- Преподавателю
- Начальные классы
- Уроку з українського читання у 3 класі „ Ой весна, весна, днем красна!”
Уроку з українського читання у 3 класі „ Ой весна, весна, днем красна!”
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Дребезова А.А. |
Дата | 27.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
План-конспект
уроку з українського читання
у 3 класі
" Ой весна, весна, днем красна!"
( за творами В.Чухліба "Журавлі-веселики"
та М.Познанської "Співай, соловейку!")
Тема уроку: Ой, весна, весна, днем красна! «Журавлі-веселики» ( за
В.Чухлібом). М. Познанська «Співай, соловейку!»
Мета: знайомити учнів із творами, у яких описано повернення птахів із теплих країв, навчати читати твори за особами, збагачувати мову учнів новими словами; формувати вміння аналізувати прочитане; розвивати зв'язне усне мовлення, розвивати інтерес до творчої пошукової роботи, пізнавальні інтереси, прагнення з`ясувати невідоме; сприяти бажанню допомагати пташкам; виховувати любов та бережне ставлення до природи, до пташок.
Обладнання: картки для творчої роботи, презентація про пташок, запис співу cолов'я
Хід уроку
І Організація учнів до роботи.
ІІ Перевірка домашнього завдання.
-
Мовленнєва розминка
СКОРОМОВКА
Сів шпак на шпаківню, заспівав шпак півню:
"Ти не вмієш так, як я, так, як ти, не вмію я"
-
Бліцопитування
-
Назвіть дійових осіб казки. (Березень, Квітень, Травень)
-
З якої спроби Квітень до Березня в гості потрапив? (з третьої)
-
Червень допоміг Квітню потрапити в гості? (ні, Травень)
-
Чим спочатку поїхав Квітень? ( возом)
-
Побачив Березень свого гостя і дуже зрадів. (ні)
-
Березень ще й досі сердиться на Травня. (так)
III Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення уроку.
1. Вступне слово вчителя - Діти, яка пора року прийшла до нас? Уявіть весну, колі цвітуть сади, і яскраво світить весняне сонечко. У цей час небо вражає нас своєю чистотою. Воно блакитне-блакитне, повітря прозоре, чисте, вологе... Згадайте: сонце, небо, ліси, птахи - все це природа. Але чудова книга Природи розкривається не всім, а саме тим, хто може не тільки дивитись і слухати, а вміє бачити і чути, хто допитливо вглядається у світ кольорів і звуків. Природа наповнена красою. Треба тільки її побачити, відчути і зрозуміти. Картини природи можна створювати і за допомогою фарб, за допомогою слова, а також музики. І сьогодні на уроці ми з вами продовжимо милуватись такими картинами на прикладі чудових творів Василя Чухліба та Марії Познанської Ось тема нашого уроку. ІV Опрацювання нового матеріалу Відкрийте підручники на сторінці 114.
- Як ви гадаєте, про яких пташок піде мова?
- Правильно, про журавлів
-
Цей дивний птах здавна є символом українського села, його щастя, достатку, благополуччя.
-
Ще раз зверніть увагу на назву («Журавлі-веселики»). Журавлі - зрозуміло, а веселики - це що за птах? Ви дізнаєтесь, коли прочитаєте оповідання.
-
Але перед читанням буде словникова робота
2. Читання оповідання (вправа «Мікрофон»). Диктор - учень класу .
Перевірка первинного сприймання:
- То про яких двох птахів йде мова у оповіданні?
- Так, це один і той самий птах - журавель.
3. Самостійне читання тесту учнями.
- Під час самостійного читання підготуйтеся до читання цього оповідання
за особами. Для цього знайдіть ту частину тексту, де відбувається діалог дідуся і хлопчика.
4. Читання за особами.
Бесіда
-
Чому весною цих птахів називають веселиками? ( бо весело їм, що знову в рідних
краях)
-
А чому восени вони журавлі? (бо вони журяться від того, що мають летіти на чужину)
5. Пошукове читання:
- Знайдіть і прочитайте рядки, у яких змальовано прихід весни ;
- Прочитайте речення, у якому хлопчик вітається з журавлями;
(звертається увага на інтонування речень).
Слово вчителя Ось бачите,діти, ми з вами вже дізналися про дві назви цього чудового птаха (журавель, веселик) І це ще не все. У різних регіонах України він має й інші назви Вам цікаво буде їх дізнатися? Наступного уроку, я сподіваюсь, ви повідомите. Це буде ваше творче домашнє завдання (за бажанням). Тож продовжимо наш урок. - Діти, а чи правда, що головним героєм оповідання є журавель? - А хто з вас знайде журавля ось на цій фотографії? (Вчитель показує на екран, де зображено криницю-журавля ).
