«Корінь слова. Спільнокореневі слова». ( 2 клас)

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Яблунівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Прилуцької районної ради

Чернігівської області


Розробка уроку по темі: «Корінь слова. Спільнокореневі слова». ( 2 клас )


Розробила учитель початкових класів:

Ісак Таїсія Миколаївна

с. Яблунівка


2015 рік


Тема. Корінь слова. Спільнокореневі слова Мета: познайомити учнів з поняттями «спільнокореневі слова», «корінь»; вчити виділяти спільну частину споріднених слів - корінь. Розвивати мовне чуття, увагу до лексичного значення слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов і бережливе ставлення до природи. Обладнання: презентація, картки. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Хід уроку. І. Організаційний момент. (Слайд №1) - Добрий день! В добрий час! Рада, діти, бачить вас! Всі почули ви дзвінок? Він покликав на урок! Подивіться всі на мене, Усміхнулися усі: Всі готові до роботи? Всі бадьорі? Молодці! II . Мотивація навчальної діяльності. (Слайд №2) «Урок почнемо без зупинки з мовної розминки». 1. Метод «Мозковий штурм»

Вивчайте мову українську -

дзвінкоголосу, ніжну, чарівну.

Прекрасну, милу і чудову.

Як материнську пісню колискову. - З чого складається наше мовлення? (з речень) - З чого складаються речення? (зі слів) - А слова? (зі звуків)

- Як на письмі позначаються звуки? (буквами) 2. Хвилинка каліграфії. (Слайд №3) «Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки». д б у - Утворити і записати поряд слово з цих букв. (дуб) - Чи можна поділити це слово для переносу? Чому? - Змініть слово дуб так, щоб у ньому стало два склади. Запишіть його, поділяючи на склади для переносу. (дубок) - На яке питання відповідають слова дуб, дубок? Що це за слова? (іменники) - Змініть слово дуб так, щоб воно стало прикметником і відповідало на питання який? (дубовий). Запишіть, поставте наголос. - З одним із цих слів складіть і запишіть речення. Підкресліть в ньому головні слова. 3. Створення проблемної ситуації. - Що цікавого ви помітили в написанні цих слів? Як називаються слова дуб, дубок, дубовий? III. Повідомлення теми і мети уроку. (Слайд №4) - Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке спільнокореневі слова, чому їх так назвали; що таке корінь і як його виділяти. Будемо розвивати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, згадаємо, як треба ставитися до природи. ІV. Робота над новим матеріалом. (Слайд5) 1. Пояснення вчителя. Розгляньте малюнки. - Який це листок? (кленовий листок) - З якого дерева листок? (з клена) - А як назвати саджанець клена? (кленок) - Діти, хто з вас допомагав саджати дерева? - Діти, що ви будете робити, коли побачите, що ламають дерева, обривають листя? - Як ви гадаєте, що відчуває зламана гілка? - В народі кажуть: «Не піднось на природу руку - буде тобі і твоєму онуку». - Запишіть слова в тому порядку, в якому подано малюнки. (Слайд №6)

