- Преподавателю
- Начальные классы
- Ашық сабақ Малдың төлін сүюі
Ашық сабақ Малдың төлін сүюі
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Оспанова О.А. |
Дата | 25.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Пәні: Ана тілі | Күні: 08.02.2016 | Сынып: 1 «Б» |
Сабақтың тақырыбы
| Малдың төлін сүюі. Жуан және жіңішке айтылатын сөздер | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылар жуан айтылатын сөздер туралы түсінік алады.Сөздердің ішінен жуан айтылатын сөздерді тани,ажырата білуге үйренеді,сауатты жазуға дағдыланады.Өлеңді түсініп оқуға машықтанады.Сөйлеу қабілеті артады.Төрт тлік малдың пайдасын ұғынады. | |
Сілтеме | Ана тілі оқулығы | |
Күтілетін нәтиже |
| |
Қажетті құрал-жабдықтар | Төрт түлік малдың суреттері,жүннен жасалатын бұйымдар,кесте,схемалар. | |
Жүргізілетін жұмысым | ||
Сабақтың этаптары | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
І.Кіріспе бөлім 3-мин | 1)Ұйымдастыру. Амандасу. Түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Қане досым тексерші, Дайынбысың сабаққа? Орнында ма,бүтін бе, Дәптер,қалам кітаптар? Қарындашың бар ма екен?
«Бөрте лақ» өлеңін жатқа сұрау. 3)Өткенге шолу. -Қазақ алфавитінде неше әріп бар? -Дауыссыз дыбыстар нешеу? -Дауысты дыбыстар нешеу? -Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? -Жуан дауысты дыбыстарды ата. Жіңішке дауысты дыбыстарды ата. -Жуан және жіңішке жұп дауыстыларды ата.
| Амандасады.
«Бөрте лақ» өлеңін жатқа айтады. Сұрақтарға жауаптар береді. |
ІІ.Тұсаукесер 4-мин
| -Балалар төрт түлік малға нелер жатады? -Неліктен олар төрт түлік мал деп аталады? «Сөзжұмбақ» шештіру -Сөзжұмбақтың шешуін тапсаң мына екі үйдің арасындағы сөздер шығады. Шешуі:Жуан және жіңішке сөздер Сұрақтар «Ойсылқара» ненің пірі? «Қамбарата» ненің пірі? т.б. Қай мал қайтеді? (төлдеуіне байланысты) Бота,құлын,бұзау,қозы,лақ. -Бұл сөздердегі дауысты дыбыстар жуан ба жіңішке ме? -Осы сөздер қалай естіліп тұр? Жуан ба жіңішке ме? Олай болса сөздегі дауысты дыбыстар жуан болса ,сөз жуан айтылады. | Сұрақтарға жауап береді. Сөзжұмбақты шешеді. Жуан ,жіңішке Ойсылқара-түйенің пірі Қамбарата-жылқының пірі. Зеңгібаба-сиырдың пірі Шопаната-қойдың пірі Сексеката-ешкінің пірі Түйе боталайды.Жылқы құлындайды.Сиыр бұзаулайды.Қой қоздайды.Ешкі лақтайды. Сұрақтарға жауап береді. |
ІІІ.Негізгі бөлім 35-мин | Жаңа сабақ Жуан айтылатын сөздер Дәптерге күннің жадын,сабақтың тақырыбын жаздыру. 39-жаттығу. -Әр сөзде неше дауысты дыбыс бар? -Олар қалай естіледі? -Жуан ба? Жіңішке ме? -Неліктен жуан? Ережемен таныстыру. Сөйлемдерді дәптерге көшірту. | 1)-Сөйледі мәнерлеп оқиды. 2)-Әр сөзде неше дауысты дыбыс бар екенін табады. 3)Олар қалай естілетінін аңғарып,айтады. Дәптерге сөйлемдерді көшіріп жазады. -Ережені оқиды.
|
1-мин | Сергіту сәті «Тұлпарым» әнінің әуеніне қимыл қозғалыстар жасату. | Қимыл қозғалыстар жасайды. |
| «Жұмбақтар»шештіру. -Балалар сендерді ата-аналарың қалай еркелетеді? -Төлдердің атауларымен еркелете ме? Тек қана адамдар балаларын ғана емес,малдар да төлдерін жақсы көріп,сүйеді екен. -Олай болса «Малдың төлін сүюі» өлеңін оқимыз? 1.Өлеңді іштей оқыту. 2.-Осы өлеңді кім біледі? Өлеңді айтқызу. 3.Өлеңді тізбектей оқыту. 4.Төрт түлік малдың пайдасы туралы әңгімелеу. 5.Топтастыру (төрт түлік өнімдері) 6.Малды құрметтеу. 7.Тыйым сөздер. | Шешуі: түйе,жылқы,сиыр,қой,ешкі. Сұрақтарға жауап береді -Өлеңді оқиды. Малдың пайдасы туралы айтады. Төрт түлік өнімдерін топтастырады. Тыйым сөздер оқиды. |
ІҮ.Қорытынды Сабақтың басты сәттеріне тоқталу /2-мин/ : | Нені түйіп ойыңа, Не үйрендің, не білдің? -Жан айтылатын сөздер ойлап тапқызу. -Сөйлемдер құрату. «Малдың төлін сүюі» сәйкестендіру схемасы.
| -Жуан айтылатын сөздер тауып,сөйлемдер құрады. Сәйкестендіреді Қой боташым,тоташым Сиыр қоңырым,момыным Түйе торпағым,қорқағым Ешкі құлыным,жұрыным Жылқы лағым,шұнағым
|
Бағалау.Үйге тапсырма | Сабаққа жақсы қатысқан оқушылар бағаланады. | Үйге: Ережені жаттау.Өлеңді жаттау. 40-жаттығу. |