- Преподавателю
- Начальные классы
- Математика 3-сынып Қосындыны санға бөлу
Математика 3-сынып Қосындыны санға бөлу
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Караева А.К. |
Дата | 26.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Қосындыны санға бөлу
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың білімдерін тереңдету, қайталау, пысықтау, тиянақтау.
Дамытушылық: Ой-өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру.Функционалдық сауттылығын анрттыру
Тәрбиелік: Әр істі саналы түрде орындауа, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдіс-тәсілі: Іздену, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
-Оқушыларды топқа бөлу
-«Адасқан жануарлар» арқылы топ атын құру.
Психологиялық дайындық
-Бізге есеп үйреткен
Пәнге қарап құрметпен
Сандарды тура табатын
Қиын, әрі қызықты
Математика болатын
2. Үй тапсырмасын тексеру №6 50 бет
№6 а) Бос тор көзге тиісті санды тауып қой:
2м 90см=29дм 4м 1дм =41дм
26 дм=2м 60см 20 дм=200см
5м 30 см=53 дм 3 м 2 дм=32 дм
ә) Салыстыр:
10мм ˂1 см 1мм 4 дм 1 см 2 мм ˂421 мм
2 дм 2 см = 22 см 15 мм ˂2см
35 мм ˃ 3 см 4 мм 3 дм 4мм ˃31 см
2 см 4мм ˂25 мм 20 мм ˂2 см 2 мм
3.Өткенді еске түсіру
Балалар біз өткен сабақта қандай тапсырма орындадық
а) қосындыны санға бөлу тапсырмасын орындадық
ә) қосындыны санға бөлудің қанша тәсілі бар: 2 тәсілі бар
К Д
Е М
1) (6+4):2= 10:2=5
2) 6:2+4:2= 3+2=5
4.Олай болса осы тақырыптағы тапсырмаларды орындаймыз
Кітаптың 50-бетін ашамыз. Бүгін «қайталау» сабағы
№1 а -нұсқасындағы есеп 1-топқа
ә-нұсқасындағы есеп 2-топқа
Есептерді қолайлы тәсілмен шығар
а) Хайуанаттар бағындағы піл балаларының әрқайсысына бірдей мөлшерде сүт беріледі. Олар түске дейін 54 л, ал түстен кейін 46 л сүт ішеді. Егер бақта 5 піл баласы болса, олардың әрқайсысы неше литрден сүт ішеді?
Піл баласы түске дейін-54л
Түстен кейін-46 л сүт ішеді
Бақта 5 піл баласы болса әрқайсысы -? л сүт
(54+46):5= 100:5=20
Жауабы: Егер бақта 5 піл баласы болса, олардың әрқайсысы 20 литрден сүт ішеді.
ә) Түйеқұс 3 қадам жасағанда 18 м жүріп өтті. Ол 8 қадам жасаса , неше метр жүріп өтер еді?
Түйеқұс 3 қадам жасаса-18 м
8 қадам жасаса-? метр
(18:3)·8=6·8=48
Жауабы: Ол 8 қадам жасаса, 48 метр жүріп өтер еді.
№2
Өрнектердің мәнін табу (карточкаға жазылады)
(20+16):9= 36:9=4 (24+36):6=60:6=10 (26+24):5=50:5=10 (30+24):9= 54:9=6
(60+12):8=72:8=9 (56+14):7=70:7=10 (15+25):4=40:4=10 (20+12):5=32:8=4
№3.
а және 17 сандарының қосындысын 7-ге кемітуді өрнек түрінде жаз. а= 0,1,3,5,7 деп алып, осы өрнектің мәндерін тап.
(а+17)-7
(0+17)-7=10 (1+17)-7=11 (3+17)-7=13 (5+17)-7=15 (7+17)-7=17
№5
Теңдік тура болатындай етіп, амал таңбаларын және жақшаларды қой:
(40+32): 8 =9 (300+200):5 =100
(5·6)+27=57 (500 +400)· 3 = 300
800 - 800=0 1· 500 ·1= 500
№6
Теңдеулерді шеш: (топпен жұмыс)
с·3=120 120:а=30 х:3=40
с=120:3 а=120:30 х=40·3
с=40 а=4 х=120
40·3=120 120:4=30 120:3=40
120=120 30=30 40=40
Сергіту сәті:
№7
а) Бірліктерін 6-ға көбейткенде 6·6=36 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.
ә) Бірліктерін 6-ға бөлгенде 36:6=6 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сан жаз.
16 · 6= 60+36=96 96 : 6=15+1=16
10 6 90 6
26 · 6= 120+36=156 156 :6= 25+1=26
20 6 150 6
5. Қорытынды:
Математикалық тест.
1.(5+2):7 өрнегінің мәні нешеге тең?
а)40
ә) 39
б) 1
2.(40+20):6 өрнегінің мәні нешеге тең?
а) 20
ә) 50
б) 10
3.48:8 өрнегінің мәні нешеге тең?
а)3
ә) 7
б) 6
4.120-20 өрнегінің мәні нешеге тең?
а)100
ә) 80
б) 90
5.180:0 өрнегінің мәні нешеге тең?
а)180
ә) 0
б) 1
Дұрыс жауабы:
1.а)1
2.б)10
3.б)6
4.а)100
5.ә)0
Балалар тік төртбұрышты пайдалана отырып, біз қосындыны санға көбейтуде де, бөлуде де тік төртбұрышты пайдаландық. Біз тік төртбұрышты өзіміз жасайтын боламыз. Бәріміз тақтаға қараймыз
6. Рефлексия
Бейбітшілік әлемде, сенде, менде,
Жарық әлемде, сенде, менде.
Махаббат әлемде, сенде, менде,
Шынайы жүрекпен 3-сынып оқушылары
7. Үйге тапсырма: №4 ( а,ә )51 бет