Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні:23.01.2015.

14. Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау (297-301 жаттығулар)

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың қосымшалардың қызметтері туралы алған білімдерін кеңейту, олардың қызметіне қарай араларындағы айырмашылықтарды аңғарту;

2. Түбір сөзге жалғанып тұрған қосымша түрін ажырата білуге үйрете отырып, түбір сөз, оларға қосымшаның жазылу емлесі туралы алған білімдерін дамыту;

3. Оқушылардың бойына ұлттық салт дәстүрді сіңіре отырып, сауттылыққа үйрету;

Сабақтың түрі: қайталау сабақ ойын сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап, талдау, жаңа технологиялық әдіс: интерактивті тақта

Көрнекілігі: дидактикалық материалдар

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі: Балаларды сабаққа дайындау

2. Үй тапсырмасын тексеру: парта бойынша тексеріп өту, жақсы жазып келген 3-4оқушыға оқыту

3. Өткенді пысықтау:

- Қандай қосымшалар бар? Түбір сөзге бірінші жұрнақ жалғана ма, әлде жалғау жалғана ма?

Оқушыларды сабақ түрімен таныстыру: Кел, балалар, ойнайық, Ойнайық та ойлайық

Қандай жұмбақ болса да, Шешпей оны қоймайық.

  • Б

    Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауалалар, бүгін бізге ертегі кейіпкерлері электронды пошта арқылы жұмбақтар мен қызықты суреттер, түрлі басқатырғыштар жіберіпті. Әр түрлі тапсырмаларды орындау барысында ол хаттарды ашып, қызықты жұмбақтарды шеше отырып, ертегі кейіпкерлерінің сыйлықтарына ие боламыз.

І слайд: Міне, бірінші хатымыз үлкен қоңыр аюдан келіпті. Ол бізге түрлі жұмбақтар жасырыпты.

Аюдың жұмбағын шешу үшін әуелі конверттің сыртындағы тапсырманы орындауымыз керек.

297-жаттығудағы мысалды оқып талдау жасаңдар. Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазып,жалғауларын табыңдар.Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауҚазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауҚарамен жазылған сөздер:

Ұлуды, үйге, үйіңе, біздің, үйім.

- Бұл сөздерді жалғаусыз айтқанда

сөздер қалай байланысып тұрады?

Міне әп-сәтте аюдың тапсырмасын орындадық. Енді оның жіберген жұмбақтарын көрейік: ІІ слайд:

1. Арақсында тау бар, Иір мойын жануар (Түйе) 2. Қыста шыны боп жатады, жылыда су боп жатады. (мұз)

3. қолы жоқ сурет салады, Тісі жоқ тістеп алады (аяз) 4. Жапқан бауын, Қысқы жауын (қар)

Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау

ІІІ слайд: Ал, екінші хат бізге алтын балықтан келіпті екен. Кәне тапсырмасын орындап конверттің

298-жаттығудағы көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып көшіріп жаз..Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауҚазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауішіндегі жұмбағын көрейік:

тақтаға кезекпен-кезек орындата отырып, жалғау жалғанған сөзге талдау жасату

- Балалар сөзге жалғау не үшін жалғанады екен? Өздерің кітап туралы не білесіңдер? Міне алтын балықтың тапсырмасы орындалды. Енді ішіндегі жұмбақты көрейік. Бұл ребус екен.

Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауҚазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауҚазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауҚазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауҚазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауЖауабы не екен? (Малшы) Бұл қандай сөз? Неліктен?

Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауІV слайд: Бізге тіпті шұғылалы алтын күн де хат жолдапты. Кәне оның тапсырмасын орындайық:

299-жаттығудағы берілген сөздерге жұрнақ пен жалғауды қатарынан жалғап, сөйлемдер құра:Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауБерілген сөздерге тиісті қосымшаларын

жалғатып, сөйлемдер құрату:

Мал, біл, жаңа, ұш.

Мал + шы, біл + гіш, жаңа + лық, ұш + қыш

- Сөздерге жұрнақ пен жалғайдың қайсысын бұрын жалғадың? (Тұжырым жасату)

- Балалар, күн бізге сергіту сәтін жіберіпті. (сергіту сәтін жасату)

Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғауV слайд: келесі хат иесі бауырсақ ертегісіндегі бауырсақ екен. оның тапсырмасы қандай екен?

300-жаттығудағы берілген суреттердің зат атауларына-шы жұрнағын қосып оқып, сөз құрамына талда.Суреттер: ҚОЙ; ОРАҚ.

Қойшы, орақшы. Сөз құрамына

Қазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғаужіктеп, сөйлемдер құрау,

Бауырсақ бізге басқатырғыш жіберіпті. Кәне шешіп көрейік: бір әріп аттап, керіқ арай аттап

қосып оқу. Шешуі: Қосымшалар

V

Терме диктант: тек жалғау жалғанған сөзді теріп жаз.

Алма, талшық, еріншек, бала, уық, отын, сәуір, ауыл, домалақ, құстар, қалада, ақшыл, көлшік.


слайд: бізге келген соңғы хат иесі өзінің суретін

салып жібермепті. Тек тапсырмасын орындауды

өҚазақ тілі пәні: Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғаутініпті Ал, кәне тапсырмасын орындайық:

Бұл хаттың иесі Ақылбай ата екен.

Қорытынды:

- Жұрнақ жалғанған кезде түбір сөз қандай күйге ұшырайды? Түбір сөзге бірінші қай қосымша жалғанады?

8. Үйге тапсырма: 349-жаттығу

7. Бағалау.

© 2010-2022