Жарайсыңдар балалар! Өткенді еске түсірдік.
ІҮ. Жаңа сабаққа дайындық:
Кіріспе.
Ой дамыту сабағы
- Мынау қандай геометриялық фигура?
- Көпбұрыш.
- Неше бұрышы бар?
- 5
- Бұл тапсырма «Ой дамыту» жұмбағы деп аталады.
1-деңгей.
Жұмбақ шешу:
Балғасы жоқ орақпын
Бедел- бағым зор-ақ тым.
Жақсы оқитын баламен,
Күнделікті жолықтым.
2-деңгей: Қосындының мәнін тап
5+29 = ?
3-деңгей:
5 санының қасиеттерін ата.
5 қару: найза, қылыш, шоқпар, садақ, айбалта.
5 асыл іс: талап, еңбек, терең ой, қанағат, рақым.
5 дұшпан: өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, мал шашу.
5 жаратылыс: күн, ай, жұлдыз, күндіз, түн.
5 қатер: от, жау, борыш, ауру, сөз.
-Сонымен,біз қандай санның көбейту кестесімен танысамыз деп ойлайсыңдар?
-5-тің көбейту кестесімен танысамыз.
- Оны біз қай санның 5-пен көбейтіндісінен бастаймыз.
-Неге олай деп ойлайсыңдар?
-Оқушылар жауабы.
Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс №1 Ұжымдық талдау.
5-ке көбейтулерді қарастыр,көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын түсініп ал.
Теңдіктің оң және сол жақтарын салыстыр.
Неге әрбір келесі жолдағы өрнектің мәні алдыңғы жолдағы өрнектің мәнінен 5-ке артық?
5-ке көбейту және бөлу кестесі.
5 ∙ 5 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 5 = 25
5 ∙ 6 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 6 = 30
5 ∙ 7 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 7 = 35
5 ∙ 8 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 8 = 40
5 ∙ 9 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 9 = 45
5 ∙ 10 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 10= 50
№2 Ауызша 5-көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндір:
3 топқа бөлу
І-топ 6 ∙ 5 = 5 ∙ 6 7 ∙ 5 = 5 ∙ 7 8 ∙ 5 = 5 ∙ 8 9 ∙ 5 = 5 ∙ 9 № 3 5-ке көбейту кестесін аяқта: ІІ-топ 5 ∙ 5 = 25 6 ∙ 5 = 25 5 ∙ 6 = 30 7 ∙ 5 = 35 5 ∙ 7= 35 8 ∙ 5 = 30 5 ∙ 8 = 40 9 ∙ 5 = 45 5 ∙ 9 = 45 № 4 5-ке бөлу кестесін құрғанда неге 5-ке көбейту кестесі пайдаланылады? ІІІ-топ
№ 5. Белгісіз санды ата:
1-топ 2-топ 3-топ
№6 «Кім зерек?» ойыны
Өрнек құр және мәнін тап 3 топқа орындату. 5 ∙ 6 = 30 10: 5 = 2 5 ∙ 4= 20 20:5= 4
5 ∙ 3 = 15 15: 5= 3
5 ∙ 8 = 40 30: 5= 6
№ 7 Тапсырманы оқыту
-Бұл тапсырма қалай аталады,
-Есеп
-Есеп болу үшін оның қандай бөліктері болады?
шарты сұрағы
шешуі жауабы
1-топ:
Шарты:
Қауын массасы-5 кг Шешуі: 5 ∙ 7= 35
7 қауын массасы-? Жауабы: 7 қауын массасы 35 кг.
2-топ:
Шарты:
Ашық хат -25 кг Шешуі: 25 : 5 = 5
1 ашық хат- ? тг Жауабы: 1 ашық хат 5 тг
3-топ:
Шарты: Шешуі: 40 :5 = 8
1жапсырғы- 5 тг Жауабы: 8 жапсырғыш алуға болады
40 тг -? Неше жапсырғыш алуға болады?
