Орта мерзімді сабақ жоспарлары

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Бетпе-бет кезеңіндегі оқудан пайымдағаным топпен жұмыста, диалог арқылы балалардың өзара теңесіп, өзіне деген сенімінің артып, әр баланың өзінің құнды екенін сезінетіні. Оқушылар арасында ауызбіршіліктің нығаятыны топ мүшелерінің бірі үшін бәрі,бәрі үшін бірі ұстанымымен жұмыс жасайтыны. Мен көшбасшылық жасап,тек бағыт-бағдар беріп, оқушыларды шектемей, өзін-өзі еркін ұстап, бойындағы қорқыныш сезімін жойып, тәуекелге бел буып, өзінің құндылығын өзі біліп өзгеге дәлелдей білгенге дейін жеткізу жолында кедергілерге мойымастан табанды еңбек етуім керек екені. Менің осы мақсатыма жетудегі қажырлылығымды көрген бала да өз бетінше мақсатқа бағытталып оқудағы көзқарасын өзгертеді деген сеніммен бағдарламадағы жеті модулді барынша қамтуға тырыстым. Бағдарламаның отыз бесінші бетіндегі сегіз тезисті қамти отырып жоспарлауға тырыстым.

Тақырыбы

Мақсат, міндеті

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының

іс - әрекеті

Рефлексия

Нәтиже

Бағалау

модуль

1

Қала

Қала мен ауылдың айырмашылығын білу.

Диалогқа түсу арқылы ойларын өз сөздерімен жеткізе білуін,сын тұрғысынан ойлануын дамыту.

1.Сыныпта психологиялық ахуал туғызу.Оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Қаланың аттары жазылған стикер бойынша топқа бөлу.

2.Ой түрткі:өткенді еске түсірту үшін сұрақтар қою,жаңа сабаққа дайындау.

3.Топтық жұмыс.Әр топқа қалада және ауылда не бар екенін плакатқа жазғызу.

4.Сергіту сәті. «Физминутка с Серебряшкой».

5.АКТ-ны пайдалана

отырып жаңа сабақты түсіндіру.

6.Оқулықпен жұмыс.Мәтінді

оқыту.

7.Тест тапсырмалары. Жұптық жұмыс.

8.Кері байланыс орнату арқылы өздерін бағалата отырып оқушылардың болашақтағы мінез-құлқы мен дамуын болжап, логикалық қорытынды жасау.

1.Оқушылар бір біріне

2.жаңа 3.тақырыпты, мазмұнын ашады.

4.Берілген .тапсырмаларды . отырып 7.орындап, топтар расында талқылап, ойларын жүйелейді.

8.Оқушылар өз-өздерін ба

Жұптық диалогқа түсу нәтижесінде мұғалім мен оқушы арасындағы диалог.

Тапсырмалар-ды топтар арасында талқылап,зерт-теушілік диалогының орнауы.Қабіле-ті жоғары оқушы мен қабілеті төмендеу оқушылардың арасындағы жұптық диалог.

ЖАДА жұмыс істеу арқылы ойлану мүмкіндіктері артады,СТО жұмбақ шешу арқылы жаңа тақырыптың мақсатын ашады.

Топтық жұмыста оқушылардың белсенділігі артады.Құн-ды идеялар алынып,талқылаудың нәтижесінде барлық бала тақырыптың мазмұнын түсінеді.. Пәнге қызығушылы-ғы артады.

Жетістіктерді ауызша мақтап ынталандыру мақсатында сабақ барысы бойы бағалап отыру.



1.Оқытуды басқару және көшбасшылық.

2.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

3.Оқыту және оқуда АКТ пайдалану

4. Сыни тұрғыдан ойлануға үйрету.

2

Қаладағы және ауылдағы көлік түрлері

Мысалдың мазмұнын әр түрлі тапсырмалар орындау арқылы ашуға үйрету. Жалпы ой-өрісін,тіл байлығын дамыту.

Еңбекқорлыққа,қонақжайлылыққа бір-бірін сыйлауға тәрбиелеу.

