Пайымдау мәтіні. 21-25 жаттығулар

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары

Сынып 4 « В » Пәні:Қазақ тілі күні: «01 » 10 . 2015 ж

Тақырып: Пайымдау мәтіні. 21-25 жаттығулар

Негізгі идея: Пайымдаудың мазмұндық және құрылымдық ерекшеліктерін байқату, пікір айтуға дағдыландыру.

Оқу мақсаты: Пайымдау мәтіні туралы білімдерін тереңдетеді, оқушылардың өз ойын дәлелдей білуге үйренеді . Байланыстырып сөйлеу тілін дамытады, сөздік қорын молайтады.



Табыс критериі


Барлық оқушылар

Оқушылардың көпшілігі


Жекелеген

Оқушылар

Мәтін түрлерін біледі. Құрылымына қарай мәтінді ажырата алады.






Мәтін түрлеріне өздері мысалдар келтіре алады.

Мәтінге байланысты тапсырмаларды тиянақты орындай алады.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім не

істейді?

Оқушылар не істейді?



Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин

Қысқаша мәтін оқиды.

Оқушылар мәтіннің қай түрі екендігін анықтайды. Себебін айтып түсіндіреді.

Үй тапсырмасын тексеру

3 мин

Үйге берілген «Сипаттау мәтіні» жайлы түсінгендерін сұрайды.

Сипаттау мәтініне мысалдар келтіріп, анықтамасымен дәлелдейді.Сипаттау мәтіні бір нәрсені сипаттайды.Оның түсі,көлемі т.б ерекшеліктері айтылады.

Таблица

Білімді, Білуді, Дағдыны тексеру

3 мин

Жаттығулар орындату арқылы өткен сабақтарды игергендерін бақылайды.

Тапсырмалар арқылы мәтін түрлерін ажыратады.Нақты мысалдар келтіреді.

Үлестірмелі карточкалар

Жаңа білімді игеру

10 мин

Оқушыларға пайымдау мәтіні бойынша мәтін айтады.

Мәтін неліктен пайымдау деп аталатыны жөнінде өз пікірлерін айтады.

Мәтін түрлері

Түсінуін тексеру

7 мин

Оқушылардың жаттығу орындау барысында пайымдау мәтіні жайлы меңгергендерін бақылайды

22,23,24-жаттығуларды орындай отырып, оқушылар мәтін түрлерін, пайымдау мәтіні жайлы дәлелдемелер айтады.

оқулық

Жаңа материалды бекіту

10 мин

«Әдебиеттік оқу» оқулығынан мәтін түрлерінен мысалдар келтіруді тапсырады.

«Әдебиеттік оқу» оқулығынан мәтін түрлеріне мысалдар келтіріп, түсіндіреді.

Әдебиеттік оқу оқулығы

Үй тапсырмасын орындау жөнінде нұсқау

2 мин

Үйге 25-ші жаттығуды орындап, мәтіннің қай түріне жататынын анықтау тапсырылады.

Пайымдау мәтіні ерекшеліктерін анықтай түседі.

Қазақ тілі оқулығы

Қорытынды-сын шығару

5 мин

Оқушыларға тиісті бағаларын қояды.

Оқушылар мәтін түрлерін ажыратып, өздері мысалдар келтіре білуге дағдыланады

Оқушы күнделігі.



Тексерілді:



Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар:


Не сәтті болды?

Оқушылар жаттығулар барысында мәтін түрлерін ажыратып,дәлелдей білді.




Не сәтсіз болды?

Кейбір оқушылар мәтін түрлерін анықтай алмай,шатасты






Нені жақсартуға болады?

Мәтін түрлері жайлы түсініктерін әлде де кеңейтуге болады






Нені өзгертуге болады?

Мәтін түрлері жайлы жазба жұмыстарын көбірек орындауға болады






Пән мұғалімі: Айтбаева Рабиға



© 2010-2022