Шегіртке мен құмырсқа (3-сынып)

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Видеоуроки
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың атауы

Шегіртке мен құмырсқа. (Әдебиеттік оқу)

Сілтеме

«Әдебиеттік оқу» оқулығы, АКТ, «Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару» әдістемелік құралы.

Жалпы мақсаты

Мысалды оқи отырып, идеясын ашу,мазмұнын түсіндіру;

Күтілетін нәтиже

-Өлеңнің мазмұнын өздіктерінен аша алады;

-топтық жұмыста ұйымшылдыққа үйренеді;

-өз ойларын дәлелдей біледі;

-бірін-бірі бағалауды үйренеді.

Қолданылатын модуль

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, ОүБ, АКТ, Оқытуды басқару және көшбасшылық , Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту.

Тапсырмалар

1.Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі



























2.Тұсаукесер Қызығушылықты ояту сатысы













3.Негізгі бөлім Мағынаны ажырату сатысы



4. Қорытынды

Ой-толғаныс сатысы



Рефлексия


Бағалау

Үйге тапсырма.

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Оқушылармен амандасады:

  • Сәлеметсіңдер ме, балалар?

А) Психологиялық ахуал тудыру.

«Шаттық шеңбері» тренингі арқылы бір-біріне тілек айтады.

Б) Сынып оқушыларын мақал- мәтелдер арқылы топқа бөлемін.

1. «Еңбек түбі-береке»

2. «Еңбек етсең ерінбей,тояды қарның тіленбей»

В) Топ ережесін құру. Оқушылардың ұсынған ережелері «Топ ережесі» ретінде өздерінің қолдарымен бекітіледі.

Шегіртке мен құмырсқа туралы видео көрсету

«Миға шабуыл» стратегиясы

  1. Осы бейнежазбадан не көрдіңдер?

Сабақтың мақсатын айтамын да, енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін хабарлаймын.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

Сергіту сәті.

«Ең бастысы» оқыта үйрету ойыны бойынша оқушыларға төмендегідей іс-әрекет ұйымдастырылады.

2 топқа да флипчарттар таратылады,

1 топқа -мысалдағы жасыл бояумен берілген сөздерді тауып,оның қай кейіпкерге қатысты екенін табу,жаз және қыс мезгіліндегі шегірткені суреттеу тапсырылады.

2 топқа- мысалға сүйеніп шегіртке мен құмырсқаны салыстырып сипаттау беріледі.

Оқушылардың іс-әрекетін топтар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Мұғалім «Бағдаршам» бойынша жеке оқушыларды бағалайды.

«Синквейн» стратегиясы

бойынша оқушыларға топтық тапсырма беріледі.

  1. Кім? Не?

  2. Қандай?

  3. Не істеді?

  4. Сөз тіркесі немесе сөйлем

  5. Синоним

Топтың жұмыстарын, оқушылардың ойларын саралау.

Оқушы жұмыстарын формативті бағалау: «Жарайсың!»

Өмірде шегірткеге ұқсас адамдар бар ма? Өзің шегіртке сияқты қиналып қалмас үшін не істер едің?


«Табыс өлшемдері» бойынша оқушылардың жиынтық бағаларын шығару

Шегіртке мен құмырсқаның іс-әрекетін сипаттайтын мақал-мәтел жинау.

Оқушылар бір-біріне «Қайырлы күн» тілейді.

-Қайырлы күн, құрбым,

Қайырлы күн, достым.

Бүгін алар бағаң бағаң

Кілең бестік болсын!

Оқушылар мақалдар бойынша 3 топқа 4-5 оқушыдан топтасады. Топқа мақалдардың мазмұнына байланысты ат қояды. Топ басшысын сайлайды.

Топтарға бөлініп отырады. Оқушылар өздері топ ережесін құрып, қолдарын қойып, бекітеді.

Оқушылар көрген видеолары бойынша сұрақтарға жауап береді.

Тақырыбы: Мысал «Шегіртке мен құмырсқа»

Оқушылардың мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі. Сөйтіп оқушы да сабаққа мақсат қоюға тартылады

Мәтінді іштей оқиды.

Мәтінді рөлге бөліп оқиды.

