- Преподавателю
- Начальные классы
- Бастауыш сынып оқушыларына арналған Жас математик сайысы
Бастауыш сынып оқушыларына арналған Жас математик сайысы
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Утебекова Г.С. |
Дата | 04.01.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Утебекова Гүлсім Серікқызы
Арықты орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі.
Ақмола обылысы Қорғалжын ауданы
Арықты ауылы.
« Жас математик» жарысы.
Сабақтың мақсаты: оқушылардың математика пәніне деген қызығушылығын арттыру.Баланың зейінің, есте сақтауын, байқағыштығын, көзбен мөлшерлеуін дамыта отырып, ойын ұшқырлау. Балалардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, ұтымды жауап беруге баулу.
Сабақтың түрі:сайыс.
Пәнаралық байланыс: ана тілі .
Көрнекілігі: тақырыпқа сай суреттер , қима қағаздар, тапсырмалар жазылған плакат.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі.
- Қош келіпсіздер, қымбатты ұстаздар, ата-аналар мен оқушылар! Математиканың жанккүйерлері ! Адамзат тариғында қай кезеңде болмасын ғұламалар ғылым мен білім мәселелеріне ерекше көңіл бөлген. Бүгін біз математиканың қыр- сырымен танысып, көңілді демалып, білім күшімізді сынау үшін жиналдық.
-Сайыскерлердің білімдерін бағалайтын әділқазылар алқасын сайлап алайық.
Мәңгі бақи есте қалар,
Қызықты бір сайыс болсын.
Білімдірек шәкірт озар.
Сұрақтары қиын болсын- дей отырып, ортаға алдынала белгіленген нөмір бойынша сайыскерлерді шақырамыз.
(Сайыскерлер өздерін таныстырып шығады )
Бүгінгі сайыс 8-кезеңнен тұрады. Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Алғашқы екі кезеңнен соң , ұпайы аз ойыншылар шығып отырады. Ең соңында бір оқушы, яғни « жас математик » қалуы керек.
-
кезең. « Кім жүйрік ?» ( Логикалық есептер).
Сұраққа дұрыс жауап берген сайыскер 1 қадам алға жылжып отырады.
-
Қандай бұрыш 90 градус бұрыш жасайды ? ( тікбұрыш) .
-
90 градустан кіші бұрышты ата. ( Сүйір бұрыш) .
-
Қандай түзулер қиылыспайды ? (Параллель) .
-
90 градустан үлкен бұрышты ата. ( Доғал бұрыш).
-
8:0 неге тең ? ( Санды 0-ге бөлуге болмайды) .
-
Көбейтудің қандай қасиеттері бар ?
-
Қосудың қандай қасиеттері бар ?
-
Текшенің қанша жағы бар ?( 6 жағы) .
-
Ең үлкен 4 таңбалы санды және ең кіші 4 таңбалы санды ата. ( 9999,1000) .
-
Бөлудің компоненттерін ата ?
2-кезең. Математикалық жұмбақ.
-
Егіз қайық бой-бастары тең өскен,іске дайын, бұтақтары бес-бестен. ( қос қол) .
-
Тышқаннан басқа батпаған, бір шланг, төрт баған. ( піл).
-
Жүз төрт түйме, он бір ине. ( есеп шот).
-
Екі аяқты бір ізді, үстіне адам мінгізді . ( велосипед) .
-
Қос құлақты, жүз тісті,
Жүзінен бір-ақ із түсті.(ара).
-
Сақталады 6 ай жаз,
Сандығымда сары аяз. ( тоңазытқыш)
-Енді келесі кезекті қазылар алқасына берейік.
Нәтиже бойынша осы 2-кезеңде ең төмен ұпай алған 2 сайыскермен қоштасамыз.
3-кезең. Математикалық диктант.
-
760-тың 76-ға бөліндісін 10 есе кеміт;
-
240-пен 360-тың қосындысын 60-қа бөл;
-
18-дің 5-ке көбейтіндісінен 96-ның 4-ке бөліндісін азайт;
-
805-пен 217-нің қосындысын 999-бен 998-дің айырмасына көбейт;
-
Ең үлкен 3 таңбалы санға 1-ді қоссаң неше болады?
