Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі (для шкіл з українською мовою навчання)

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі

(для шкіл з українською мовою навчання) Тема: Зима в природі Виконання сніжинки в техніці витинанки Мета: природознавство:поглибити та узагальнити знання учнів про одну з пір року - зиму та її прикмети; формувати вміння порівнювати за істотними ознаками тварин та птахів, які зимують; їх спосіб життя, харчування з приходом зими; закріпити знання дітей про зимові народні свята; виховувати дбайливе ставлення до птахів та звірів, повагу до народних традицій. трудове навчання:продовжити знайомити учнів з витинанкою, як видом художнього мистецтва; вчити дітей виготовляти сніжинку способом перегинанння, складання і вирізування паперу; удосконалювати вміння працювати за технологічною карткою; виховувати старанність і охайність. Обладнання: малюнки з життя птахів та тварин, предметні малюнки, роздатковий матеріал (снігові кульки), маски тварин і птахів, технологічна картка «Витинанка». Тип уроку: узагальнюючий урок. Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна. Інтерактивні технології: «Передбачення мети», «Очікування», «Криголам», «Асоціативний кущ», робота в домашніх групах, «Рефлексія».

Хід уроку І. Організаційний момент. Учитель. - Добрий день, діти. Стали рівно, підтягнулись, Одне одному всміхнулись. Сіли всі рівненько, Починаєм працювати. Вузлик ще один сьогодні Будемо в`язати. На уроці теми, що вивчали, Будемо закріплювати. 1 хв ІІ. Мотивація навчальної діяльності 1.Хвилинка календарика (Повідомлення учня) Учень.

  • Сьогодні 10 лютого 2011 року. Температура повітря вранці становила 10 градусів морозу. Вітер помірний, на нашій території передбачаються незначні опади у вигляді снігу.
Учитель. - Але, не зважаючи на холод і мороз, в нашому класі панує тепла і приємна атмосфера. Нехай тендітний промінчик зимового сонця запалить у ваших серцях велику любов до живих створінь природи, що оточують нас. 2. Вправа «Передбачення мети» - На ваших партах лежать картки з числами. Розкладітъ числа від меншого до більшого. Перегорніть картки. Яке слово утворилося? (Утворилося слово зима)

1 2 3 4

З И М А

- Правильно, це слово ЗИМА. Прийшла зима, задула, завіяла вітрами. По всій землі розлетілися білі сніжинки.

- Хто здогадався, яка тема нашого уроку? (Тема нашого уроку «Зима») 3 хв ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку - Правильно, сьогодні ми помандруємо зимовими стежками, поговоримо про зиму, підіб'ємо пісумки спостережень за зимовими явищами природи, поговоримо про життя птахів та тварин взимку. - А чим ще багата зима? (Зима багата снігами, морозами, вітрами і улюбленими святами) - Які ваші улюблені свята? (Новий рік, Різдво) - Сьогодні ми розглянемо традицію святкування Різдва українським народом. - Ви сказали, що зима багата снігами і я вам пропоную зробити в кінці уроку сніжинку. 5 хв ІV. Закріплення та узагальнення знань, умінь та навичок 1. Вправа «Очікування» - У вас на партах лежать «снігові кульки». Подумайте і скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. А снігові кульки разом з вашими очікуваннями я зберу у цей кошик. (Діти хочуть дізнатися щось цікаве про зимові явища, життя птахів та тварин взимку, зимові свята) - Сподіваюсь, що ваші очікування від уроку здійсняться. 2. Вправа «Криголам» - На дошці ви бачите малюнки (снігур, волошкове поле, ялинки, снігова баба, ковзани, грибочок). - Які з цих предметів пов`язані із зимою? Поясніть чому. (З зимою пов`язані такі малюнки: снігур, бо прилітає до нас тільки взимку; ялинки, бо прикрашаємо їх на Новий рік; снігова баба, бо можемо зліпити її тільки з приходом зими, ковзани, бо можемо кататися взимку.) - Виконавши це завдання, ми з вами отримали перший промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює частину сніжинки) 3. Вправа «Асоціативний кущ» - Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово зима? (сніг, мороз, санчата, Дід Мороз, Новий рік, іній, Різдво тощо) НІнтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі (для шкіл з українською мовою навчання)а дошці утворюється «асоціативний кущ»





















- У нас на дошці з`являється другий промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки)

- Ми назвали багато ознак зими. А тепер скажітъ, хто б міг нам розказати про зиму? (Природні явища, птахи, тварини, люди.)

4. Робота в домашніх групах.

- У вас було творче завдання: Підготувати повідомлення про зиму від імені природи, птахів та звірів.

- Які зимові місяці ви знаєте? (грудень, січень, лютий)

- Зараз вони самі про себе розкажуть.

