Дүниетану сабағынан ашық сабақ: Топырақ

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Дүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақДүниетану сабағынан ашық сабақ: ТопырақБастауыш сынып мұғалімі: Рахимжанова Толқын Жалмукановна

Cынып: 3 «А»

Сабақтың тақырыбы: Топырақ

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жердің құнарлы қабаты саналатын топырақтың маңызы мен пайдасы туралы түсініктерін кеңейту;

Сабақтың міндеті: Білімділік: Жеке адамды қалыптастыруға, дамытуға бағытталып,олардың шығармашылық мүмкіндіктерін ашатын білім деңгейімен қамтамасыз ету.Оқу-танымдық қызметін енгізу. Дамытушылық: Балаларды белсенді ақыл-ой іс-әрекетіне (тыңдау, салыстыру,бастыны атап көрсету,жалпылау), логикалық іс-әрекетке,жүйелі түрде ойлана алу икемділігіне үйрету; Тәрбиелік: Оқушылардың дүниетануға деген қызығушылығын арттыру,тыңдай отырып өз ойын сауатты жеткізуге үйрету. Туған жердің табиғатын, елін, жерін сүюге тәрбиелеу.

Міндеті:

  • Оқушының алған білімін жадында сақталуын және игерілуін қамтамасыз ету;

  • Алған білімдерін қайта жаңғырту, есте сақтау,мәтіннің мазмұнын игеруге арналған сұрақтарды біліп, өз ойын білдіруге, танымдық мәселелерді шеше алуға, жаңа ақпаратты талдауға үйрету;

  • Бір-бірін тыңдай білуге шақыру.

Күтілетін нәтиже:

  • Оқушы белсенділігін ақыл-ой іс-әрекетіне бағыттап, тыңдау, салыстыру, бастыны атап көрсетіп, түйіндей алады;

  • Мәтін мазмұнын немесе танымдық мәселелерді шешіп, жаңа ақпаратты талдай алады;

  • Әсер ететін факторлардың себеп-салдарын анықтай алады;

  • Топырақ туралы көп мағлұмат біліп шығады.

Сабақтың әдісі: Т.Т.Галиевтің жүйелі құрылымдау технологиясы

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: Интерактив тақта, Қазақстан картасы, слайд;

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

  • Психологиялық дайындық №1,2 слайд

Мен рақметті алдымен Жерге айтар едім, өзімді дүниеге келтірген,маған бақыт әперген, жомарт төсінде дән дариясын тасытқан,о қасиетті Жер-ана, сенсің менің ардақтым. Ыбырай Жақаев

Мұғалімнің кіріспе сөзі: Қазақ халқының мақтанышы, атақты күрішші,дихан, Еңбек Ері.

-Мынау біздің Қазақстан жерінің, еліміздің физикалық картасы. Ол 2,7 млн км2 жерді алып жатыр.Дүниежүзінде жерінің үлкендігі жөнінен 9 орында тұр.

Біздің ата-бабаларымыз осы жерді сақтау үшін кімдермен күреспеді.Жаудан елін-жерін аман алып кейінгі ұрпаққа, біздерге қалдырды. Қазақстан өз алдына дербес мемлекет болып, егеменді ел болғанымызға биыл 20 жылдығын тойлаймыз. .. №3 слайд

-Жер деген не, қалай түсінесіңдер?

Топтастыру №4 слайд

атамекен

теңіз

жануар

Туған ел

топырақ

көл

өсімдік

планета

ана

егін

өзен

жәндік

байлық

құрлық

Жануар

Тау

орман

жер

-Жердің беткі қабатында не жатады?

-Топырақ

-Бүгінгі сабағымызда біз топырақпен, оның құрамымен, түрлерімен танысамыз.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын оқушыларға хабар ету. №5 слайд

  • Жаңа сабақ

Мақсаты: Оқушыны белсенді ақыл-ой іс-әрекетіне бейімдеу

  • Оқулықпен жұмыс жүргізу

  • Оқушы мәтінді оқиды

  • Керекті ақпаратты талдайды, зерттейді

  • Логикалық сызба жасай білуге бағыттау

  • Әсер етуші факторлар мен оның салдарын анықтауы, тізімдеуі, зерттеу жұмысын жүргізуі

Сергіту сәті

Тақырып бойынша жүйелік схема жасау

Талдаумен жұмыс. Оқушылар мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауапты іздеп, талдап, мазмұнын ашады, талқылайды. Жаңа білімді біріктіреді,тізімдейді,құрайды,ойлап табады. №6,7 слайд

-Қандай проблемаларды, өзекті мәселелерді айта аласыңдар?

- Оқушылар мәтіннен проблемаларды тауып жүйелік схеманы толтырады.

Өзекті мәселелер:

-Ылғал жетіспеушілік

-Жердің топырағын тыңайту

-Топырақты шайылудан сақтау

-Жердің құнарсыздануы

-Топырақтың тұздануы

Әсер етуші факторлар: №8 слайд

-Топырақтың тозып, шайылып кетуіне қандай факторлар әсер етеді?

- Топырақтың ұзақ уақыт түзілуі

-Жауын-шашынның жаууы

-Құрғақшылықтың болуы

-Климат

-Шаңды борандар

-Су тасқыны

-Ыстық ауа райы

Түйіндеу бөлімінде оқушылар өздері қорытындылайды

Сабақты бекіту. №9 слайд

Дидактикалық ойын «Сөйлемді аяқта»

-Сабақта не үйрендік?

-Сабақта ең қиыны не болды?

Үйге тапсырма беру №10 слайд

-Оқулықта берілген мәтінді 69-71 бетті және дәптерде жазылған материалды оқу;

- Эссе жазу «Топырақтың маңызы»

Мадақтап, бағалау.



© 2010-2022