- Преподавателю
- Начальные классы
- Дүниетану 4 сынып «Менің туысқандарым»
Дүниетану 4 сынып «Менің туысқандарым»
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Баешова А.К. |
Дата | 17.02.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Дүниетану
Сабақтың тақырыбы: Туған - туысқандар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: қазақтың әдеп- ғұрпын оқушылардың бойына сіңіру. Олардың тек өз ата-анасын , бауырларын ғана біліп қоймай, жігіт адамның өз жұртынан басқа нағашы жұрты және қайың жұрты болатының түсіндіру;
Дамушылық: Туыстық жақындықты жете түсіндіру арқылы туыстарға деген қарым - қатынасты дамытуға, оқушылардың ой-өрісінің дамыуна жағдай жасау;
Тәрбиелік: оушыларға адамгершілік тәрбие беру.
Сабақтың типы: жаңа ұғымды бекіту.
Әдісі: нәтижелік , жеке ізденіс.
Оқыту формасы: топтық
Пәнаралық байланыс: ана тілі, математика, музыка.
Көрнекілік: Топ суреттер, интерактивті тақта, сызбалар
Сабақтың барысы:
І. Психологиялық ахуал.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Әр топқа үй тапсырмасына байланысты сұрақтар беріледі.
І топ: Отбасы кімдерден құралады?
ІІ топ: Отбасының басшысы кім?
ІІІ топ:Отбасы тағы кімдермен қарым-қатынаста болады?
ІІІ. Жаңа тақырып:
-
Өзектілігі: отбасы тұған- туыстармен қарым қатынаста болады. Ал осы туыстық атауларыды білеміз бе?
Бүгін біздің тақырыбымыз «Туған - туысқандар» деп аталады». Балалар, енді мына сызбаға назар аударайық.
1-тапсырма: әр топ өздеріне қатысты бағанды толтырады.
Туған -туысқандар
Өз жұрты
Нағашы жұрты
Қайын жұрты
Ата, әже
Әке-шеше
Немере
Аға-апа
Іні
қарындас
Ананың төркіні
Әке-шеше
Аға-іні
Әпке-сіңілі, бөле
Әпке -сіңлі, бажа
Жеңге , келін
Әйелдің төркіні
Күйеуне қайын жұрт
Күйеу бала
Қайынбике, ата-ана, аға әйелдің іні-сіңлісі, балдыз
-Жақсы балалар, енди осы кестені оқулық арқылы толтырайық.
-
Оқулықпен жұмыс:
Мәтінді оқу.
2 тапсырма: Берілген сұрақтарға жауап беру.
Толтырылған кестені талдау, түсіндіру.
3 тапсырма: «Әдебиеттік оқу» оқулығындағы келесі мәтіндерден қандай туыстық атаулары кездесетін аңықтау.
1 топ «Қаракерей Қабанбай» 72 бет
ІІ топ «Аққөл жағасында» 88 бет.
ІІІ топ «Жаяу Муса» 81 бет.
4 тапсырма: Туыстық атаулары кездесетін әндерді айту. «Кім көп айтады?»
5 тапсырма: Шығармашылық тапсырма:
Әр топ таңдап алған карточкада жазылған туыстық атауға өлен шығарады.
ІҮ. Қорытынды жасау:
6 тапсырма. Сөз жұмбақты шешу:
А
т
а
к
ү
й
е
у
б
а
л
а
н
а
ғ
а
ш
ы
б
а
ж
а
ж
и
е
н
ш
а
р
ү
ш
ж
ұ
р
Т
ы
т
У
ы
с
қ
а
й
Ы
н
С
і
ң
л
і
Қ
ұ
д
а
қ
ұ
д
А
ш
а
а
Н
а
-
Әйелдің әкесі
-
Оның жұбайына қайын жұрт, ал күйеуі оларға кім болады?
-
Шешеңнің төркі.
-
Апалы - сіңілі немесе туыстас қыздарға күйеулері кім борлады?
-
Жиеннен туған бала?
-
Жігіттің неше жұрты бар?
-
Жақын, тума сөзін қандай сөзбен алмастыруға болады?
-
Жігіттің үш жұрттың бірі?
-
Бірге туған қыздардың кішісі қыз болса, ол қалай аталады?
-
Үйленген екі жастың біреуінің ата-әкелері екінші жаққа кім болады?
-
Жеңгеңнің сіңілісі саған қандай туыс болады?
-
Сені дүниеге әкелуші, ең жақын қамқор адамың?
Үй тапсырмасы: Мәтіннің мазмұнын айту және туыстық атауларға мақал - мәтел жазып келу.
Бағалау: жинаған жетондарға байланысты
Ата,
әже
Әке-шеше
Немере
Аға-апа
Ініқарындас
Ананың төркіні
Әке-шеше
Аға-іні
Әпке-сіңілі, бөле
Әпке -сіңлі, бажаЖеңге , келін
Әйелдің төркіні
Күйеуне қайын жұрт
Күйеу балаҚайынбике,
ата-ана, аға әйелдің іні-сіңлісі,
балдыз