Сырбай Мауленов Дала жұлдызы 3 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Күні: ____ 2015ж. Пәні: әдебиеттік оқу Сынып: 3 « » Сабақ реті: Сабақтың тақырыбы: С. Мауленов . Дала жұлдызы Сабақтың мақсаты: 1. Біліміділік: Оқушыларға дала жұлдызы жайлы түсінік бере отырып мәтіннің мазмұнын ашуға, автор жайлы малғұмат беру. 2. Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге жетелеу, оқу-білімге Отанын сүюге, ізденімпаздылыққа,еңбекқорлыққабаулу,ұқыптылыққа,тәртіптілікке,ұйымшылдыққа тәрбиелеу. 3. Дамытушылық: Оқушыларды , сөздік қорларын, тілдерін.сөйлеу мәдениетін , логикалық ойларын, қабілеттерін, зейіні мен танымдық қасиеттерін, қызығушылықтарын дамыту. 4. Жаңа технология:дамыта отырып оқыту, оздыра отырып оқыту, іс-әрекетті бағалау, тірек сызбалары және тірек конспектілері арқылы оқыту,саралап оқыту, шоғырландырып қарқынды оқыту, деңгейлік тапсырмалар арқылы дамыту, сын тұрғысынан ойлау, деңгейлеп оқыту, жобалап оқыту технологиясы, ақпараттық технологиялар 5.Техникалық құралдар түрлері:___________________________ Сабақтың типі: аралас сабақ, жаңа білімді игеру сабағы, оқу материалын бекіту сабағы, қайталау сабағы, материалды қорытындылау және жүйелеу сабағы, бекіту сабағы Сабақтың түрі: сайыс сабағы, жарыс сабағы, ойын сабағы, саяхат сабағы, әңгімелесу, сырттай саяхат сабағы Сабақтың әдісі: 1. Иллюстрациялық түсіндіру: Оқушыларға ақпаратты әңгімелеу, лекция, семинар, коллоквиум, демонстрациялық жеткізу 2. Репродуктивті әдіс: Білім - білік дағдыларын қайта жаңғырту арқылы білімді белсенді игерту. 3. Зерттеу әдісі: Мұғалімнің оқушыға шығармашылық тапсырма беруі, оқушылардың өз беттерімен шешіп, мәтінмен, есептер шығару, үлестірмелі материалдармен жұмыс. 4. Эвристикалық әдіс: Ішінара ізденгіштік әдіс, оқушылар мақсатты немесе міндетті мұғалімнің көмегі арқылы шешу. 5. Мақсатты әдіс: Мұғалім белгілі мақсат қойып, оған жету жолын көрсетеді, оқушылар одан әрі әрекетке көшеді. Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі: Жекелік үлгі - танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады. Жан-жақтылы - барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады. Топтық - жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады. Ұжымдық форма - ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді. Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы: Пәнаралық байланыс:дүниетану, бейнелеу өнері І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі ІІІ. Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру кезеңі ІҮ.Сабаққа мақсат қою Ү. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі ҮІ. Жаңа сабақты қорытып, бекіту кезеңі ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау ҮІІІ. Үй тапсырмасын хабарлау және орындалуы бойынша нұсқау беру кезеңі
Сабақтың барысы : І Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушыларды түгелдеу - Оқу құралдарын әзірлеу Назарын сабаққа аудару II. Үй тапсырмасын тексеру: 1. Өткен сабақтарға шолу жасау. III. Оқушылардың білімін жан- жақты тексеру кезеңі. Тест (5 мин ). Білімдерін тексеру ІҮ .Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Адамның күлкісі - әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріп көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық. Ү.Жаңа сабақ. Жұмбақты шешіп, ортақ тақырып ойлап табу. ( Кітап, қалам, бор - оқу құрал саймандары). 2. Берілген сурет топтамасымен жұмыс істей отырып, қазақ даласына білім жарығын алып келген Ыбырай Алтынсарин өмірі жайлы әңгімелеу.(оқушы 1-2 сабақта алған білімі бойынша түсінігін баяндайды)

Сырбай Мауленов Дала жұлдызы 3 сыныпЫбырай Алтынсарин (шын аты - Ибраһим, 1841-1889) - қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогы, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері.Ыбырай Алтынсарин қазақтың ағартушылық тарихында және ұлттық мектебінің қалыптасуында терең із қалдырды Оқу, білім туралы мақал айтқызу. Мақалдың мағанасын ашу. ҮІ. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп оқу, іштей оқу, тізбектей оқу, жеке-жеке оқу.

Мәтін кейіпкерлері

Ол кім?

Ыбырай Алтынсарин

...

...

Жазушы, ақын, ағартушы ұстаз.

...

...


Сөздікпен жұмыс: Қараңғы бұл жерде : оқымаған, сауатсыз, білімсіз Дәптермен жұмыс Суретпен жұмыс: а). Суреттегі адамдарға ат қой. ә) Қай оқиғаға сәйкес келеді деп ойлайсың? б) әңгіме құр. 4. Мәтіндегі түсті бояумен ерекшеленген сөздерге қарама-қарсы мағыналы тіркесті сөздер тап: Жалғыз өскен емен- ... ( мыңдаған бұтақ, қалың орман,...) Жалғыз жұлдыз - ... ( мыңдаған жұлдыз,топ жұлдыз,...) Сергіту сәті: Оқушылармен бірге сергіту сәтін орындау ҮІІ. Сабақты қорытындылау: Не білдім? Не білгім келеді? Нені үйрендім?


Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңыз және ол туралы не айтып бере аласыздар? Сабақтың тақырыбы қалай аталады? ҮІІІ. Оқушыларды бағалау.әр оқушыны мадақтай отырып, бағалау. Үйге тапсырма: Әліппенің атасы мәтінін оқу, әңгімелеу, Оқуға шақыру өлеңін жаттап келу


© 2010-2022