Урок Ата-ананы құрметтеу туралы Қайқауыс

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдебиеттік оқу пәнінен «Қадірлі әкелерім, мейірлі аналарым» бөлімі бойынша жасалған, тізбектелген сабақтар топтамасының қысқа мерзімді жоспары.

Мұғалімнің аты-жөні:

Нурхан Абдисодиковна Худайкулова

Күні:

22.01.2016 жыл

Сыныбы:

2 «Б»

Сабақтың тақырыбы:

Ата-ананы құрметтеу туралы

Сабақтың мақсаты:

Кабуснамадан келтірілген үзіндіні дұрыс түсініп оқуға үйренеді. Сөздікпен жұмыс жасайды. Ата-ананы құрметтеуді, сыйлауды, көңілін таба білуді, ренжітпеуді біледі.

Күтілетін нәтиже

Кабуснамадан келтірілген үзіндіні дұрыс түсініп оқуға үйренді. Сөздікпен жұмыс жасады. Ата-ананы құрметтеуді, сыйлауды, көңілін таба білуді, ренжітпеуді білді.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Тв-шоу әдісі, «Ой қозғау», «Кір жуу әдісі», топтық жұмыс, жеке жұмыс.

Ресурстар

АКТ, слайд, микрафон, оқулық, маркер, смайлик.

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін нәтиже

5 мин.

Амандасу

-Балалар күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Ата-ана, перзент, парасап суреті бар кеспе қағаздарды таңдау арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар шеңберде жиналып, бір-біріне жылы тілек айтады. Барлығы іс-әрекет арқылы. Күн жарығын алақанға саламын.

Жүрегіме басып ұстаймын.

Ізгі әрі нәзік, жарық мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Аман болсын анашым!

Аман болсын әкешім!

Кеспе суретті таңдап, топқа қойылған суретке қарай өз орнын тауып отырады.

Сыныпта жайлы ахуал қалыптасады.

Оқушылар топтарға бірігеді. Көңіл-күйлері көтеріледі.

2 мин.

I-топ «Ата»

II-топ «Ана»

III-топ «Перзент»

IV-топ «Парасат»

Оқушылар топ ережесін еске түсіреді.

Топ басшыны, сарапшыны сайлайды.

Бағалау парақшасымен танысады.

Топбасшы сарапшыны сайлайды.

Сабаққа деген ынтасы артып, қызығушылығы артады.

10 мин.

Үй тапсырмасын сұрау.

«ТВ-шоу» әдісі. Сұрақ-жауап өткізеді.

-Бауыржан Момышұлы кім болған?

-Бауыржан қашан дүниеге келді?

-Оның әкесі кім болды?

-Бауыржан кімнің қолында өседі?

-Шығарма кімнің атынан баяндалған?

-Бала Бауыржан әдептіліктің басы сәлемдесу екенін қалай түсінді?

Оқушылар сұрақтарға толық жауап береді.

Белсенділік танытады?

Сарапшы бағалайды. Сөздікпен жұмыс жасайды. Жеті атасын айтады. 1-2 оқушы өз ататегін айтып береді.

Слайдта Б.Момышұлының суретін көреді.

Өз ойын еркін айтады.

Сыни тұрғыдан ойланады.

Б.Момышұлы туралы көп мәлімет алады.

5 мин.

«Ой қозғау» әдісі

-Балалар бізді тоғыз ай құрсағында көтеріп өмірге алып келген кім?

-Біз үшін пана болып, әрқашан ауыр жұмыстарды істейтін кім?

-Біз үшін дәмді тамақ дайындап, ауырғанымызда қайғырып, қуанғанымда бірге қуанып, әрқашан көмектесетін кім?

-Үйіміздің отағасы, көшбасшысы, асқар тауымыз кім?

-Олар бізге кім болады?

-Демек біз оларға қалай жауап беруіміз керек?

Осы сұрақтарды қоя отырып тақырыпты ашады.

«Анамыз», «Әкеміз», «Атамыз» деп, жауап береді. Белсенділік танытады.

Сұрақтарға толық жауап беруге тырысады. Өз ойын айтады. Бір-бірін тыңдайды.

Ата-анасына деген мейірімі, құрметі артады.

15 мин.

Жаңа сабақ.

Оқушыларды Қабуснамадан алынған үзіндімен таныстырады. Қабуснама кітабы туралы түсіндіреді. Қайқауыс өз ұлына арнап жазғанды, өзбек тілінен аударған Т.Айнабековпен таныстырады.

Әр топ бір бөлімнен оқып, деңгейлі тапсырма орындайды.

Оқушылар тыңдайды «Қабуснама» кітабы туралы біліп, үзіндіні бөлімдерге бөліп оқиды. Топтық жұмыс жасайды.

Бір-бірін бағалайды.

Дәлелдейді. Сөздікпен жұмыс жасайды.

Iтоп. Ана туралы өлең құрастырады.

IIтоп. Ана туралы әңгіме құрастырады.

IIIтоп. Әке туралы әңгіме құрастырады.

IVтоп. Ата-ана туралы мақал-мәтелдер жазып, оқып береді.

Топ бірін-бірі бағалайды.

Жаңа тақырыпты меңгереді. Өз ойын нақты айтады.

Сыни тұрғыдан ойланады.

Өзін-өзі бағалайды.

І-топ бас бармақ арқылы бағалайды.

ІІ-топ бағдаршам арқылы бағалайды.

ІІІ-топ жұлдызша, тқртбұрыш арқылы бағалайды.

ІV-топ смайлик арқылы бағалайды.

2 мин.

Сергіту сәті.

«Әке-ана»

Оқушылар жаттығуды интерактивті тақтаға қарап орындайды.

Көңіл-күйі көтеріледі, билейді.

5 мин.

«Кір жуу» әдісі

Киімдерге жазылған сұрақтарға дұрыс жауап берсе, киімін жіпке іледі. Дұрыс жауап бермесе қайталап жуып, дұрыс жауап беру керектігін түсіндіреді.

Оқушылар киімін жіпке ілу үшін, дұрыс жауап беруге тырысады.

Топпен жұмыс жасай алуды үйренеді. Топтар бір-бірін бағалайды.

Сабаққа қызығушылығы оянады. Дұрыс жауап беруге үйренеді.

Бағалайды.

1 мин.

Кері байланыс.

Сабақ сендерге ұнады ма?

-Несімен ұнады?

-Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?

-Не қиын болды?

«Бағалау терезесі» арқылы кері байланыс алады.

Стикерге жауаптарын жазады.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Оқушылардың оқуға деген қызығушылықтары мен белсендіктері артады. Алған білімдерін өмірде тиімді пайдаланады.









© 2010-2022