- До дошки запрошується перша група «Брати місяці»

1 учень. Я Грудень - останній місяць року, перший місяць зими. Наші прадіди називали мене студень, бо земля отримує мало тепла. Хмурень - за непривітне сіре небо. А грудень - бо застигла земля вкривається грудками. 2 учень. Я Січень - маю назву від температурних явищ, бо і снігом січу, і морозом печу, і повітря вихолоджую. А ще мене називають просинець, бо небо стає більш високим і синім, сніжень, маківка зими. 3 учень. Я останній місяць зими - Лютий. Це пора вітрів, морозів, снігів, відлиг, переметів. Називають мене лютень, зимобор, бо зима з весною бореться, метень, крутень. Про мене люди кажуть: «Лютий - на погоду брехунець» (за теплі промені сонця та заметілі). - Як же в народі називають останій місяць зими? (Лютень, метень) - Чи відображається назва погоди, яку ми спостерігаємо сьогодні? (Відображає, бо стоять міцні морози) - У нас на дошці з`являється третій промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки) Фізхвилинка - Брати місяці пропонують нам пограти з ними. Давайте разом з ними виконаємо рухи, які вони нам пропонують. Морозець, морозець, не щипай нам щічки. Теплі валянки у нас, шубки й рукавички. Морозець, морозець, плещемо в долоні. У дівчаток та хлоп`ят носики червоні. - Ми звикли до оточуючої нас природи. 1ноді ми шукаємо незвичні видовища у далеких мандрівках, серед чужих пейзажів та екзотичних тварин і не помічаємо, що поряд з нами живуть чи не найкращі в свті птахи і звірі. Йдучи вранці на роботу, я чула щебетання птахів. - Чи буває так в природі: зима, холод, мороз і пташине щебетания? (Так) - Які птахи не залишили нас взимку? ніурі синиці, сороки, ворони, галки, сойки, дятли, шишкарі, голуби) - Хто з птахів відлітає у вирій? (Ластівки, лелеки, журавлі, чаплі, зозулі, дикі качки) - Яка ж основна причина змушує птахів залишати оселю, своє місце? (Холод і голод) - А чи знаєте ви, що одна з основних причин відльоту птахів пов'язана зі зменшенням світлового дня? Організму птаха не вистачає промінців сонця, що є важливим для його життя. - Зараз пташки нам розкажуть самі про себе. До дошки запрошується друга група «Пташине королівство» 1 учень. Ми, Снігурі, живимося бруньками й насінням дерев та кущів, ягодами горобини. Прилітаємо ми із північних країн і оселяємося недалеко від людського житла аж до пізньої осені. В народі кажуть: «Снігур на крилах приносить до нас зиму.»

2 учень А ми, Синички, і взимку знищуємо шкідливих комах під корою дерев, кущів. Ніде комаха не сховається від гострого зору синички. Зимуємо ми біля житла людей, там і затишно, і ситно. За добу ми з`їдаємо стільки ж комах, скільки важимо самі. 3 учень. - Відгадайте, хто я: Маленький хлопчик у сірій свитинці по дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець) - Так, я горобець. Хто не знає моїх друзів - зухвалих, сміливих і розумних пташок, що живуть у багатолюдних місцях. Нас називають осілими. Ми, горобці, всеїдні, тому переселяємося ближче до людей, там легше знайти поживу. Ми дуже дбайливі батьки. - Давайте виконаємо завдання, яке принесли нам пташки. - На дошці розташовано картки зі словами в довільному порядку. Ви повинні вийти до дошки і розставити слова так, щоб утворилося речения. (Утворюється речения: «Діти, зробіть нам годівниці!») - Чи виконаємо ми прохання пташок? (Так) - Діти нашої школи беруть участь у програмі Національного еколого-натуралістичного ценру України під назвою «Великий зимовий облік птахів». Вони майструютъ годівниці, допомагаючи птахам взимку. Не можна давати птахам чорний хліб і смажені зерна. - У нас на дошці з`являється четвертий промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки) - До кого уявно ми можемо завітати в зимовому лісі? (До зайця, лося, лисички, ведмедика, білочки) - До дошки викликається третя група учнів Група «Звірі в лісі» 1 учень. Ми, Зайці, найбільш розповсюджені звірі в нашій місцевості. На відміну від інших звірів, ми не маємо постійних лігвищ, не риємо нір. Взимку нам допомагає тепла шубка, колір якої ми змінюємо на білий. Живляться мої друзі та я паростками молодих дерев та посівами озимини або ярими, конюшини, чагарниковими рослинами. 2 учень. Ми, лосі, лісові велетні. Взимку підходимо із глибини лісів ближче до людей. Остерігаємося вовків, диких собак тощо. Але дуже потребуємо притулку і догляду. Живимося опалим листям, пагонами дерев. Але цього замало. 3 учень. Я, Білочка запасаюся на зиму жолудями, горіхами, грибами. Ховаю їх в дуплах під опалим листям. У морози так доречно знайти щось смачненьке. У зимову сплячку ми, білки, не залягаємо, хоча в люту хуртовину і морози декілька днів спимо, щільно затикаючи дупло зів'ялою травою. 4 учень. На зиму ведмідь старанно готує барліг. Я всеїдний, люблю ласувати корінцями, ягодами, дрібними тваринами. Взимку мені такої їжі не знайти, тому я і засинаю до весни та харчуюся власним жиром, що скопив під шкірою. - Послухаємо ось такий діалог. Чому могла трапитися така розмова? Ведмідь сварився із совою: - Ти щось наплутала, сова! Затям своєю головою: -Зими в природі не бува! Сова сміялась: - Волохатий, не дивно чути це мені Ти восени як ляжеш спати, То встанеш тільки навесні. (Ведмідь так казав тому, що взимку лягає спати і прокидається тільки тоді, коли почне танути сніг.) - У нас на дошці з`являється п`ятий промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки) - Але ж чим приваблює нас зима, так це святами. - До нас завітав український вертеп. (До дошки виходять учасники четвертої групи) 1 учениця. Всі дерева й звірі сплять, Тихо зорі мерехтять, Лиш одна ясна зоря до вертепу зазира. В ясла там Марія-Ненька На духмяне ложе з сіна Божого поклала Сина І співа йому тихенько: - Спи, Ісусику маленький! 2 учениця. Ми йшли на вогннк До цієї хати,

