- Преподавателю
- Начальные классы
- Ана тілі Ата-әжеме хат
Ана тілі Ата-әжеме хат
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Тишкамбаева А.К. |
Дата | 02.03.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Мектеп: «№25 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Мұғалім: Тишкамбаева Анар Канатовна Сынып: 3 «А» Пәні: Ана тілі Сабақтың тақырыбы: Ата әжеме хат Сабақтың мақсаты: 1. Ы.Алтынсарин өмірбаянымен таныстыра отырып, әңгіменің мазмұнын ашу. Түсініп, дұрыс оқуға, хат жазуға үйрету. 2. Ойын еркін жеткізе білуге, сөздерді байланыстырып, сауатты жазуға, өздіктерімен жұмыс істеуге, қорытынды шығаруға дағдыландыру. 3. Оқушылардың ата-әжелеріне деген сүйіспеншіліктерін арттырып, адамгершілікке, сыйластыққа, өнегелі болуға баулу. Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, түсіндіру, іздену Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ Көрнекіліктер: Ы.Алтынсарин портреті, слайд, конверт Технология: СТО технологиясының стратегиялары: Ой қозғау, топтастыру стратегиясы, мағынаны тану Сабақтың жоспары: І.Ұйымдастыру кезеңі: А) Шаттық шеңбері Ә) Сабақтың ұраны ІІ. Өткенді қайталау «Ой қозғау» А) Өлеңді мәнерлеп оқу Ә) Ата-әжелері туралы мәлімет оқу Б) Тест орындау ІІІ. Жаңа сабақ: А) Жұмбақ жасыру Ә) Ы.Алтынсарин өмірбаяны. Топтастыру стратегиясы Б) Қаз поштадан хат келеді В) Хатты оқу Г) Мәтінді мәнерлеп, түсініп оқу. Ғ) Сергіту сәті ІҮ. Бекіту: А) Шығармашылық тапсырма: Өзің де хат жазып үйрен ҮІІ. Қорытынды: А) Ата-әжеңе өлең жаз. Ә) Сұрақтарға жауап алу ҮІІ. Үйге тапсырма ҮІІІ. Бағалау Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын түгендеу. Шаттық шеңбері: - Балалар, ортаға шеңбер құрып тұрайықшы. Біз өтіп жатқан тарау кімдерге арналады?
- Дұрыс, ата-әжелерімізге, ата-аналарымызға. Ендеше осы туыстарымызға жылы тілектер білдірейікші. Әрқайсымыз бір тілектен айтып шығайық.
- Жарайсыңдар балалар!
- Біздің ұранымыз қалай еді?
- Жақсы, енді орнымызға отыра қалайық.
- Балалар, тақтаға қараңдаршы. Қандай сөздерді жазылған?
- Ақылды, ана, қария,
- Бұл сөздер қандай мағына береді? Бір-бірімен байланысы бар ма? Дұрыс, өткен тақырыбымыз да осы сөздермен байланысы бар екен.
- Кім айтады? Қандай өлең оқып едік?
- Апаның тілін алса егер.
- Авторы кім екен?
- Қане, үш топқа бөліне қалып, тапсырмаларды орындайықшы.
- Қане, кім өз апа-атасы туралы мәлімет жазып келді?
- Жарайсыңдар, балалар. Енді 5 сұрақтан тұратын тестке жауап берсек.
- Жауабын өзіміз тексеріп, өздерің бағалайсыңдар.
- Тест
- «Неге сен есегіңе өлең айтуға үйреттің?-дейді» - үзінді қай мәтіннен алынған?
- - Бұл өлеңді кім жазған?
- - Дұрыс, Ы.Алтынсарин
- - Ы.Алтынсарин 1841 жылы Қостанай облысында туған. Ол қазақ балаларына арнап мектеп ашқан, Қазақ Хрестоматиясы оқу құралын жазған.
- - Ы.Алтынсарин ұстаз, жазушы, ағартушы, фольклоршы болған
- Балалар, бізге қонақ келген сияқты.
- Қазпоштадан хат келіпті. Қане, ашып оқиын.
- Балалар, бұл хаттың авторы Ы.Алтынсарин екен.