Оқушылар ырғақты музыкамен әр түрлі қимылдар жасап, бойларын сергітеді.

1 кезеңде оқу материалын сипаттайтын бір ғана сөз жазады.

2 кезеңде мәтінді бір сөйлеммен сипаттайды.

3 кезеңде «құпиясын», яғни онсыз мәтін мағынасыз болатындай бір ерекшелігін табады.

Топтың спикері жұмыстарын қорғайды, бір-біріне сын-пікір айтады


«Синквейн» стратегиясы

бойынша оқушылар бүгінгі алған білімдерін қорытындылап, ой түйіндейді


Әр топ мүшелері өздерінің «2 жұлдыз 1 тілектерін» тақтада бейнеленген күн (мен сабақты түсіндім, маған сабақ ұнады), бұлт (маған кей тапсырмалар қиын болды), жаңбыр (маған сабақ ұнамады, мен сабақта ештеңе түсінген жоқпын) суреттеріне стикерлерге жазып жабыстырады

Топ басшылары топ мүшелерін

«Табыс өлшемдері» бойынша бағалайды.





Тексерілді:

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Б.С.Сапаров.

Пән мұғалімі: Исина А.Е.

Сабақ өтілетін уақыты: 08.10.2014жыл

Зерттеу тақырыбы: «Бастауыш сынып оқушыларын оқытуда топтық жұмыстың тиімділігі»

II тоқсан

Күні: 08.10.14

Сабақ: 2 сабақ

Сабақтың атауы

«Егінші мен қасқыр» ертегісі (Әдебиеттік оқу)

Сілтеме

«Әдебиеттік оқу» оқулығы, АКТ, қосымша мәліметтер, «Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару» әдістемелік құралы.

Жалпы мақсаты


Оқушыларға ертегіні таныстыра отырып, егіншінің еңбегі туралы мәлімет беру ,егінші еңбегін құрметтеу, мақтан ету;

Күтілетін нәтиже

-Дереккөздерді пайдаланып, топта жұмыс жасай алады,

-өз ойларын еркін жеткізеді, - қорытынды жасай алады.

Қолданылатын модуль

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, ОүБ, АКТ, Оқытуды басқару және көшбасшылық , Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту.

Тапсырмалар

1.Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі























2.Тұсаукесер Қызығушылықты ояту сатысы







3.Негізгі бөлім Мағынаны ажырату сатысы

4. Қорытынды

Ой-толғаныс сатысы

Рефлексия


Бағалау

Үйге тапсырма.

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Оқушылармен амандасады:

  • Сәлеметсіңдер ме, балалар?

А) Психологиялық ахуал тудыру.

«Стикердегі жазу» әдісі.

Мақсаты: ынтымақтастық ахуал тудыру.

Шарты: Оқушылар қағазға өзіне тән бір қасиетін жазып, қорапқа салады.Сол қасиеттер бойынша сыныптастарын анықтау

Б) Сынып оқушыларын пазлдармен 4-5 оқушыдан

3 топқа топтастырамын.

В) Топ ережесін еске түсіреді

«Ыстық орындық» стратегиясы арқылы үйге берілген тапсырманы тексеремін.

«Ребус шешу» арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты ашу мақсатында тапсырмалар беріледі. Тапсырманы орындау барысында жаңа сабақтың тақырыбы айқындалып, оқушылармен бірігіп мақсатын қойып аламыз.

«Мән-мағына

(Нeгізгісін таңда)» oқыта үйрeту oйыны арқылы «Егінші мен қасқыр» ертегісі тoпқа oқуға бeрілді, тoптағы oқушылар өздeрі нeгізгі дeп eсeптeйтін жoлдардың астын қарындашпeн сызады. Кітапты шeңбeрдің бoйымeн жылжыта oтырып, тoптағы төрт бала бір-бірін бeс балдық жүйeмeн бағалайды, жасылмен жазылған сөздeр арқылы нанның дастарханға келу жолдарын анықтайды.

