Сабақ К дыбысы мен әрпі (1 сынып)

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

К дыбысы мен әрпі

Сабақтың мақсаты: 1. К дыбысымен таныстыру. К дыбысына тіл ұстарта отырып сөз құрату, буын ішінде бекіту, дыбыстық талдау жасату.
2. Дидактикалық құралдар арқылы балалардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту. Балаларды К дыбысы бар сөздерді буынға бөлуге, сөйлем ойлауға үйрету.
3. Байланыстырып сөйлеуге, түзу отыруға тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, ойын арқылы, көрнекілік, сұрақ - жауап.
Көрнекілігі: к дыбысының баспа түрі, текшелер, ойыншықтар, интерактивті тақта,
суреттер, қарындаш, сауат ашу дәптері,

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
- Балалар, бәріміз қонақтармен амандасайық.
- Саламатсыздар ма.
- Ал, енді балалар бір - бірімізге жылуымызды жіберейік.
- Қуан шаттан алақай,
Қуанатын күн келді.
Қайырлы күн!
Қайырлы таң!
Күліп шықты күн бүгін.
Бір - бірімізге күннің жылуын үрейік.
- Қане, отырамыз. Бүгінгі *Сауат ашу сабағымызды бастайық.
II. Жаңа сабақ.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
- Балалар, қазір қандай мезгіл?
- Қыс.
- Қыс екенін қайдан білдіңдер?
- Қар жауады, күн аяз, боран болады,
- Ал осы жылымыз қалай аталады?
- Қоян.
- Дұрыс. Балалар, естимісіздер? Есік қағып тұрғандай дыбыс естілді.
- Балалар, бізге жедел хат келіпті. Қане ашып оқып берейін.
- Бұл хат қояннан келіпті ғой.«Құрметті мектепалды даярлық тобының балалары, айлакер қу түлкі ойнап жүрген менің балаларымды ұстап алып, тығып қойыпты. Балаларымды мына сұраққа жауап берсең ғана жіберемін деп айтыпты. Бір жауапқа бір баласын жіберетінін хабарлапты.
Менің сегіз балам бар.»- деп жазыпты.
- Көмектесеміз бе балалар?
- Ал, қоянға берілген сұрақтарын оқып көрейік:
- Алфавитте неше әріп бар?
- 42.
- Мына әріптерді атандар: А, Т, П, Н, Ғ, Р, Л, М, У, Ш, Й, О, Қ, Д, Б, С, Ы, Ж, Ы, Ұ, Ң, Е.
- Дыбыстар нешеге бөлінеді, қандай, ата?
- Неше әріпті атадыңдар, санаңдар.
- Қоянның баласын қалай атайды?
- Жұмбақты шешіңдер;
- Ендеше, біз түлкінің сұрағына жауап бердік. Түлкі қоянның көжектерін жіберіпті.
- Балалар, онда біздер осы К дыбысымен танысайық. К дыбысы дауыссыз, көк түспен белгілейміз.(әріп таңбасын көрсету)
- Балалар, К дыбысына байланысты қандай сөздер білесіңдер? Атаңдар.

- Кілт, күн, көз, көзілдірік, көлеңке, көгершін, күз, көкек, көк, көрпе, көбелек, кірпі. Буынға бөлейік.(интерактивті тақтадан суреттерді көрсету)
ІV. Сергіту жаттығуы:
- Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз тынығып алайық.(отыру)
- Жарайсыңдар балалар, енді К дыбысын ауада жазайық.(ауада жазу)
Дәптермен жұмыс.
Сауат ашу дәптерлерімізді ашып, к дыбысының бас әрпімен кіші әрпін жазамыз.(44 - бет)
Қолдарына сергіту сәті:
1, 2, 3
Жинап алып күш.
Қаламсапты аламыз,
Әдемі етіп жазамыз.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
- Балалар, мына буындарды оқиық.
- ке, ке, ке, кесе.
- ек, ек, бек, тек, лек.
- кел, кем, кем, кемел
- керек, келбет.
VI. Ойын.
Ал, енді ойын ойнайық. Ойынның аты: Кім жылдам, тез тап.
Мақсаты: тақтада тұрған қағаздарда әріптер жасырылған. Сол қағаздағы әріпке сөз құраңдар. Айтылған әріпке сөз құраймыз. Қай бала тез әрі дұрыс айтқанға жұлдызша беремін. А, Т, П, Н, Ғ, Р, Л, М, У, Ш, Й, О, Қ, Д, Б, С, Ы, Ж, Ы, Ұ, Ң, Е.
- Өте жақсы. Балалар, ал, кім жұмбақтар, біледі?
VІІ. Сөзжұмбақты шешу.
- Мына суреттер арқылы сөз жұмбағымызды шешейік, сол кезде бүгінгі біздің өткен дыбысымызды табамыз. Көк, кесе, күрек, кірпік.(әліппе дәптері №- 1. 44 - бет)
VІІІ. Өлең жаттау.
- Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып, сыбдырды.
Ойлы қырлы жерлермен,
Ытқып - ытқып секірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің.
Келе жатқан артында,
Көжегі екен өзінің.
IX. Сурет арқылы сөйлем құрастыру.
X. Қорытындылау.
- Балалар, бүгін біздер қандай әріппен таныстық? Бізге кімнен жеделхат келді? Кімге көмектестік? Балалар, тағы да есік қақты ғой, осы қояннан емес пе екен? Қане, қарайын. Мынаны қара, сендерге рахметін айтып, бір себет сыйлық беріп жіберіпті ғой.
Қазір бәріңізге таратып берермін. Ал, енді балалар қане - кей, Жұлдызшаларымызды санайықшы кімнің жұлдызшалары көп екен. Сол бала ең жақсы баға алады. Барлығыңызда жақсы қатынастыңдар. Орнымыздан тұрып қонақтарымызға не дейміз?
- Сау болыңыздар.

