0-ге аяқталатын сандарды көбейту мен бөлу

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

0-ге аяқталатын сандарды көбейту мен бөлуСабақтың тақырыбы: 0-ге аяқталатын сандарды көбейтумен бөлу. Сабақтың мақсаты:

а)Білімділік: Оқушыларға нөлмен аяқталған санды көбейту мен бөлу жолдарын меңгерте отырып бекіту.Интерактивті тақтамен жұмыс істеуді үйрету.

Ә)Дамытушылық: Дөңгелек сандарды көбейту мен бөлу жолдарын топ ішінде ауызша түсіндіре білуге дағдыландыру,тез есептеу, математикалық тілде сөйлеуге дағдыландыру.

б)Тәрбиелік: Сандардың разряд қатарын еске түсіре отырып,көбейту,бөлу тәсілдерін меңгерту,бекіту.Сабақ кезінде оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке, дәптерлеріне таза, әдемі жазуға тәрбиелеу. Сабақтың типі: пысықтау. Сабақтың әдісі: Ойын Сабақтың көрнекілігі: Геометриялық фигуралар, кесте, Мазмұнды ертегі Сабақтың барысы: 1/Психологиялық дайындық: Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан Математикаға орын берсең басыңнан, Барлық ғылым ғылым саған үйір болады. Досың болар табылатын қасыңнан.

2/Үй тапсырмасын тексеру Тапсырма :7Амалдарды орында 3/Ой шабуыл : Ойын: « Кім шапшаң?» 1/Егер тырна бір аяғымен тұрса 3кг салмақта болады, екі аяғымен тұрса оның салмағы қанша? 2/ Егер аңшы 10 торғайды атып алады.Торғайдың нешеуі қалады? 3/ Егер үстел беті тік төртбұрышты, оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ, неше бұрыш қалады? 4/ 1т мақтаауырма, 10ц темір ауырма?

4/Жаңа сабақ: Математикалық диктант: -3 жүздік, 5 ондық, 1 бірлігі бар санды жаз.351 - 780- нен 600-ді азайт. Нәтижесін жаз. 180 - 920-ны 60-қа артыр. Нәтижесіе жаз. 860 -Азайғышы 630, азайтқыш 120.Айырманың мәнін тап . 510 - 5 иен 6-ның көбейтіндісін тап, нәтижесін жаз - 70 пен 10-ның бөліндісін жаз,мәнін тап: Мағынаны тану: «Ертегілер елінде» Ерте, ерте ертеде, Ешкі жүні бөртеде, Математика патшалығында, «Орман» деп аталатын мемлекетте кемпірмен шал өмір сүріпті .Бір күні әжей атайға жұмсақ,әрі дәмді етіп бауырсақ пісіреді Әжей дөп-дөңгелек нанды терезе алдына қояды екен, Ол атаймен әжейден әбден жалығып, терезеден ытқып-ап, дөңгелеп қаша жөнеледі екен.Жол бойымен домалап келе жатса; Алдынан, Бір ноян. Қорқақ кім? /Ол қоян/ -шыға келеді - Бауырсақ, бауырсақ мен сені жеймін демесі бар емеспе? -Қоян сенің бұның әділ емес.Сен маған тапсырма беріп көр,орындасам, мені жібер,-дейді. Қоян тапсырмасы Тапсырма:1: Ауызша орындау

55 64 1000 780 450 390

43 *10 31 700 :10 100 460 :10 240

52 72 480 390 570 550

Есте сақта!: 1/Нөлдермен аяқталатынт сандарға көбейту кестесі

10-ға көбейту кезінде саннның оң жағына бір нөл жазылады

4*10 = 40

4*1 онд = 4 онд.

100-ге көбейту кезінде саннның оң жағына бір нөл жазылады

4*100 = 400

4*1жүзд. = 4жүзд.

1000-ға көбейту кезінде саннның оң жағына бір нөл жазылады

1*1000 = 10000

4*1мыңқ. = 4 мыңд.

2/Нөлдермен аяқталатынт сандарға бөлу кестесі

10-ға бөлу кезінде

Бөлінгіштің соңындағы бір нөлді алып таста

40:10 = 4

100-ге бөлу кезінде

Бөлінгіштің соңындағы екі нөлді алып таста

400:100 = 4 1000 :100 = 10

1000-ға бөлу кезінде

Бөлінгіштің соңындағы үш нөлді алып таста

  1. .1000 = 1

-Өзі ашулы,азулы,. Өзі жыртқыш , өзі аш Болды екен бұл қай аң?/ Қасқыр/ -Қасқырдың тапсырмасы. Тапсырма:2 Кестені толтыр: а/

Бөлінгіш

600

1000

340

700

670

530

450

Бөлгіш

100

10

10

10

10

10

Бөліндінің мәні

7

67

80

Дәлелдеуі:1/Бөлінгішті бөлгішке бөлсек ,бөліндінің мәні шығады 2/ Бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлсек , бөлгіш шығады . 3/Бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтсек, бөлінгіш шығады.

ә/

Көбеіткіш

5

9

90

8

60

10

100

7

Көбейткіш

100

10

10

7

8

70

Көбейтіндінің мәні

800

600

Дәлелдеуі:1/ Бірінші көбейткішті екінші көбейткішке көбейтсек, , көбейтіндінің мәні шығады 2/ Көбейтіндінің мәнін бірінші көбейткішке бөлсек, екінші көбейткіш шығады. 3/ . Көбейтіндінің мәнін екінші көбейткішке бөлсек, бірінші көбейткіш шығады.

Оқулықпен жұмыс: Тапсырма:3 Есептеулерге қара. Түсіндіруді жалғастыр.