№8 Амалдарды орында: «Тездет, бірақ қателеспе!» ойыны
1-топ 2-топ 3-топ
656-98= 558 306+87=393 300: 100= 3
(354+636)-920= 990-920=70 720-(384+216) =720-600 =120 90 ∙10-756=900-756=144
40 ∙7-40 ∙5 =280-200 =80 70 ∙3+70 ∙2=210+140=350 80 ∙3+30∙2=300
ҮІ.Сергіту сәті:
№ 9
1-топ
4 ∙ b өрнегінің мәнін тап, мұндағы b = 1;2;
2-топ
4 ∙ b өрнегінің мәнін тап, мұндағы b = 5;8;
3-топ
4 ∙ b өрнегінің мәнін тап, мұндағы b = 9;0;
№11 «Қай қатар жылдам?» ойыны
Қалдықпен бөлуді орында және тексер:
1-топ 2-топ 3-топ
6:5=1 (қалд.1) 5∙1+1=6 8:5 =1 (қалд.3) 5∙1+3 =8 11:5=2 (қалд.1) 5 ∙2+1=11
7:5=1 (қалд.2) 5 ∙1+2 =7 9:5 =1 (қалд.4) 5∙1+4 =9 12:5=2 (қалд.2) 5 ∙2+2=12
№12 Ауызша талдау:
Қандай фигуралар қиылысады? (тік төртбұрыш пен бұрыш, дөңгелек пен қисық сызық, шаршы мен тік төртбұрыш қиылысады).
Фигуралардың қиылысуынан пайда болған шаршының периметрін тап.
Р =1см+1см+1см+1см= 4см немесе 1см ∙ 4= 4см
ҮІІ.Бүгін нені білдік? Шығармашылық жұмыс
№ 13 Қандай сан жазу керек?
45:5 > +5: 35:5 - 2∙3 > 9 - ;
30:5 < 40:5 - : 25:5 +6 > 8 ∙ ;
ҮІІІ. Қорытындылау. Әр топ өздерінің ұпайларын есептеп шығарады.
Үйге тапсырма беру.№10, 14-есептер 103-бет
Бағалау.
№11
1-топ Қалдықпен бөлуді орында және тексер:
6:5=
7:5=
№11
2-топ Қалдықпен бөлуді орында және тексер:
8:5 =
9:5 =
№11
3-топ Қалдықпен бөлуді орында және тексер:
11:5=
12:5=
№ 9
1-топ
4 ∙ b өрнегінің мәнін тап, мұндағы b = 1;2;
№ 9
4 ∙ b өрнегінің мәнін тап, мұндағы b = 5;8;
№ 9
3-топ
4 ∙ b өрнегінің мәнін тап, мұндағы b = 9;0;
№8 Амалдарды орында: «Тездет, бірақ қателеспе!» ойыны
1-топ
656-98=
(354+636)-920=
40 ∙7-40 ∙5 =
№8 Амалдарды орында: «Тездет, бірақ қателеспе!» ойыны 2-топ
306+87=
720-(384+216) =
70 ∙3+70 ∙2=
№8 Амалдарды орында: «Тездет, бірақ қателеспе!» ойыны 3-топ
300: 100=
90 ∙10-756=
80 ∙3+30∙2=
1-топ:
Шарты:
Қауын массасы-5 кг
7 қауын массасы-?
2-топ:
Шарты:
Ашық хат -25 кг
1 ашық хат- ? тг
3-топ:
Шарты:
1жапсырғы- 5 тг
40 тг -? Неше жапсырғышалуғаболады?
ҮІІ.Бүгін нені білдік? Шығармашылық жұмыс
№ 13 Қандай сан жазу керек?
45:5 > +5: 35:5 - 2∙3 > 9 - ;
30:5 < 40:5 - : 25:5 +6 > 8 ∙ ;
ҮІІ.Бүгін нені білдік? Шығармашылық жұмыс
№ 13 Қандай сан жазу керек?
45:5 > +5: 35:5 - 2∙3 > 9 - ;
30:5 < 40:5 - : 25:5 +6 > 8 ∙ ;
ҮІІ.Бүгін нені білдік? Шығармашылық жұмыс
№ 13 Қандай сан жазу керек?
45:5 > +5: 35:5 - 2∙3 > 9 - ;
30:5 < 40:5 - : 25:5 +6 > 8 ∙ ;