cабақтың тақырыбы: «С дыбысы және әрпі»
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Өткен дыбысты қайталау, зейінін бақылау. Жаңа С с дыбысымен таныстыра отырып сөздер, сөй лем құрауға және дұрыс буынға бөлуін қадағалау. Дыбыстық талдау жасауға, қолдарын әдемі жазуға жаттықтыру.
Дамытушылығы: балалардың ой - өрісін, шығармашылығын дамыту. Сөздік қорын, сөйлеу жүйесін жетілдіру.
Тәрбиелігі: ұғымталдыққа, ұқыптылыққа, әдемілікке, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, көрсету, түсіндіру, әңгімелеу, ойын.
Көрнекілігі: интербелсенді тақта, кеспе әріп, текшелер, суреттер, тірек сызба.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: «Сәлемдесу»
Сәлем бердік, Ашық аспан! Сәлем бердік, Алтын күн!
Сәлем бердік, Жер - ана! Сәлем бердік, баршаңа!
II. Психологиялық дайындық.
«Ой шақыру»стратегиясы. - Өткенде қай әріппен таныстық?
- Б дыбысы мен әрпі. - Қане сол Б дыбысына сөздер ойлап жіберейікші? - Балық, балапан, бақа, бұзау, бота.
- Б дыбысы қандай дыбыс? /дауыссыз/ Ережені еске түсіру. - Дыбыс деген не? Әріп деген не? - Дыбысты естиміз, айтамыз. Әріпті жазамыз, оқимыз, көреміз
IІІ. Жаңа сабақ.
Ой толғаныс. Жұмбақ шешу.
1. Күндіз де жүреді 2. Жұқа тақтай бөлшегі Түнде де жүреді Ұзындықтың өлшемі /сызғыш/ Аяғы жоқ қолы жоқ 3. Судан ол қорқады Не жүрген жолы жоқ Бұдан кір қорқады./сабын/ Ол не? /сағат/
Ойын: «Кел танысайық»
Мақсаты: Балалардың танымын, ой - өрісін дамыту. Сөздердің мағынасын түсінуге үйрету.
- уақыт ұзақтығын өлшейтін құрал
- сызуға арналған құрал
- кір жууға арналған кесек немесе сұйық зат
- Осы сөздер қандай дыбыстан басталып тұр?
- С дыбысынан - Бүгін, біздер жаңа С әрпімен танысамыз.
- Кәне, хормен айтайық:
С - С - С С дыбысының айтылу ерекшелігін түсіндіру. С дыбысы айтылған кезде тілдің ұшы астыңғы тіске тіреле отырып, белгілі кедергі арқылы шуылдап шығады. - Айтылуына қарай қандай дыбыс?(дауыссыз) С - дауыссыз, қатаң дыбыс, көк текшемен белгілейміз, буын құрай алмайды.
Сергіту сәті: Сағаттың тіліндей Сағатқа қарап ап, Сағаттың тіліндей 1, 2 оң аяқ
І V. Тақтамен жұмыс.
Ойын: «Көңіл бөлейік»
Мақсаты: жаңа әріптің баспа, жазба таңбасын таныту, есте сақтауын жетілдіру. Бірнеше таяқшаның көмегімен С әрпін құрастыру.
V. Оқулықпен жұмыс.
Ойын: «Мен қандай дыбыспын?»
Сандық асық күнбағыс.
Мақсаты: сөздерге дыбыстық талдау жасауға үйрету. Дыбысқа сәйкес текшені көрсету. С дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездесетінін түсіндіру.
Ойын:«Кім зейінді?»
Буынды оқыту: - са, со, су, си Сөздерді оқу: сана, сона, сал, дос, Айдос, Досан.
Сергіту сәті:
Бір, екі, үш
Бойға жинап күш Қолға қалам аламыз
Әдемі етіп жазамыз.
VI Дәптермен жұмыс: Ойын: «Қарындашпен жұмыс»
Мақсаты: С с әрпінің баспа таңбасын үлгідегідей етіп бастыру, жазуға үйрету.
Қол қимыл - қозғалысын дамыту.
С С С
VII. Ойын: Шашыраған әріптерден сөз құра»
Кеспе әріптермен және текшемен «бас», «сана», «аспан»сөздерін жаздыру.
Vlll. Қорыту. Ойын: «Буынға буын қос» Мақсаты: тірек сызба арқылы бір буыннан бірнеше сөздер құрау
lX. Бекіту: Сұрақ - жауап әдісі арқылы.
Қыздар құлағына не тағады?- Сырға. Қыздар басына не киеді?- Сәукеле. Қыздар қолына не тағады?- Сақина.
Мектепте не оқимыз?- Сабақ
X. Балаларды бағалау
Xl.«Қоштасу»
Орнымыздан тұрайық, Алақанды соғайық.
Көріскенше күн жақсы, Сау - саламат болайық.



© 2010-2022