20 * 4 = 20 + 20 + 2 0 = 80 немесе 20*4 =80 және 2 онд * 4 = 8 онд.= 80 4 * 20 = 80 80 *4 = 20 80 *20 = 4

1/ К өбейтіндіні қосындымен алмастырамыз 2/ Бірінші көбейткішті екінші көбейткішке көбейтемізде,оң жағындағы нөл жазылады. 200*4=200+200+200+200=800 немесе 200*4 800 ,2 жузд * 4 = 8 жузд =800 4 *200 = 800 800 : 4 = 200 8000 : 2000 = 4 Сергіту сәті : -Қырда жүрер ол жортып, Іні де жоқ бармайтын. Құйрығымен бұлтартып, Қандай аң бұл алдайтын? -Түлкінің тапсырмасы Тапсырма:4 Түсіндіріе отырып есепте.Тексеруді орында. 5*20 = 100 80:2=40 100:20=5 4*200=800 300*3=900

20*5=100 40*2=80 100:5=20 200*4=800 3*300=900

100:20=5 80:2=40 20*5=100 800:200=4 900 :300=3

100:5=20 80:40=2 5*20=100 800:4=200 900:3=3000 - Орман оның мекені, Балмен ұйқы сүйгені, Құлпынайы жегені. Оның аты кім еді ? /Аю/ -Аюдың тапсырмасын орындайық. Есеп:5 а/ Самса- 20 тг-4 қ ? тг Шырын- 50 тг - 2қорап

Шешуі:/20*4/+//50*2/ = 180 Ж/бы:Барлық сатып алынған затқа 180 теңге төленді

ә/ Сатып алса-300 тг-3 қорап Қайырады-?тг Бары-1000тг Ш/уі: 1000-/300*3/= 100 Ж/бы:100 теңге қайырады б/Бары-200 тг Сатып алу-400тг-2 қорап Жетпейді-? Тг Ш/уі: /400*2/-200 =600 Ж/бы: 600 теңге ақша жетпейді.

Өзіндік жұмыс: Т: 6 « Уақытты тиімді пайдалан! »

-1-топ: 30* 3 , 20*3 , 60: 3, 60:2 , 160-80, 550+200, 666+6, 7+343

- 2-топ: 300*2, 200*3, 600:2, 600:3, 450+90, 888+8, 1000-450, 245+60 Шығармашылық жұмыс:

-Қырда жүрер ол жортып, Ініде жоқ бармайтын. Құйрығымен бұлтартып , Қандай аң еді адайтын? - Түлкішек тапсырмасы «Сиқырлы сандықша» Т:8

Төрт қорапта ақ,қара, қызыл, жасылшарлар бір-бірден жатыр.Егер барлық жазулар дұрыс емес екені белгілі боса, қай шар қайсысында жатыр?/ /

Сабақты қортындылау. Бағалау. Үйге тапсырма:Т:7169-бет Сурет бойынша өрнектер жаз және олардың мәнін тап


-Қандай нәтиже шығаруға болады?Көбейткіштердің орнын ауыстырғанна көбейтіндінің мәні өзгермейді. -10,100-ге қалай көбейтеміз?Санды 10, 100, 100 ж/е басқа сандарға, яғни нөлге аяқталатын сандарға көбейтуді былай орындайды: 1/ Көбейтіндінің мәніне сол санды жаз. Себебі: санды 1-ге көбейтсек сол санның өзі шығады.Мсыалы9*1 10*1 Ол үшін мынадай ережеге сүйенеміз: а*1=а немесе 1*а= а 2/ Оң жағына разрядтық бірліктерде неше нөл болса, сонша нөлді тіркеп жаз. Мысалы;10*1, н/е 10 есе артыру деп білемі; 100*1 н/е 100 есе арттыру -10,100-ге қалай бөлеміз? Санды 10, 100, 100 ж/е басқа сандарға, яғни нөлге аяқталатын сандарға бөлуді былай орындайды: Мысалы; 10 :1 =10 Санды 10, 100, 100 ж/е басқа сандарға, яғни нөлге аяқталатын сандарға көбейтуді былай орындайды: Тұжырымдама: Кез-келген санды 1-ге бөлсек , сол санның өзі шығады. Мысалы:10 :10 =1 Тұжырымдама: Кез-келген санды сол санға бөлсек , 1 саны шығады, немесе 10 есе кемиді. Оқулықпен жұмыс: Тапсырма :1 а/ Ауызша. ә/Есептеуді түсіндір:

10*2 =10+10=20 - Көбейту амалын қосумен алмастыруға болады. Тұжырымдама: Бірдей қосылғыштарды қосу көбейту деп аталады. - - 2*10= 20 ауыстырымдылық қасиеті 20:10= 2 ; 20:2= 10 -Көбейтуді бөлумен тексеруге болады. Тұжырымдама: Көбейтумен бөлу өзара байланысқан. Қалғанында осылай түсіндіру Тапсырма:2Есептеуді қарап шық: Сергіту сәті: Есеп: 6 Қайтты- 10 /автобус/ Болды-15 қыз-23 ер БАРЛЫҒЫ -? ш/і: /15+23/*10 = 380 Ж/ бы:Барлығы 380 бала Танымдық тапсырма Топтықжұмыс: Тапсырма:7 1/ Амалдар тәртібін анықта ж/е есепте 2/ Теңдеуді шеш: 3/Салыстыр: 45-25 ):2+4= 20:2+4=14 х*10=40 99*100-1 ( 84-82)*6:4=3 300* X=810+90 640-40 *600 2*5+6*2=22 в:400=20:10 80*10 Х 9*90 ( 6+8):2+6=13 30*20 Х 550+60 -Көбейту мен бөлу екінші басқыштағы амалдар деп аталады. Шығармашылық тапсырма:

4*20 80:4 80:20 200*4 4*200 800:4 800:200

© 2010-2022