1.Сабақтың басынан аяғына дейін бақылап-бағдарлап көшбасшылық таныту.

2.Сыныптағы психологиялық ахуалды түзеу.

3.Оқып-біліп келуге берілген тапсырманы тексеру.

4.Миға шабуыл жасай отырып жаңа тақырыпты аштыру

5.Тіл байлығын дамыту мақсатында сөздікпен жұмыс жургізу.

6.Тапсырмаларды топтарға сыни тұрғыдан ойланатындай етіп беру.

7.Әр жауаптарын сынақтан өткізіп, бағдар беріп,сұрақты оқушыларға қайта бағыттау арқылы түсініктерін кеңейту.

Бағалау парағын тарату.

Ынта,зейінін сабаққа аударады. Жинақтап, оқып,біліп келген тапсырмала-рын ортаға салады.Топ жұмысына белсене қатысады.

Өздерінің бұрын ашылмаған қыр-сырларын танытады.

Жетелеу сұрақтарына жауап беру арқылы ой-өрісін дамытады.

Қабілеттері төмендеу оқушылар-дың жауаптар саны көбейеді.

Жұптық сұрақ-жауаптың негізінде жауаптарын қайта қарастырып,то-лықтырады.

Концептуалдық кесте толтырту арқылы түсіну дәрежелерін көрсетеді.

Сыныпта ынтымақта-стық атмосферасы орнайды. оқушылардыңтоп үшін жауапкерші-ліктері артады.Ерікті жауаптар саны көбейеді.

Сурет салу- ға,шығарма-шылыққа бейім оқушылар анықталады.

Қабілеттері төмендеу оқушылардың оқуға ынтасы артады.

Әр жауап тыңдалып,дұ-рыс емес деген сөзді естімеудің арқасында,ынтасы ауызша бағаланып,ма-дақталып,нәтижеге бағытталады.

Бағалау парағын толтыру прқылы әр бала өзінің қандай дәрежеде білім алғанын,қай бағытта жұмыс істеу керектігін айқындайды.

1.Оқытуды басқару және көшбасшы-лық.

2.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

3.Оқушы-лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу..

4.Оқыту және оқудаАКТ пайдалану

5. Сыни тұрғыдан ойлануға үйрету.

6.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

3

Жол

Диалогқа түсу арқылы мысалдың мазмұнын меңгере отырып,бір-бірінен оқып үйренуге үйрету.

Сөйлеу тілін, ойын жинақтап жеткізе білу дағдысын қалыптастыру.

Адамдардың бір-бірін қадірлеуіне, көмек қолын соза білуге,қарапа-йым болуға тәрбиелеу.

1.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастып,өздерін жақсы көруге баулу..

2.Оқып,біліп келуге берілген тапсырмаларды тексеру.

3.Диафильм көрсету арқылы мысалдың мазмұнын ашқызу.

4.Байланысты-рып сөйлеу тілдерін байыту үшін сөздікпен жұмыс жасап,әр сөзге сөйлем құрастыртып,

сөйлемнің құрылуын тексеру.

Жас ерекшелігіне сәйкес ортақ тапсырмалар беріп,бір-бірін жетелеулеріне бағыттау.

Мысалдың мазмұнына сәйкес а)суретін салып,

ә)рөлге бөліп сомдату арқылы актёрлік қабілеттерін айқындап,да-рындылығын дамытуға бағыттау.Сабақ соңында түсінгенін иә түсінбегенін стикерлерге жаздырып кері

байланыс орнату арқылы келесі сабақты жоспарлауға мүмкіндік алу. Түсіну дәрежелерін зерделеу.

Топ басшыларына бағалату арқылы шыншылдыққа,әділдікке тәрбиелеу.

Ұйымдасты-ру сәтінен өздеріне деген сүйіспенші-лігі артып,білім алуға ынталанады.Берілген тапсырмаларды орындап, сыныпта өз беделін арттырады.

Жаңа тапсырма-ның мазмұнын кітаптан емес,визуал-ды көру арқылы талдап, әдебиетке қызығушылығы артады.

