Тақырыбы: Зат есімнің тәуелденуі

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

№94 Тақырыбы: Зат есімнің тәуелденуі

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік:.Оқушыларға зат есімдердің тәуелденуі туралы алған білімдерін кеңейте түсуге, тиянақтауға мүмкіндік туғызу; 2. Дамытушылық оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту; 3. Тәрбиелік ұйымшылдықа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, іздену, көрнекілік, талдау, жинақтау. Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру 42-жаттығу Берілген сөздерді тәуелдеулі ерекшелігіне қарай топтап жазу керек.

ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру. 44-жаттығу сөздерге тәуелдік жалғауын тауып айту: Менің халқым, балаларым, қағаздарым, кітаптарым Сенің халқың, балаларың, қағаздарың, кітаптарың. Оның халқы, балалары, қағаздары, кітаптары.

Ү. Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу. 45-жаттығу мәтінді оқу, көшіріп жазу, тәуелдеулі сөздерді табу, олардың байланысып тұрған сөзін айту. 46-жаттығу көп нүктенің орнына тиісті тәуелдік жалғауларын қойып жазу: Жайлауымыз, қыстауымыз. 47-жаттығуда берілген жұмбақты шешу (әтеш), тәуелдеулі сөздерді тауып, үш жақта, жекеше және көпше түрде айту: Жекеше Көпше Менің тарағым, орағым, сақалым. Біздің тарағымыз, орағымыз,сақалымыз Сенің тарағың, орағың, сақалың. Сендердің тарақтарың, орақтарың, Оның тарағы, орағы, сақалы. Олардың тарақтары, орақтары, сақалдары. ҮІ. Бекіту: 48-жаттығу мәтінді түсініп оқу, тәуелденген сөздерді табу, жазу, тәуелдік жалғаулардың астын сызу: бойы, қол-аяғы, әжесі, шешесі. Абай Құнанбаев кім болған? Оның қандай еңбектерін білесің? «Абай жолы» романын жазған кім? М.Әуезов туралы не білесіңдер? ҮІІ.Қорытындылау.Балалар, бүгін біз не үйрендік? Тәуелдік зат есім дегеніміз не? Мысал келтір. ҮІІІ. Үйге тапсырма: 49,50-жаттығу 159-бет. ІХ. Оқушыларды бағалау Мерзімі 03 .03.2015 ж қазақ тілі « Бекітемін» ----------

№ 95. Тақырыбы: Зат есімнің тәуелденуі

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік:.оқушыларға зат есімдердің тәуелденуі туралы алған білімдерін кеңейте түсуге, тиянақтауға мүмкіндік туғызу; 2. Дамытушылық оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту; 3. Тәрбиелік ұйымшылдықа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, іздену, көрнекілік, талдау, жинақтау Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру 49,50-жаттығу 159-бет. Тоқымада жасырылған сөздер: шырша, қайың, терек. 50-жаттығу берілген сөздер қатарынан артық сөзді табу: күлем, үскі. ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру. Үлестірмелі қима қағазбен жұмыс ұйымдастыру: Ү. Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу 51-жаттығу түбір сөздерді тәуелденген сөздермен салыстыру: халық-халқым, білек-білегің т.б. Түбір сөздер тәуелденгенде қандай өзгерістерге ұшырағанын ату, байқату. 52-жаттығу жұмбақты оқу, шешуін табу. Қарамен жазылған сөздің түбірін табу: ауыз-аузы. 53-жаттығу Жақшадағы сөздерге тисті тәуелдік жалғауды жалғап жазу: Біздің халқымыз бақытты. Сенің дауысың естілмейді. Менің уақытым болмады. Мемлекеттің мүлкін шашпа. Ораз ернін жыбырлатты. 54-жаттығу өлеңді мәнерлеп оқу. 1. Біздің туған жеріміз, Отанымыз қай мемлекет? 2.Тәуелдеулі сөздерді табу (балаларың, халқың, келбетіңе)

ҮІ. Бекіту: 55-жаттығуды өзіндік жұмыс ретінде орындау. ҮІІ. Қорытындылау. Балалар, бүгін біз не үйрендік? Тәуелдік зат есім дегеніміз не? Мысал келтір.

ҮІІІ. Үйге тапсырма: 56-жаттығу жұмбақты оқу, ребусты шешімі арқылы жауабын табу: шағала. ІХ. Оқушыларды бағалау

© 2010-2022