Урок розвитку зв`язного мовлення. Написання твору Зима з попереднім складанням плану. (3 клас)

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Відкритий урок з розвитку зв´язного мовлення 3-А

ТЕМА: Написання твору з попереднім складанням плану «Зима».

МЕТА: удосконалювати навички усного мовлення; вчити фантазувати, бачити прекрасне у навколишньому середовищі; розвивати уміння працювати у групі (складати план твору); розвивати уяву, спостережливість, вміння передавати побачене художнім словом; виховувати естетичні почуття і бажання бути здоровою людиною.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

Станьте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться всі до мене,

Посміхніться до гостей.

Привітайтесь: «Добрий день!»

Хай гарно розпочнеться день!

1) Поетична хвилинка-загадка

-Сніг на полях, лід на річках,

Віхола гуляє. Коли це буває? (Зимою) разом

- Яка зараз пора року?

-Назвіть зимові місяці.

- Яка сьогодні повна дата?

- Запишіть дату в зошити.

  1. Повідомлення теми і мети уроку

1) - Сьогодні у нас незвичайний урок - це урок розвитку зв´язного мовлення. Ми будемо вчитися писати твір. Назва його «ЗИМА». Наше завдання - навчитися за допомогою художнього слова передати красу рідної природи взимку.

- Як можна не милуватися зимою?

Учень: -Так! Зима - чудова пора року. Про неї пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники.

Учень: - А я хочу презентувати вірш Леоніда Первомайського «Срібні дерева».

Срібні дерева, срібне гілля,

Сріблом пухнастим вкрита земля.

Срібні у синьому небі хмарки,

В срібних наметах срібні стежки.

Срібний-пресрібний ліс приберіг

Білочці срібній срібний горіх.

- З чим поет асоціює землю? А які хмарки? Що приберіг ліс для білочки? Як називається такий художній прийом?

Учень: Порівняння.

- Які слова використав автор?

Учень: Епітети!

Учень: А я підготувала загадку!

Ніжна зірка сніжно-біла

На рукав згори злетіла.

Поки ніс її сюди -

Стала краплею води. (Сніжинка)-хором.

(продовжує дитина) - Яка сніжинка? Якого вона кольору? Чим стала сніжинка?

- А якого кольору буває сніг? Коли це буває?

Учень: (сам читає і пояснює)

Застиг у сонній мрії.

Ось небокрай почервонів -

І він вже рожевіє. (Це буває вранці)

Учень: (сам читає і пояснює)

Як тільки сутінь настає,

Ліхтарики мигають,

Він фіолетовий стає

І таємничо сяє! (я таке бачив ввечері)

- Діти, назвіть ознаки снігу!

Учні: Холодний, блискучий, розсипчастий, лапатий, зірчастий, колючий, м´який, сипкий, липкий, дірчастий, пізній, іскристий, свіжий ранній, несподіваний, глибокий, мокрий, пухнастий….

- Так! У нас з´явилися перші слова-помічники для складання твору. Отже зима не безбарвна, вона має багато кольорів. Давайте на підтвердження подивимось відеоролик …

2) Офтальмологічна пауза

- А який голос має зима?

Учень: Зима тиха! Так писав Олександр Олесь!

Безмежна тиша навкруги-

Ні голосу, ні шуму…

На все навіяли сніги

Якусь глибоку думу.

- Зима може бути і голосною! Ось послухайте музичний твір Антоніо Вівальді «Чотири пори року. Зима.»

- Ви чули коли вітер рвучко піднімає сніг, гонить його по землі? Що це починається?

Учень: Це хурделиця!

- Доберіть синоніми до цього слова

Учні: Віхола, завія.

Учень: Завірюха

- Доберіть слова, які характеризують таку погоду.

Уні: Вітер виє, стогне.

Учні: Зима співає, голосить.

- Ми з вами створюємо образ зимової краси! Хто бажає прийняти участь у цьому? Кожному з вас допоможуть сніжинки-помічниці. Тож яка зима?

(у кожної дитини прикріплена сніжинка з написом ознаки зими…)

ДІТИ: зима тривожна, занепокоєна, сувора, казкова, схвильована, погрозлива, бентежна, зловісна, ворожа, стримана, застигла, запорошена, заціпеніла, сніжна, казкова, чарівна, холодна, блискуча, колюча, м´яка, пізня, несподівана, пухнаста, сива.

- Молодці! Я знаю, що ви любите взимку гратися. Тому пропоную гру «Домов словечко». Виконати завдання вам допоможуть слова-підказки (на дошці)

  • Закружилися сніжинки,

Як веселі… (пушинки, комашинки),

Наче зграї білих мух,

Як м´який холодний… (пух).

  • Все навколо ніби в … (казці, блискавках, самоцвітах)

Може, то й для мене зокрема,

Білі-білі рушники на вітах

У саду розвішала зима?

  • Квітка блакитна, як … (озеро чисте, очі дитини, море безкрає)

Що їй метелиці, що хуртовини?

Вітрів і снігів не боїться вона,

Знає: уже на порозі весна!

- Який художній прийом використав автор у загадках?

  1. Робота в групах

-А тепер давайте згадаємо з яких частин складається текст? (зачин, основна частина і кінцівка)

-Про що може розповідатись у кожній частині тексту?

- Спробуємо скласти план. Об´єднайтесь у групи і з поданих варіантів виберіть правильний, найбільш вдалий.

1група - Зима. Зима холодна. Прийшла зима.

2 група - Зимові пригоди. Тварини взимку. Зимова природа.

3 група - Сніжинки. Ліс взимку. Небо взимку. Небесні сніжинки.

4 група - Зима прилетіла. Діти взимку. Люба зимонько.

(план вивішується на дошку)

- А зараз, за допомогою всіх опорних слів і планом ви спробуєте скласти твір «Зима». Але одне питання залишається не вирішеним. Які слова живуть тільки взимку?

Учні: Сніг, мороз, хурделиця.

Учні: Дід Мороз, Снігуронька.

Учні: Бурулька, намет.

Учні: Сніжинка, крига.

Учні: Новорічна ялинка! Сніговик!

Відеофізкультхвилинка «Зимова»

- Підсумуємо, чи все необхідне у нас є для складання твору. Увага на дошку! (повторення всіх порівнянь і опорних слів).

-Які орфограми є у цих словах? (діти називають орфограми)

- А зараз ми послухаємо складені твори діток, які мали творче домашнє завдання. (діти читають із зошитів складені твори)

Учень: Білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні у Дніпродзержинськ.

Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою. Дрімають замріяні галявини Дніпробуду. Замріяно на землю спускаються сніжинки. Це - янголи неба!

Я люблю зиму! Вона чарівна і неповторна!

Учениця: Зима! Нарешті вона завітала до нас!

Надворі пахне морозом. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня сніжинки іскряться різнобарвною веселкою і стиха кружляють у вальсі.

Всі люблять зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і красива, а буває серйозна і сварлива.

  1. Написання твору.

  2. Підсумок

Заслухати 2-3 роботи, оцінити. (Коментують і оцінюють діти)

- Що робили на уроці?

- Який у вас настрій?

- Теплу атмосферу ми відчували від гостей протягом усього уроку і хочемо на згадку про наш урок подарувати сніжинки-побажання. Маємо надію, що саме ці сніжинки до кінця лютого виконають ваші бажання!



© 2010-2022