«Білетінім. Білгенім. Білгім келеді» кестесін толтырады

Білетінім

Білгенім

Білгім

келеді

Мұғалім оқушының нені білгісі келетінін анықтайды

Әр топ мүшелеріне стикерлер тарату, бүгінгі сабақта алған әсерлерін стикерге жазу

«Табыс өлшемдері» бойынша оқушылардың жиынтық бағаларын шығару

«Егінші мен қасқыр»ертегісін оқып,әңгімелеу

Оқушылар өздерінің қасиеттері жазылған қағаздар бойынша бір-бірін танып біледі.


Оқушылар сурет қиындыларын таңдап алады және суреттердің қиындысы бойынша 3 топқа

4-5 оқушыдан топтасады. Топқа ат қояды.

Топтарға бөлініп отырады. Оқушылар өздері топ ережесін құрып, қолдарын қойып, бекітеді.

Допты алған бірінші оқушы тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Жауап берген соң допты лақтырып келесі оқушы ыстық орындыққа жауап беруге шығады

Оқушыларға әртүрлі сұрақтар бере отырып, ребус шешкізіп жаңа сабақ тақырыбын табу

Жаңа тақырып: «Егінші мен қасқыр »ертегісі

Оқушылар сабақтың мақсатын қоюға өз үлестерін қосады.

Оқушыларға егінші еңбегі туралы слайд көрсетіледі,талданады.

Оқушылар кестені толтырады,

өз ойына түйгенін кестеге түсіреді.

Әр топ мүшелері өздерінің «2 жұлдыз 1 тілектерін» тақтада бейнеленген күн (мен сабақты түсіндім, маған сабақ ұнады), бұлт (маған кей тапсырмалар қиын болды), жаңбыр (маған сабақ ұнамады, мен сабақта ештеңе түсінген жоқпын) суреттеріне стикерлерге жазып жабыстырады.


Топ басшылары топ мүшелерін

«Табыс өлшемдері» бойынша бағалайды.


Тексерілді:

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Б.С.Сапаров.

Сабақ өтілетін уақыты: 09.10.2014жыл

Зерттеу тақырыбы: «Бастауыш сынып оқушыларын оқытуда топтық жұмыстың тиімділігі»

IY тоқсан

Күні: 09.10.2014ж

Сабақ: 3 сабақ

Сабақтың атауы

Ғ.Қайырбеков «Комбайншы» өлеңі (Әдебиеттік оқу)

Сілтеме

«Әдебиеттік оқу» оқулығы , аудиожазба, қосымша мәліметтер

«Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару» әдістемелік құралы

Жалпы мақсаты


Ғафу Қайырбековтің өлеңімен таныстыра отырып, жаңа мағлұматтар алуға жағдай туғызу, өлеңді талдай білуге үйрету.

Күтілетін нәтиже

-Мәтін мазмұнын өздіктерінен аша алады;

-бірін-бірі оқыту арқылы тақырыпты өздіктерінен меңгеруге дағдыланады;

-өз білімдерін шыңдайды.

Қолданылатын модуль

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, ОүБ, АКТ, Оқытуды басқару және көшбасшылық , Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту.






























2.Тұсаукесер Қызығушылықты ояту сатысы




3.Негізгі бөлім Мағынаны ажырату сатысы





4. Қорытынды

Ой-толғаныс сатысы


Рефлексия


Бағалау

Үйге тапсырма.

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Оқушылармен амандасады:

  • Сәлеметсіңдер ме, балалар?

  • Кім кезекші, сыныпта оқушылар түгел ме?

А) Психологиялық ахуал тудыру.

"Шаттық шеңбері».

Б) Сынып оқушыларын «Атом, молекула» бойынша

4-5 оқушыдан 3 топқа топтастырамын.

В) Топ ережесін еске түсіру

Сахналау арқылы оқушылар үйге берілген тапсырманы айтып берді.

Оқушыларға күзгі егіс даласы,комбайн мен комбайншының суреттерін көрсетемін

  1. Мынау қай мезгіл?

  2. Суретте кім бейнеленген?

  3. Бұл қандай көлік түрі,оны қандай мақсатта пайдаланамыз?

Сұрақтарға жауап беру барысында жаңа сабақтың тақырыбы айқындалып, оқушылармен бірігіп мақсатын қойып аламыз.

Жаңа тақырып: «Комбайншы»

Әр топтан бір-бір оқушыға дауыстап, мәнерлеп оқыту.