Так, це криниця. А знаєте чому криницю назвали журавлем? Хочете не тільки побачити, а й послухати казочку? Тож слухайте. В одному селі люди викопали криницю. Та таку глибоку, що їм важко було діставати звідти воду. І тут на допомогу людям прийшов журавель. Він своїм довгим дзьобом діставав з криниці прохолодну смачну водичку . Аж тут біля криниці з'явилася зла відьма
- Ану, дістань і мені води! - наказала відьма журавлеві.
- Е, ні! Не буду я тобі, відьма, діставати водичку! Я допомагаю лише добрим людям! - відповів журавель.
- Тоді я зроблю так, що ти більше нікому не зможеш допомагати!
- Цікава казочка?
- А яким вам видався журавлик з цієї казочки?
- Дякую за ваші відповіді і що ви були такі уважні.
- Так хто ж наші пернаті друзі?
- А чи добре ви їх знаєте, побачимо.
- Зараз гра «Відгадуймо загадки!»
- Учні підготували ще й цікавинки про пташок
Діти, відгадайте ще одну загадку. Чи впізнаєте ви цю пташку?
Загадка про солов'я Так, це соловейко
Слово вчителя
Хоч на вигляд ця пташка маленька і сіренька, проте її спів зачаровує всіх, хто його
чує. (звучить спів солов'я) Але кожен по-своєму розуміє її спів.
Соловей - символ радості. Іноді він, як і зозуля, віщує долю. Співу солов'я присвячено багато віршів та пісень українських композиторів
І зараз ми познайомимося ще з поетичною картиною природи, яку створила Марія Познанська. Дізнаємося, що почула вона у співі солов'я.
Це вірш "Співай, Соловейку!" А допоможуть мені учні, які підготували виразне читання цього вірша.
( 4 учні читають виразно вірш)
Робота над розумінням сприйняття тексту.
- Про яку пташку розповіла нам Марія Познанська? (Про соловейка)
- Чому так весело співав соловейко? (Стрічає весну, радіє)
- Прогляньте вірш і скажіть, про що співає соловейко?
( ...про сонце й хмаринку...; ... про любу Вкраїну...)
-
Як поетеса зображує спів соловейка?
( ... щебече, витьохкує, срібно сміється...)
Читання вірша ланцюжком
-
А зараз ви спробуєте свої сили у складанні віршика. Пограємо у гру «Знайди рими» (Учні діляться на 4 групи і відновлюють зміст віршиків «Журавлик» і «Соловейко») - робота за картками.
-
Молодці, вправно відновили зміст віршиків.
Слово вчителя
Чимало створено про пташок оповідань, віршів, пісень, казок, складено загадок, прислів'їв та приказок.
Ви будете знайомитись з ними впродовж навчання.
А зараз я пропоную вам поглянути на екран і серед поданих висловів знайти той, який за змістом підходить до теми нашого уроку . Це прислів'я .
-
Як ви розумієте його зміст? Добре, все правильно.
А ще, готуючись до сьогоднішнього уроку, я відчула, що хочу познайомити вас з віршиком, який нещодавно склала сама. Учні нашого класу допоможуть мені в цьому.
(4 учні читають вірш)
Підгодовуймо пташок
Щоб все тонуло у красі в садках, лісах, дібровах,
Злітаються з усіх кінців помічники чудові.
Завзято нищать шкідників рослинам до наснаги,
Та потребують всі вони і нашої уваги.
Тож допоможемо пташкам, їм взимку дуже важко.
Й обов'язково вони нам віддячать за цю ласку.
Коли буятимуть сади весною пишним цвітом,
Пташки врятують від біди кущі, дерева й квіти.
Комашки зникнуть всі і тля, ще й черв'ячки дрібненькі.
Пернаті бачать їх здаля і ласують смачненько.
А як зима люта прийде - ми зробим гарну справу:
До годівничок покладем зерна й шматочків сала.
Щоб в час, коли сніги метуть, не зникла жодна пташка
Завдання ці добро несуть й робити їх не важко.
-
Дякую вам. Я сподіваюсь, що всі ви друзі природі і не станете стріляти у пташок з рогатки, а навпаки, допомагатимете їм.
Адже скільки є ще у нас людей з жадібними руками, незрячих та глухих до прекрасного, які без жалю і безглуздо знищують птахів - цей безцінний дар природи! Природа не бездонна діжка. Вона вимагає захисту. І в нашій владі зберегти і помножити багатство і красу нашої землі!
V Підсумок уроку
Ось і добігає кінця наш урок.
-
Чи було вам цікаво?
-
Що нового дізнались на уроці?
-
До чого був особливий інтерес?
-
Подумайте, що головне для себе ви зрозуміли?
- Тепер мені б дуже хотілося почути від вас, діти, з якими думками ви підете з уроку?
- Які почуття понесете у душі?
- Добре, правильно, дякую.
VІ Домашнє завдання
Творче домашнє завдання ви отримали, а тепер запишіть обов'язкове завдання у щоденник: с.114, 115- .виразно читати
!