Клен, кленок, кленовий листок - Поміркуйте, від якого слова утворилися слова кленок і кленовий? - Як ви гадаєте, чи можна ці слова назвати «родичами», «рідними» словами? Чому? ( Вони утворилися від одного слова) - Раз вони рідні, їх і назвали спорідненими словами. - Знайдіть у записаних словах спільну частину. Позначте її дужкою. - Запам'ятайте, ця спільна частина і робить їх спорідненими. Саме її називають коренем слова. 2. Хвилинка-ерудита ( Слайд 7) - А чи знаєте ви, що слово корінь - це багатозначне слово. Подумайте, що воно може означати? Корінь - це орган рослини, без якого вона не зможе жити. Зуб також має корінь. На уроках математики ми почали знаходити корінь рівняння. Корінь - це початок чого-небудь. Наприклад, кожен людський рід має свої корні - дідуся та бабусю. - А сьогодні на уроці ми дізналися, що корінь - це… . Його позначають дужкою. (Слайд №8) 3. Робота над правилом. ( Слайд №9) - Прочитайте правило на сторінці 26. - Чому споріднені слова ще називають спільнокореневими? 4. Первинне осмислення знань. Гра "Саджанець". - Діти, давайте зробимо добру справу - посадимо сьогодні перший саджанець. ( У кожного на парті картки зі словом сад ) ( Слайд10) - Вам треба придумати споріднені слова з коренем сад. Чим більше слів, тим густіше листя, тим швидше виросте наше деревце. (садівник, посадив, пересадила, садок, палісадник, висадив, садовий, садочок, садівництво) - А як за саджанцями доглядають небайдужі до природи люди? (ставлять огорожу) - В народі кажуть: «Посадив дерево - себе прославив, посадив сад - рід прославив». 5. Фізкульхвилинка. - Давайте завітаємо до нашого саду і трішки відпочинемо. (Слайд №11) V. Тренувальні вправи. 1) Вправа 51. Гра «Знайди зайве» ( Слайд №12) - Прочитайте слова. Чи є серед них споріднені? А які слова не є спорідненими з ними? Чому? - Випишіть споріднені слова, позначте в них корінь. 2) Тренажер «Розпізнай споріднені слова» (Слайд №13-17) Гуска, гусак, шпак, гусеня, гусочка. Гуска, гусінь, гусочка, гусак, гусеня. Гриб, грибний, маслюк, грибник, грибочок. Малинка, малина, калина, малиновий, малинник. Ялина, ялиночка, сосна, ялинковий, ялиночка. 3) Словниковий диктант (за вправою 52) (Слайд №18) Рід, рідний, рідненька, споріднені, поріднилися. - Позначте в споріднених словах корінь. 4) Попрацюйте парами! (за вправою 53) - Прочитайте скоромовки. Позмагайтесь, хто прочитає швидше і без помилок. - Запишіть скоромовку з пам'яті. Позначте корінь в спільнокореневих словах. 5) Вправа 54 (самостійна робота) - Спишіть слова. Доведіть, що ці слова спільнокореневі. - Словникова робота (заморозки - незначні ранкові (нічні) морози, що бувають навесні або восени). - До кожного слова усно поставте питання. - Назвіть серед записаних слів іменники, прикметники, дієслова. Висновок: спільнокореневі слова належать до різних частин мови. 6). Гра «Чарівники». Від поданих слів утворити спільнокореневі слова. Один учень добирає слова, що позначають ознаку предмета і відповідають на питання який? Інший учень - слова, що позначають дію предмета та відповідають на питання що робить? Старість - старий старіє Розум - розумний розуміє Риба - рибний, рибачити - Позначте дужкою корінь. Як називаються ці слова? Чому? 7) Творча робота. Розвиток зв'язного мовлення. (Слайд №19-20) - Прочитайте текст картках. Доповніть його спільнокореневими словами з коренем -зим-.

«Корінь слова. Спільнокореневі слова». ( 2 клас ) Додаток: узимку, зимове, зимою, зимувати - Прочитайте утворений текст. - Як можна продовжити цю розповідь? - Чи любите ви зиму? Чим вона вас приваблює? - Чим ви полюбляєте займатися цієї пори року? VI. Підсумок уроку. (Слайд №21) Метод «Мікрофон». Продовжіть речення: «Тепер я знаю: …» - Що корінь - це (спільна частина споріднених слів) - Споріднені слова ще називають … ( спільнокореневими ) - Щоб правильно виділити корінь, треба … (підібрати споріднені слова) - Багато лісу - не губи, мало лісу - бережи, нема лісу - … ( посади ) VI. Домашнє завдання. (Слайд №22)

Годинник невтомний показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

Працювали ви добре, друзі,

Відпочиньте по заслузі!



© 2010-2022