Дүниетану күнделікті жоспар 2-сынып

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Дүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сыныпДүниетану күнделікті жоспар 2-сынып2-сынып, дүниетану

Сабақтың тақырыбы: Көкжиек. Көкжиектің негізгі және аралық тұстары.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: оқушыларды тұсбағдарды қолдана білуге, жергілікті белгілер бойынша бағытты анықтай білуге үйрету

Дамытушылық мақсаты: байқампаздық пен әуесқойлықтарын дамыту

Тәрбиелік мақсаты: айналадағы қоршаған ортаны сүюге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік.

Көрнекіліктер: құбыланама, суреттер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Құрал-жабдықтарын тексеріп шығу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты - оқушыларды тұсбағдарды қолдана білуге, жергілікті белгілер бойынша бағытты анықтай білуге үйрету.

Ал,балалар, алғашқы сабағымызды көңілді тілектерден бастайық. Бір-бірімізге қарап хормен бүгінгі күнге тілек тілейміз.

Қуанамын мен де ,

Қуанасың сен де.

Қуанайық ,достарым,

Арайлап атқан күнге.

2. Үй тапсырмасын сұрау.

3. Тақырыпқа көшу кезеңі.

Тақтаға құбыланама суреттерін іліп, әңгімелеу.

4. Жаңа сабақ.

Адам қай жерде жүрсе де, оны кеңістік қоршап тұрады. Біз оның жартысын ғана көреміз. Біздің айналамыздағы көз жететін кеңістік көкжиек деп аталады. Көкжиек аспан мен жердің көз жететіндей түйіскен жері. Адам төбеге қарай көтерілген сайын, көкжиек кеңейе түседі.

Құбылнама және оның құрылысымен таныстырады. Құбылнама терістікті көрсетіп тұратын магнитті тілі бар, жер жағдайын көрсететін аспап екені түсіндіріледі. Кеңістіктің көзге көрінетін бөлігі қалай аталады?

Көрінетін бөлігінен көрінбейтін бөліктің қандай айырмашылығы бар?

Көкжиек сызығы дегеніміз не?

Көкжиектің негізгі және аралық тұстарын ата.

Мұғалім оқушылардың білімдерін бағалап, жаңа сабақтың тақырыбымен таныстырады. Оқушыларға бұл сабақта өздігінше бақылағандарын талдап, қорытынды жасауға тапсырма беріледі.

5. Сабақты бекіту.

Көкжиек дегеніміз не?

Көкжиек сызығы деген не? Ол екеуінің қандай айырмасы бар?

Жолмен жүріп келе жатқанда көкжиек қалай өзгереді?

Тауға шыққанда ше?

Тал түсте күнге арқаңды беріп тұр.көкжиектің негізгі және аралық тұстарын анықта.

6. Сабақты қорыту.

Сабақты қорытындылау

7.үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.

16-17бетт.

8. Бағалау.

Оқушылардың еңбегін мадақтау.




2-сынып, дүниетану.

Сабақтың тақырыбы: Ауа. Ауаның қасиеттері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: оқушыларға ауаның құрамы және қасиеттері туралы білім ақлыптастыру

Дамытушылық мақсаты: байқампаз болуға үйрету

Тәрбиелік мақсаты: ұқыптылыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік.

Көрнекіліктер: «Ауаның құрамы» атты тірек сызба, орман бейнелеген сурет, тәжірибе үшін шар, бір стақан су

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Құрал-жабдықтарын тексеріп шығу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты - оқушыларға ауаның құрамы және қасиеттері туралы білім ақлыптастыру.

Ал,балалар, алғашқы сабағымызды көңілді тілектерден бастайық. Бір-бірімізге қарап хормен бүгінгі күнге тілек тілейміз.

Қуанамын мен де ,

Қуанасың сен де.

Қуанайық ,достарым,

Арайлап атқан күнге.

2. Үй тапсырмасын сұрау. 18-20 бетт.

3. Тақырыпқа көшу кезеңі.

Жұмбақ жасыру.

Көзге ілінбейді,

Жұтсаң білінбейді.(ауа)

ауа


4. Жаңа сабақ.

Оқушыларға жаңа сабақты түсіндірместен бұрын оқулықта берілген сұрақтар қойылады. Оқушылар өз күштерімен жауап беруге тырысады.

