Әдебиеттік оқу Қожанасыр мен Алдаркөсе. Үш сом

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сыныбы: 2 «б»

Күні: 22.10.15. Пәні: әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы

Қожанасыр мен Алдаркөсе.Үш сом

Мақсаты


Аңыз бен ертегінің айырмашылығын ажырата білуге, аңыздың мазмұнын тыңдау арқылы түсінуге, түсініп оқи білуге үйрету.

Күтілетін нәтижелер


Аңыз бен ертегінің айырмашылығын ажырата алады.Өмірде адам бойында кездесетін жаман әдеттерден аулақ болу, өтірік айтпау, адамдарды алдамау сияқты жақсы қасиеттерді бойларына сіңіреді.

Қоданылатын

әдіс-тәсілдер


«Стоп кадр» әдісі,топтық жұмыс, жұптық жұмыс,

сұрақ-жауап.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе



Тұсаукесер


Оқушылармен амандасу.

Психологиялық дайындық.

Ертегі ,әңгіме, аңыз суреттері арқылы топқа бөлу.

  • Бұл суреттерге қарап не айтуға болады?

  • Ертегі неше топқа бөлінеді? Оларды ата.


  • Қандай әңгімелермен таныстық. «Кітап оқу» әңгімесінің негізгі кейіпкері кім?



  • Аңыз дегеніміз не? Өткен сабақта қандай аңызбен таныстық.

Үй тапсырмасын қайталау.

-«Қожанасыр мен Алдаркөсе», «Үш сом» аңызымен танысамыз.

Амандасып,өздерін сабаққа дайындайды.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Әрі нәзік, әрі жарық, мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-жағым.

-Хайуанаттар жайлы, тұрмыс салт-дәстүрлертуралы, шыншыл ертегілер.

-Малды пайдаға жарату», «Кітап оқу», «Зеректік».

-Қартқожа.

-Өмірде адам басынан өткен әңгімені аңыз дейді.«Қожанасыр мен ашқарақ»

«Қожанасыр мен ашқарақ» аңызын «Стоп кадр» әдісі арқылы әңгімелеу.


Негізгі бөлім


Оқулықпен жұмыс.

Жұптық жұмыс.

Сергіту сәті.

Дәптермен жұмыс

Топтық жұмыс.

Электрондық оқулықтағы сұрақтарға жауап беру.

Топтық жұмыс.

Әр топ орны ауысқан сөйлемдерді мазмұны бойынша құрап, кезекпен оқығанда Қожанасыр туралы аңыз шығады.


«Қожанасыр мен Алдаркөсе», «Үш сом» аңызын оқу, түсіндіру.

А- оқушы -«Қожанасыр мен Алдаркөсе»

Б- оқушы - «Үш сом» аңызын әңгімелейді.

«Алдар мен бай » биі

Хан Қожанасырды шақырып алып, алдына ақша қойыпты да былай депті;
- Қожеке, мынау бір сом мен бір тиын. Осының қайсысы көп, соны айтшы?
Қожа ойланып тұрып:
- Әрине, бір тиын көп, - депті. Таң қалған хан:
- Неге бір тиынды көп дейсің? Себебін айтшы?
- Себебі, бір сом дегенде алты әріп бар. Ал бір тиын дегенде жеті әріп бар. Өзіңіз айтыңызшы, алты көп пе, жеті көп пе?..


Қорытынды


Үйге тапсырма. « Қожанасыр мен Алдаркөсе. Үш сом » әңгімелеу. Мадақтау.

Қол қимылдары арқылы бағалау.

Смайликтер арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсету.

Сабақты сұрақ-жауап арқылы бекіту.

Екі аңыздың ұқсастығы неде? Екі кейіпкерге де қандай қасиет тән деп ойлайсың?

♦ Қожанасыр - алдайды, күлкілі
♦ Алдар Көсе - алдайды, кедейге көмектеседі
♦ Екеуі де тапқыр




Хан Қожанасырды шақырып алып, алдына ақша қойыпты да былай депті;

- Қожеке, мынау бір сом мен бір тиын.

Осының қайсысы көп, соны айтшы?

Қожа ойланып тұрып:
- Әрине, бір тиын көп, - депті. Таң қалған хан:
- Неге бір тиынды көп дейсің?

Себебін айтшы?
- Себебі, бір сом дегенде алты әріп бар.

Ал бір тиын дегенде жеті әріп бар.

Өзіңіз айтыңызшы, алты көп пе, жеті көп пе?..

© 2010-2022