- Преподавателю
- Начальные классы
- Қазақстан-тәуелсіз демократиялық мемлекет 4 сынып
Қазақстан-тәуелсіз демократиялық мемлекет 4 сынып
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Байкенова М.С. |
Дата | 03.01.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан- тәуелсіз демократиялық мемлекет
Сабақтың мақсаты: Оқушыларда Қазақстан - тәуелсіз демократиялық мемлекет деген түсінік қалыптасады. Танымдық қызығушылықтары, бақылай білу, талдау, қорытынды жасай білу дағдылары дамиды. Отан, туған жеріне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: физикалық карта, суреттер, карточкалар,презентация көрсету.
Сабақтың барысы:1. Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында оқушылармен «Тұрғын үй» ойынын ойнаттым. (2 минут)
Шаттық шеңберін құрып бір-біріне сәттілік тілейді. ( 1 минут)
Қуанамын менде, (жүрекке қолдарын қояды)
Қуанасың сенде, (достарын көрсетеді)
Қуанайық достар (бір-бірінің қолдарын ұстайды)
Арайлап атқан күнге! (қолдарын көтереді)
Ақын Әбдіраштың Жарасқанының «Отан» деген өлеңін оқып беремін. (2 минут)
Отан - атам, Отан- әкем!
Осы сөзім қате ме екен?!
Қате болса, Неге біздер
Дейміз оны: «Атамекен?!»
Отан- әжем, Отан- анам!
«Туған ел» деп,
«Туған жер!» деп,
Ол бекерге аталмаған...
Атам, әжем, әкем, анам-
Төртеуі де Отан маған.
Төртеуі де: «Ботам», - дейді.
«Ер- азамат атан!»- дейді.
Мақтанамын Отаныммен,
Отаныма «Ботамын!» мен.
- Отан дегенімізді қалай түсінесің??
- Біздің Отанымыз қалай аталады?
- Біз қашан тәуелсіздікті алдық?
- тәуелсіздік туралы Конституциялық заңы қашан қабылданды?
2. Жаңа материалмен жұмыс.
1. Кіріспе әңгіме.
Отанымыз Қазақстан Республикасы тәуелсіздік алған жылдар, ел басымыздың ерен еңбектері жайлы слайдтар көрсетемін (2минут) АКТ- пайдалану
2. Оқушыларды стикердің түстерімен төрт топқа бөлу
Оларды дөңгелек стол қылып отырғызамын
Топ басшыларын сайлайды
3.Топ басшыларына топ мүшелерін бағалау парақтарын таратып беру.
Әр топқа «Тәуелсіз» сөзіне ассоциация жасату.
-Балалар тәуелсіз дегенді қалай түсінесіңдер?
- осы сөзді естігенде ойларыңа не келеді?(1 минут) жеке жұмыс, жұппен жұмыс
- ақылдаса отырып, өз ойларыңды қағаз бетіне түсіріп жазыңдар? жазғандарыңды қорғаңдар? (4 минут) Әр топ ойланып, өз ойларын постерге түсіріп, соларын қорғайды. ( топпен жұмыс)
3. Оқулықпен жұмыс.
Әр топ мәтіндерді бөліктерге бөліп оқиды. (8 минут)
1-топқа тапсырма: Әр топ өздеріне берілген тақырып бойынша оқығандарын толықтырып баяндайды. (2 минут)
2- топқа тапсырма: тақырыптарына сай сызба құрастыру (2 минут)
3- топқа тапсырма: сурет салады (2 минут)
4- топқа тапсырма: әңгіме құрастырады ( 2 минут)
4. Пікір айт.
Үздік оқушылар арасында пікір- талас жүргізу.
-Отанымыз туралы мақтанышпен айта аламыз ба? (2 минут)
(Әр оқушы өз ойларын айтуға да, эссе қылып жазуға да болады)
Үлгерімі төмен оқушыларға тапсырма (3 минут)
- Отаныңа деген махабатыңды қалай білдіресің?
Бес жол өлең құрастыруға болады.
5. Сабақты қорытындылау.
1. Екі дос туралы әңгіме оқимын. (2 минут)
- Екі дос кездесіп, әңгіме- дүкен құрды. Біріншісі: «Ұйықтап, 100 жылдан соң оянып, елімнің қандай болғанын көрсем ғой», деді. Ал екіншісі тұрып: «Мен ұйықтағым келмейді. Мен елімнің болашағын өз қолыммен тұрғызғым келеді»,- деді.
Сендер екеуінің жауабының қайсысын қолдар едіңдер?
2. Топпен жұмыс.
Әр топ «Елімнің болашағы» тақырыбында сурет салу.Салған суреттерін қорғау. ( 5 минут)
6. Өзіңді тексер. (2 минут)
Әр баланың алдында ноутбуктерде көрсетіліп тұрады.
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздігі туралы Декларация қашан қабылданды?
а ) 1990 жылы 25 қазанда
ә ) 1990 жылы 30 қарашада
б ) 1993 жылы 1 желтоқсанда
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздік туралы Конституциялық заңы қашан қабылданды?
а ) 1991 жылы 31 желтоқсанда
ә ) 1991 жылы 16 желтоқсанда
б ) 1989 жылы 18 желтоқсанда
3. Қазақстанның Біріккен Ұлттар Ұйымына кірген жылды көрсет.
а ) 1995 жылы
ә )1990 жылы
б ) 1992 жылы
4. Елдің негізгі заңы не?
а ) Қылмыстық кодекс
ә ) «Адам құқығы туралы» декларация
б )Конституция
5. Қазақстан Республикасының Конституциясы қашан бекіді?
а ) 1994 жылы 30 тамызда
ә ) 1995 жылы 30 тамызда
б ) 1996 жылы 30 тамызда
Жауаптары: 1) а, 2) ә, 3) б, 4) б, 5) ә жауаптарын тексереді.
Топ басшылары алдарындағы бағалау парақтарына бүгінгі сабаққа қатысуларына, тест сұрақтарына қаншалықты дұрыс жауап бергендеріне қарай топ мүшелерін бағалайды.
Реклексия ( 1 минут) Кері байланыс ( Оқушылар бүгінгі сабақ қалай өткендігі жөнінде 2 жұлдыз, 1 тілек жазады)
7. Бағалау кезеңі. Топ басшылары өзінің тобының мүшелерін бағалауларын айтады. (1 минут)
8. Үйге тапсырма беру. Мәтінді оқып келу (1 минут)