Жаңа сөздермен сөйлем құрастыру арқылы сөздік қоры көбейеді.Өз білгенін басқаға үйрету арқылы құндылығын сезінеді.Мы-сал мазмұнын қағаз бетіне түсіруде сыни тұрғыдан ойлауы дамиды.

Рөлге сомдау арқылы өзінің актёрлік шеберлігін танытады.

Өзін басқалардың бағалауы арқылы сын көтеруге, келешекте қатарластарының сынына ұшырамау мақсатында өзіндік ізденіске түседі.

Оқушылар өзімен-өзі,өзімен мұғалім, өзімен құрбыларының арасындағы диалогтың нәтижесінде өзіне сыни көзқараспен қарайды. Өзінің түсінбегенінің жарияланбай-тындығын білгендіктен стикерлерге кемшілігін анық жаза алады.

Оқушылардың өзіндік мені оянады.Диа-логқа еркін түсе алады.Визуалды көргенін оңай жеткізеді.Кі-таптан оқып ойын толықтырады.Топтық жұмысқа төселеді.Ойларын зерделеп, жақсы қасиеттерге қарай ұмтылады.Достық қарым-қатынас нығаяды.Сый-ластық атмосферасы орнайды.Оқушылап оқуға ынталанады.

Сабақтың басынан аяғына дейін нақты бағытқа бағдарлап ауызша бағалау. Топ басшыларына бағалату арқылы бағалап өзара талдап,көшбасшылықты мұғалім алып нақты бағалау.

1.Оқытуды басқару және көшбасшы-лық.

2.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

3.Оқушы-лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу..

4.Оқыту және оқудаАКТ пайдалану

5. Сыни тұрғыдан ойлануға үйрету.

6.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

4

Жолаушы

Диалогқа түсу арқылы мысалдың мәнін- мағынасын түсіне отырып,өздікте-рінен тұжырым жасауға,жақсы мен жаманды ажыратып,өз ойларын нақты жеткізе білуге қалыптастыру.

Қанағатшылдыққа,рахымшылыққа,әдемілікті сезе білуге,өмірде кездесетін жағымсыз әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.

Тақтадағы өлең жолдарын қимылмен көрсетіп оқыту арқылы оқушылардың назарын сабаққа аудару.Көбелек пен шыбынды салыстырту арқылы мысалдың мақсатын аштыру.Топтық тапсырмаларды тыңдап,көріп, бағыттау арқылы мысалдың мазмұнын аштыру.

Аяқтап отырған бөлімді меңгергендерін тест арқылы кері байланыспен алу

Сабаққа белсене қатысады. Анализ жасау арқылы мысалдар-дағы жағымды, жағымсыз кейіпкерлер-ді анықтай-ды.Топтық жұмысқа белсене қатысады. Мысалдың қандай шығарма екенін. Өткен төрт мысалдағы кейіпкерлер-дің бойындағы қасиеттерді айқындап "Қандай болу керек" екеніне ойланып,үлгіөнеге алатын қасиеттерді анықтайды.Спираль бойымен кері жүру нәтижесінде

Абайдың "Ғылым таппай мақтанба "өлеңін еске түсірудің нәтижесінде мысалдың адам бойындағы жақсы қасиеттерді мақтап, жаман қасиеттерді сынап жазатын шығарма екенін жадына сақтайды..

Зерттеушілік әңгіме барысындағы ойлар талқыланады.

Ауызша бағаланып нақты бағаның тест қорытындысы-на негізделе қойылатыны ескертіледі

Топтық жұмыста диалогтық оқытудың нәтижесінде оқушылардың белсенділігі жоғарылайды.Пәнге қызығушылы-ғы артады.Сыни тұрғысыдан ойлауға дағдыланады.

Анализ жасай алады.Бағалаудың шынайылығына сенеді.

Оқудағы өз кемшіліктерін мойындап, жоюға бет бұрады.

1.Оқытуды басқару және көшбасшы-лық.

2.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

3.Оқушы-лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу..

4.Оқыту және оқудаАКТ пайдалану

5. Сыни тұрғыдан ойлануға үйрету.

6.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.





© 2010-2022