- Преподавателю
- Начальные классы
- Складанне двухзначных лікаў з пераходам цераз разрад з выкарыстаннем Lego
Складанне двухзначных лікаў з пераходам цераз разрад з выкарыстаннем Lego
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Суворова А.Н. |
Дата | 17.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Тэма: Сладанне двухзначных лікаў з пераходам цераз разрад з выкарыстаннем Lego.
Мэта: увядзенне алгарытма складання двухзначных лікаў з пераходам цераз разраз з выкарыстаннем "Лего" Задачы: - пазнаеміць з алгарытмам складання двухзначных лікаў з пераходам цераз разрад, удаскальваць вылічальныя навыкі; - садзейнічаць развіццю матэматычнага маўлення, лагічнага мыслення, камунікатыўных здольнасцей; - выхоўваць увагу, імкненне даведацца штосьці "новае".
Ход урока
І. Арганізацыйны момант
Ітак, сябры, увага-
Зноў празвінеў званок!
Сядайце вы больш зручна,
Пачнем хутчэй урок.
ІІ. Праверка дамашняга задання (№7, №8 1 і 3 сл. на с.7)
Задача: 1). 70-30=40
Адказ: 40 дзяцей
Прыклады: 57+18=75 52+13=65
62+19=81 48+19=67
74+17=91 17+12=29
ІІІ. Актуалізацыя ведаў. Пастаноўка вучэбнай задачы.
Для таго, каб даведацца тэму нашага ўрока, мы павінны адказаць на пытанні. За кожны правільны адказ - адкрытая картка. Пытанні:
☻Як называюцца лікі пры складанні? Складанне
☻Як называюцца лікі пры адніманні? двухзначных
☻Як знайсці 1 складаемае? лікаў
☻Як знайсці 2 складаемае? з
☻Як знайсці аднімаемае? пераходам
☻Як знайсці памяншаемае? цераз
☻Што такое круглы лік? разрад
☻Што трэба зрабіць, каб скласці 2 двухзначныя лікі? з
☻Што трэба зрабіць, каб адняць 2 двухзначныя лікі? выкарыстаннем
☻Колькі см у 1 дм? "Лего"
Малайчынкі! Справіліся! Давайце хорам прачытаем тэму нашага ўрока.
На самай справе, сення на ўроку мы будзем працаваць з "Лего".
ІV. Хвілінка чыстапісання
Запісваем дату
Запішыце ўсе двухзначныя круглыя лікі.
Запішыце 5 двухзначных лікаў, у складзе якіх есць 7 адзінак.
V. Работа над тэмай урока
Перад вамі ляжыць канструкар. Усе памятаюць, як працаваць з абакам? Сення ролю абака будзе выконваць наш канструктар. У 1 слупок вы будзеце выкладваць столькі кубікаў, колькі ў складзе ліку есць дзясяткаў, а ў другі - колькасць адзінак. Такім чынам мы будзем выкладваць абодва лікі, якія будзем складваць, а таксама з дапамогай канструктара паспрабуем вылічыць адказ.
Рашэнне прыкладаў:
25+16=41
46+28=74
33+19=52
Атрымалася? А цяпер, выкарыстоўваючы канструктар, паспрабуйце рашыць прыклады ў практыкаванні №1 на с. 8 (1 і 2 сл.). Запісваем у сшыткі.
VI. Фізкультхвілінка
VII. Працяг
Вусна. Рашэнне камбінаторнай задачы. Знайдзіце, што лягчэй, агурок ці морква?
Адказ: агурок лягчэйшы, таму што 2 агуркі важаць столькі ж, колькі важыць 1 морква.
Пісьмова. Рашэнне задачы №2 (1 вучань каля дошкі):
К. 50
Б. ? на 25 м. +8
К>Б на ?
1). 50-25=25
2). 25+8=33
3). 50-33=17
Адказ: на 17
VIII. Падвядзенне вынікаў.
Пастаўце на наборнае палатно кветачку, а сярэдзінку выберыце такую:
- калі вы ўсе зразумелі і зможаце растлумачыць матэрыял сябру - ружовую
- калі вы зразумелі, але растлумачыць сябру вы думаеце, што ў вас не атрымаецца - жоўтую
- калі вы чагосьці не зразумелі і лічыце, што вам трэба яшчэ працаваць - чырвоную
IX. Дамашняе заданне
№7, №8, с. 9