«Ойлан, жұптас, бірік» стратегиясы арқылы өлеңнен негізгі идеяны табу.

Топтық тапсырмадағы оқушылардың жауаптары ортаға салынып сараланады.

«Жарайсың!», «Бәрекелді!» деген қолпаштаулар арқылы оқушыларды формативті бағалаймын.

Сергіту сәті.

«Би билейміз» қимылды әні:

-Иілеміз оңға бір, иілеміз солға бір,

Бір анда, бір мында, өзіңді өзің айнала.

Бас аяқты топ, топ, топ,

Шапалақта хоп, хоп, хоп.

Бір анда, бір мында, өзіңді өзің айнала,

Басымызды иеміз, би билейміз күлеміз

Бір анда, бір мында, өзіңді өзің айнала.

Бүгінгі тақырыпқа байланысты әр топқа бір мақал жазуды тапсырамын.

«Білетінім. Білгенім. Білгім келеді» кестесін толтырады

Білетінім

Білгенім

Білгім

келеді

Мұғалім оқушының нені білгісі келетінін анықтайды.

Әр топ мүшелеріне стикерлер тарату, бүгінгі сабақта алған әсерлерін стикерге жазу


«Табыс өлшемдері» бойынша оқушылардың жиынтық бағаларын шығару

«Комбайншы» өлеңін жатқа айту

Оқушылар шеңбер жасап тұрады, шеңбердің ішінде тұрып,гүл сыйлау арқылы бір-біріне тілек айтады.

Оқушылар музыка әуенімен билеп жүреді, музыка тоқтаған кезде алдымен 2-ге, 3-ке топтасады.

Соңынан 3 топқа 4-5 оқушыдан топтасады. Топқа ат қояды.

Топтарға бөлініп отырады.

Оқушылар топ ережесін еске түсіреді.

Оқушылар ролге бөлініп үй тапсырмасын орындады.

Оқушылар «Миға шабуыл» стратегиясының сұрақтарына жауап береді.

Оқушылар сабақтың мақсатын қоюға өз үлестерін қосады.

Өлеңді мәнерлеп оқып береді.

Оқушылар алдымен өлеңді жеке оқиды, жұптасып оқи отырып негізгі ойды табады, топта бірігіп талқылайды. Әр топтан бір оқушы жауап береді, сөйтіп, негізгі ойды анықтайды. Топтар бірін-бірі «Басбармақ» әдісі бойынша бағалайды.

Өлең сөздеріне байланысты ырғақты қимылдар жасайды.


Оқушылар тақырыпқа байланысты бір мақал ойластырып жазады, мағынасын түсіндіреді.

Оқушылар кестені толтырады,

өз ойына түйгенін кестеге түсіреді.

Әр топ мүшелері өздерінің «2 жұлдыз 1 тілектерін» тақтада бейнеленген күн (мен сабақты түсіндім, маған сабақ ұнады), бұлт (маған кей тапсырмалар қиын болды), жаңбыр (маған сабақ ұнамады, мен сабақта ештеңе түсінген жоқпын) суреттеріне стикерлерге жазып жабыстырады.

Топ басшылары топ мүшелерін

«Табыс өлшемдері» бойынша бағалайды.





Тексерілді:

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Б.С.Сапаров.

Пән мұғалімі: Исина А.Е.

Сабақ өтілетін уақыты: 10.10.2014жыл

Зерттеу тақырыбы: «Бастауыш сынып оқушыларын оқытуда топтық жұмыстың тиімділігі»

IY тоқсан

Күні: 10.10.14

Сабақ: 4 сабақ

Сабақтың атауы

«Қатқан нан» В.А.Сухомлинский. Қорытынды сабақ (Әдебиеттік оқу)

Сілтеме

«Әдебиеттік оқу» оқулығы, АКТ, қосымша мәліметтер «Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару» әдістемелік құралы

Жалпы мақсаты


Оқушылардың кү,күзгі еңбек жайлы білімдерін тереңдете отырып, нанды дастарханға әкелетін адамдардың еңбегін паш ету, нанның дастарханға оңайлықпен келмегенін оқушы бойына сіңіру.