-
5-ті 7 есе арттырып, оған 99-ды қос.
4-кезең. « Ойымды жалғастыр».
Мақал-мәтелдерді толықтырып айту.
1)Білекті бірді жығады, ( білімді мыңды жығады) .
2) Бес саусақ жиналса , ( жұдырық болады) .
3) Досыңды үш күн сынама, ( үш жыл сына).
4) Бір кісі қазған құдықтан,( мың кісі су ішеді).
5) Білгенің бір тоғыз, ( Білмегенің тоқсан тоғыз).
-Ал, енді келесі кезекті қазылар алқасына берейік.Нәтиже бойынша осы 2 кезеңнен ең төмен ұпай алған сайыскерлермен қоштасамыз.
Сәттілік тілейміз!
5-кезең. « Бәрімізге бір өрнек» .
800 + 600 - 1200 • 8 - 900 + 6 • 10 - 60 ( 7 000)
66 : 22 •15 - 8 • 5 + 15 • 7 -20 : 2 ( 600)
640 : 8 + 5 + 2 :3 • 10 +6 +4 : 2 • 3 ( 450)
6-кезең. « Тапқыр болсаң шешіп көр».
-
Айжан мен Маржанның әкелерінің аттарын ата.
Айжан мен Маржан - Асқар мен Мұраттың қыздары. Айжан Асқардың қызынан үш жас кіші болса, бұлардың әрқайсысының әкелерінің аты кім?
-
Қай ауылдың балалары?
Берік, Арман, Мақсат үшеуі лагерьде кездесті. Бұлардың біреуі - Арықтыдан, екіншісі - Күйгенжардан, үшіншісі - Баршыннан келген.Берік пен Арықтыдан келген Арман екеуі бір бөлмеге орналасты, бұлардың екеуі де Күйгенжарда болып көрмегендігі белгілі болса, қай бала қай ауылдан келген?
-
Олар қандай баға алды?
Бибігүл, Жаннұр, Нұрсая үшеуі математикадан бақылау жұмысынан қандай баға алғанын сұрағанда, мұғалім:
-Ешқайсысың жаман баға алған жоқсыңдар, бірақ әрқайсысыңның бағаң әр түрлі. Бибігүлдің бағасы « 3» емес, ал Нұрсаяның бағасы « 3» те « 5» те емес деді. Соңда әркім қандай баға алған?
4. Кезекшілік.
Мұғалім тірі табиғат мүйісінде дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі күндері кезекшілік жасауға Ерлан, Нұрлан, Асқарды бөлді.
Ерлан: « Мен сәрсенбіде музыкамен айналысамын, сондықтан ол күні кезекші бола алмаймын» -деді.
Нұрлан: « Мен сейсенбіде қазақша күреспен айналысамын , соңдықтан ол күні кезекші бола алмаймын» -деді.
Асқар: « Мен сейсенбіде кезекші болайын! -деді» . Мұғалім балалардың тілегін орындады. Қай бала, қай күні кезекші болды?
-Ал, енді келесі кезекті қазылар алқасына берейік.Нәтиже бойынша осы 2 кезеңнен ең төмен ұпай алған сайыскерлермен қоштасамыз.
Сәттілік тілейміз!
Ғылымның сырын ұғына
Шығыңдар білім шыңына!
Ұқыптылық пен зеректік
Жеткізсін сіздей өренді
Математика сырына.
Енді ең соңғы 7-кезең « Жеңімпаз»
Жеңімпаз оқушыға тапсырмалар беріледі.
-
«Бес» сөзінің бір әріпін өзгертіп, бірнеше жаңа сөз айту. ( 1 мин айту).
-
Математика пәнінің өмірде пайдасы қандай ? Сен математика пәнін не үшін ұнатасың ?
8-кезең. Қорытынды бөлім.
Қазылар алқасына, келген қонақтарға сөз беру. Оқушылардан сайыстан алған әсерлерін сұрау.