Ана тілі сабағы Қыс

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ана тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысАна тілі сабағы ҚысСынып жетекшісі: Атейбекова Р.Т.

Тақырыбы:Міржақып Дулатов, « Қыс»
Мақсаты: 1. Мәтінді оқи отырып оқушының қыс мезгілі, қыстағы табиғат
құбылыстары туралы түсініктерін кеңейту.
2. Өз бетімен іздене жұмыс істей білуге баулу, білімге
қызығушылықтарын арттыру.
3. Тіл байлығын, ой-өрісін, шығармашылық қабілеттерін
қалыптастыру.
Сабақ көрнекіліктері: Слайдтар, әңгіме желісінде суреттер, әр түрлі тапсырмалар
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, топтық жұмыстар
Сабақта қолданылған технология: Сын тұрғысынан ойлау
Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

  2. Қызығушылықты ояту

1. Сандарға сәйкес әріптерді дұрыс тауып қойсақ сөз тіркестері шығады.

1- топ 2- топ 3-топ 4-топ
Ақ боран Аққала Ақ көрпе Тайғақ жол
Шыңылтыр аяз Жасыл шырша Қар атысу Коньки
Ақ қоян Жаңа жыл Ағаш шаңғы Мұз айдыны
Жылы киім Ұлпа қар Суық жел Сырғанақ

  • Тағы өздерің не қосатын едіңдер?

  • Бұл сөз тіркестері жылдың қай мезгіліне сәйкес келеді ?

  • Қыстың ең негізгі белгісі не?

2. Жұмбақ және сөзжұмбақ шешу

Ана тілі сабағы Қыс 1. Қыста ғана болады,
Ұстасаң қолың тоңады.
2. Есіктен кіреді еңкейіп,
Төрге шығады қампайып.
3. Отқа жанбас, суға батпас.

3. Жаңылтпашты

...Бұл қар - Қырбық қар құрғақ па,
Сұр қар. Құрғақ қар құрғақ па?
Сұр қар - Қырбық қар да құрғақ,
Кір қар. Құрғақ қар да құрғақ.
Үстінде ойнама,
Үстіңді бұлғар.

...

қар

...

...

4. Мәтіннің авторымен таныстыру

Міржақып Дулатов

Қостанай Ақын, «Оян, қазақ»

өңірінде жазушы кітабын жазған

туған

5. Мәтінмен жұмыс

Мәтінді мәнерлеп оқу, тізбектей оқыту. Мәтінді 4 топқа бөліп беру. Түсінгендерін сұрау.
Мәтінге сәйкес келетін суреттерді таңдау.Не себепті осы суретті таңдады, сәйкестігі неде талдау жүргізу.

6. Мағынасы түсініксіз сөздермен жұмыс

Бапсыз - жайсыз Жалтаң аяз - үскірік, суық аяз

Бек қиын - өте қиын Қарыған - үсіткен

7. Суретпен жұмыс

Әр топтан бір оқушы суретке байланысты әңгіме құрайды

8. Адамдар суықтан қалай қорғанады? Топпен жұмыс

Адамдар суықтан қалай қорғанады?

Жылқышы еңбегі туралы не айтуға болады?

Жануарлардың тіршілігін бақылап ауа райының өзгеруін байқауға болады екен. Мысалы торғай секектеп көңілді жүрсе онда ауа райының жылы болғаны, ал жүні үрпиіп баяу қозғалса онда жақында аяз болатынын білуге болады екен.

9. Сергіту сәті «Ұйқы ашар» ойыны. Оқушылар қағазға жақсы тілектерін жазады.

- Қыста ойнайтын қандай ойындарды білесіңдер? Келесі 10-ыншы тапсырма осы сұраққа байланысты орындалады.

10. «Өлеңде қай сөз жоқ?» Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып өлеңді толықтыру

11. «Қай әріпті жоғалттым?»

Нақыл сөздің мағынасын түсіндіру

Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақтан не түсіндіңдер? Оқушылардың білімін бағалау

Үйге тапсырма: 88 - 90-бет оқу, сурет бойынша әңгіме жазып келу.

© 2010-2022