Күтілетін нәтиже

-Топтық жұмыста ұйымшылдыққа үйренеді;

-өз ойларын дәлелдей біледі;

-бірін-бірі бағалауды үйренеді.

Қолданылатын модуль

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, ОүБ, АКТ, Оқытуды басқару және көшбасшылық , Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту.

Тапсырмалар

1.Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі






























2.Тұсаукесер Қызығушылықты ояту сатысы









3.Негізгі бөлім Мағынаны ажырату сатысы


4. Қорытынды

Ой-толғаныс сатысы

Рефлексия


Бағалау

Үйге тапсырма.

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Оқушылармен амандасады:

  • Сәлеметсіңдер ме, балалар?

  • Кім кезекші, сыныпта оқушылар түгел ме?

А) Психологиялық ахуал тудыру.

"Не ортақ?» тренингі арқылы бір-біріне ұқсас, ортақ нәрселерді жазады. Ақ парақты үш бөлікке бөліп, үй жануары, жақсы көретін жеміс, көлік түрін жазуларын сұраймын. Сосын өзара бір-біріне ұқсас адамдарды табады.

Б) Сынып оқушыларын «Кәмпиттер» бойынша 4-5 оқушыдан 3 топқа топтастырамын.

В) Топ ережесін еске түсіреді

«Уақыт шеңбері» стратегиясы арқылы үйге берілген тапсырманы тексеремін.

«Еркін талқылау» стратегиясы бойынша 2 топқа төмендегі тапсырма беріледі

1-топ тапсырмасы:

Нан туралы өлең шығару тапсырылады

2-топ тапсырмасы:

Сурет бойынша ойларын білдіріп суреттің негізгі идеясын ашады.

Топтың жауабынан жаңа сабақтың тақырыбы айқындалады.

«Айналмалы бекет» стратегиясы арқылы 2 топқа тапсырмалар беріледі.

«Нан дастарханға қалай келеді?»

Топтық тапсырмадағы оқушылардың жауаптары ортаға салынып, сараланады.

«Жарайсың!», «Бәрекелді!» деген қолпаштаулар арқылы оқушыларды формативті бағалаймын.

«Сергіту сәті»

«Сиқырлы сандықша» оқыта үйрету ойыны бойынша сабақты қорытындылап, ой түйіндейді.

Әр топ мүшелеріне стикерлер тарату, бүгінгі сабақта алған әсерлерін стикерге жазу


«Табыс өлшемдері» бойынша топ басшылары және мұғалім жиынтық бағаларын шығарады.

«Еңбек- ер атандырады»шығарма жазу


Оқушылар ақ парақты үш бөлікке бөледі, өзіне ұнайтын үй жануары, жақсы көретін жеміс, көлік түрін жазып, өзіне ұқсас адамдарды табады, топтасады.

Оқушылар 3 топқа 4-5 оқушыдан топтасады. Топқа ат қояды.

Топтарға бөлініп отырады.

Оқушылар топ ережесін еске түсіреді.

Оқушы-оқушы қарым-қатынасы бойынша оқушылар шеңберге тұрып доп лақтыру арқылы бір-біріне сұрақ қояды. Допты алған оқушы ғана сөйлейді. Жауап берген соң келесі оқушыға береді.

Өздеріне берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды.

Сұрақтарға жауап беру барысында жаңа сабақтың тақырыбы айқындалып, оқушылармен бірігіп мақсатын қойып аламыз.


Берілген тапсырмаларды топ ішінде талқылап, топтар алмасып, бекет сұрақтарын толықтырады.

«Жұмыр қылыш» әуенімен билейді.

Әрбір оқушы жауап береді, сөйтіп, негізгі ойын білдіреді.

Құнды ой білдірген оқушыларды «От шашу» бойынша бағалау.

Әр топ мүшелері өздерінің «2 жұлдыз 1 тілектерін» тақтада бейнеленген күн (мен сабақты түсіндім, маған сабақ ұнады), бұлт (маған кей тапсырмалар қиын болды), жаңбыр (маған сабақ ұнамады, мен сабақта ештеңе түсінген жоқпын) суреттеріне стикерлерге жазып жабыстырады.

Топ басшылары топ мүшелерін

«Табыс өлшемдері» бойынша бағалайды.








© 2010-2022