Не хотіли добрих людей

На шляху минати.

Добрий вечір вам!

3 учениця.

Добрий вечір, добрі господарі

Чи дозволите колядувати,

3 Новим роком привітати.

Щастя, здоров`я побажати?

Та ще й заграти.

(Дівчата грають на сопілках «Щедрий вечір, добрий вечір»)

4учениця.

На добро повсюди

Мир нехай буде!

На щастя, на здоров'я,

На Новий рік.

5 учениця.

3 Новим роком

Вас вітаємо!

Щастя-радості бажаємо!

Сійся, родися, жито, пшениця,

Коноплі під стелю,

А льон за коліна,

А в батьків хай зроста

Їх достойна зміна

6 учениця.

Скільки б не співали,

А кінчати час.

Кращі побажання ви прийміть від нас.

І в вас, і в нас хай буде гаразд. Щоб ви та ми щасливі були! - У нас на дошці з`являється шостий промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки) - Ми добре працювали і тому зібрали сніжинку. 20 хв V. Практична частина 1. Пояснення вчителя - А зараз ми зробимо сніжинку в техниці «Витинанка». З цим видом народної художньої творчості ми знайомилися на уроках трудового навчання. - Які прилади нам знадобляться для цієї роботи? (Ножиці, аркуш паперу, олівець) - Пригадаємо правила користування та техніки безпеки при роботі з ножицями.

ІНСТРУКТАЖ ДО БЕЗПЕЧНОЇ ПРАЦІ З НОЖИЦЯМИ Ножиці повинні мати Заокруглені кінці. Не силкуйся їх тримати Надто міцно у руці. Не розсовуй лез надміри. Пам`ятай пораду цю: Із ослабленим шарніром Ножицями не працюй. З ножицями будь щомиті Обережним взагалі. І в положенні розкритім Їх не кидай на столі. Якщо треба передати Їх комусь, це не секрет, Що їх треба посилати Тільки кільцями вперед. (В. Хорунжий) -Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі (для шкіл з українською мовою навчання)Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі (для шкіл з українською мовою навчання)Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі (для шкіл з українською мовою навчання) Роздивіться технологічну картку. Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі (для шкіл з українською мовою навчання)
- Давайте повторимо послідовність виконання роботи. 1. Складаємо навпіл аркуш паперу. 2. Перегинаємо його ще раз навпіл, щоб утворився квадрат. 3. Перегинаємо квадрат по діагоналі і одержуємо трикутник. 4. Наносимо малюнок 5. Вирізуємо - Погляньте ще раз на технологічну карту. На ній зображені різні види складання. Оберіть собі зручний вид складання. 2. Демонстрація виконання роботи вчителем 3. Самостійна робота учнів 4. Демонстрація і аналіз учнівських робіт. 10 хв VІ. Рефлексія - Наша мандрівка зимовими стежками закінчилася. - Підійдіть до кошика і візьміть кожен свою кульку. Чи здійснилися ваші очікування від уроку? (Так, учні дізналися багато нового і цікавого.) - Моє прохання ніколи не забувайте про тих живих істот, які живуть поряд із нами. Вони потребують нашої допомоги. Любіть і поважайте традиції свого народу. 1 хв

© 2010-2022