Иса Байзақов Алтай аясында

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Иса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаИса Байзақов Алтай аясындаПавлодар қаласы.

Баймульдинова А.И.

Пәні:Әдебиеттік оқу

Сабақ тақырыбы:Иса Байзақов Алтай аясында

Сынып: 3"б

Сабақ мақсаттары:Өлеңді түсініп оқып, идеясын ашу

Міндеттері:

  • Алтай жерінің сұлу табиғатымен таныстыру

  • Түсініксіз сөздермен жұмыс жасау

Сабақтың түрі:жаңа сабақ.

Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка.

Құралдар:түсті қарындаштар мен фломастер, маркерлер, өшіргш, А4, А3 қағаздары, смайликтер, қалам, дәптер.

Әдіс - тәсілдер :түртіп алу, ыстық орындық ,тұжырымдамалық карта,ой толғау .

Оқыту нәтежиесі:

  • өлеңді дауыстап, шапшаң мәнерлеп оқиды

  • өлеңдегі негізгі ойды таба алады

Сілтеме : карта,электрондық оқыту Атамұра 2014.











Сабақ кезеңдері

Уа қыт

Кірікті

рілген модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу

5мин

СТО

- Психалогиялық ахуал

Көңіл күйді анықтау.

Сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл күйін келтіретін сурет (смайлик)салады:суретте олар адамның бет - әлпетін келтіру керек (мәселен, күліп немесе езу тартып тұрған, қабағын түйіп тұрған, бейтарап, т.б.)

- Ыстық орындық әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.

Олар суретін бір-біріне көрсетеді.

Оқушылардың автор жөнінде әкелген мәліметі.

Иса Байзақов(1900 - 1946жылдар)Павлодар облысы, Ертіс ауданы, "Үлгілі"колхозында дүниеге келді.Ол ақын, әнші, композитор.Әкесі Байзақ, шешесі Ғазиза сауықшыл, өнерпаз адамдар болған.Иса тоғыз жасқа келгенде шешесі қайтыс болып, өлеңші, әңгімеші, әжесі Жанбаланың бауырында өседі.Жастайынан суырып салма ақындық, әншілік, домбырашылық өнерімен көзге түсті.Оның "Қойшының ертегісі", "Кавказ", "Ақбөпе", т.б.шығармалары бар.

Түсіну


7мин

СТО

АКТ

Өлеңді мәнерлеп оқу.

Түртіп алу әдісі.

Түсініксіз сөздермен жұмыс істеу.

Аясында - құшағында

Өршіл - биікке құмар

Күйік - мұң, қайғы

Сайын - кең, кең жазық.

Қолдану


10мин

СТО

ДЖТБО

Көшбасшылық

Жас ерекшелігіне

Топтық жұмыс.Дүнитану сабағынан таулар жөнінде не білеміз, соны қағаз бетіне түсір

1-ші топ тау туралы

2-ші топ кен орындар туралы

3-ші топ жануарлар туралы

4-ші топ Алтай тауын суретте .

Критерийлер

1.Аталған зат туралы не білесің?

2.Сипатта.

1- ші топ

-бұлақ ағады

- биік және аласа таулар

- өте әдемі

2- ші топ

- пайдалы қазбалар көп

- суы салқын

- Алатау, Алтай

3-ші топ

- түрлі аңдар мекендейді

- тау жыныстары көп

- түрлері көп

4-ші топ

- көз алдына елестету

-өз ойын жеткізу

Постерді қорғау.

Талдау


7мин

Өлеңде қандай тау туралы жырланған?

Өлеңнен қарға,бұлтқа,айға қатысты сөздерді тап. Әр тіркестің тауға қатысын түсіндір.

Өлеңді сүйеніп,Алтай тауынан өндірілетін кендерді ата.

Өлеңнен Алтай тауының биіктігін көрсететін жолдарды тауып оқы.

Қазақстандағы Алтай тауынан басқа таулардың аттарын ата.

Ой толғау әдісі.

1- ші топ:а)Алтай көрінісінің әсері:көңілге күй оралады,аясына алады сұлудай торғын киген бұлт.

ә)Қосымша кендері: қорғасын, титан, магний.

2- ші топ:а)Алтай тауының әсемдігі:жібектей бұлт жете алмаған, бұлттан қзге қона алмаған.

ә)Кен байлығы:күміс, алтын, мырыш.

3- ші топ:а)Алтайдың ұшар басы:ақша қар ақ күмістей, айға шағылып.

ә)Аңдары құлан,бұғы ,марал,киік,қабылан,аю,киік, елік,ешкі.Табиғатты қорғау оны аялау,өсімдіктерді кесіп- сындырмау ,көк шөпті орынсыз таптамау,құстардың, аңдарың,өсіп-өнуіне қиянат жасамау,ұя жасап қамқорлау т.б.

4-ші топ Биік Алтай тауы ,сарқылған өзені бар,ағаштар ,жануарлар,пайдалы қазбалары бар әдемі,көрікті жер.

Жинақтау 7мин

СТО

ДЖТБО

Тұжырымдамалық карта әдісі

1-ші топ Алтай тауы

2-ші топ Пайдалы қазбалар

3-ші топ Жануарлар

4-ші топ Суреттеу

Алтай тауы

жібектей бұлт ақша қар

сылдырлаған суы

биік

ұшар басы

шыңы

мырыш

Пайдалы қазбаларкүміс

алтын

елік құлан

Жануарлар

қабылан

аю Рефлексия




Бағалау













Үйге тапсырма 5мин




4мин

СТО

Эссе жазу. Көршінің сұрағына жауап.

Сабақ аяғында оқушылар параққа қарастырылған тақырып бойынша бір сұрақ жазады:(1минут ішінде)Жазып болған соң сағат тілі бойынша жылжытып, сол сұраққа жауап береді.(жұп, топ ішінде )


Туған жер жөнінде мақал - мәтел жазып келу.

Ертегі,қоян туралы мәліметтер әкелу.

Жұпта ,топта талданады.Топ ішіндегі жақсы жауап берілген жауапты оқиды.

Өзін-өзі бағалау критерийлер.

Топ мүшелері

жасыл

қызыл

сары





Бояулар нені білдіреді ?

Жасыл түсті Тақырыпты түсіндім

Қызыл түсті Орындай алмаймын .

Сары түсті Біреудің көмегіне жүгінемін .





© 2010-2022