Тәжірибе арқылы айналаның бәрінде ауа бар екенін дәлелдеу.

1-тәжірибе. Шарды үрлеп, сонан соң оның желін шығарады.

Сұрақ: Үрлегенде және желін шығарғанда шар қандай күйге түсті?

2-тәжірибе. Екі ұртыңды ауамен толтыр да, екі саусағыңмен ұртыңды бас. Не байқадың?

-Ауа қабаты бізді және біздің ғаламшарымыз Жерді қоршар тұр. Осы қабатты атмосфера деп атайды. Ол біздің планетамыз Жерді Күннің радиациясынан қорғайды.

- Ауа қабаты бізді және біздің ғаламшарымыз - Жерді қоршап тұр. Осы қабатты атмосфера деп атайды. Ол біздің планетамыз Жерді Күннің радиациясынан қорғайды. Егер ауа қабаты жойылып кетсе, онда тіршілік жойылады. Күннің ыстық сәулесі түгел күйдіріп жібереді. Енді ауа суда да, топырақта да бар екеніне мысал келтіріңдер.

5. Сабақты бекіту.

Оқушылар ауаның қасиеттерін кестеге толтырады.

Негізгі сөз

Ауаның қасиеттері

Ауа

Мөлдір, түссіз, салмағы жоқ, пішіні жоқ, иісі жоқ, жылы, суық, қатты, т.б.

- Ауаның құрамы қандай? Тақтаға тірек сызбасы ілінеді.

Азот 78 %

Көмір қышқыл газы 1 %

Оттегі 21 %

Дүниетану күнделікті жоспар 2-сынып

- Сонымен ауа дегеніміз не? г - Ауа - газдардың қоспасы.

4) Оқушылар «Ауа. Ауаның қасиеттері» мәтінін оқиды. Осы сабақта алған білімдерін оқулықтағы мәтінмен салыстырады. Ауа туралы алған білімдерін бекітеді.

6. Сабақты қорыту.

Ауа туралы не білдіңдер?

Дәптермен жұмыс.

7.Үйге тапсырма беру. 22-25-бет. Әңгімелеу.

8. Бағалау.



2-сынып, дүниетану. Сабақтың тақырыбы: Ауаның табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

Сабақтың мақсаты: Білімділік мақсаты: оқушыларға ауаның тазалығын сақтау туралы түсінік қалыптастыру; табиғат пен адам өміріндегі ауаның маңыздылығын түсіндіру. Дамытушылық мақсаты: ; ауаны неден және қалай қорғау керектігін ұғындыру,байқампаз болуға үйрету.

Тәрбиелік мақсаты: табиғатты қорғауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік.

Көрнекіліктер: ауаның құрамы және қасиеттері туралы сызба

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Құрал-жабдықтарын тексеріп шығу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты оқушыларға ауаның тазалығын сақтау туралы түсінік қалыптастыру; табиғат пен адам өміріндегі ауаның маңыздылығын түсіндіру.

Ал,балалар, алғашқы сабағымызды көңілді тілектерден бастайық. Бір-бірімізге қарап хормен бүгінгі күнге тілек тілейміз.

Қуанамын мен де ,

Қуанасың сен де.

Қуанайық ,достарым,

Арайлап атқан күнге.

2. Үй тапсырмасын сұрау. 22-25 бетт.

3. Тақырыпқа көшу кезеңі.

Жұмбақ жасыру.

Көзге ілінбейді,

Жұтсаң білінбейді.(ауа)

ауаның тазалығын сақтау туралы түсінік қалыптастыру; табиғат пен адам өміріндегі ауаның маңыздылығын түсіндіру; ауаны неден және қалай қорғау керектігін ұғындыру.

Пікірталас ұйымдастыру.

- «Ауа таза болу керек» деген пікірді қалай түсінесіңдер?

4. Жаңа сабақты түсіндіру.

1) Оқулықтағы мәтіннің бірінші бөлігі оқытылады. Осы бөлімнен ең негізгі ойды тапқызу (ауа өсімдік, жануар, адамнын тыныс алуы үшін қажет).

2) Рөлдік ойын (ойынның бірінші бөлімі).

Сынып 4 топқа бөлінеді.

1. Адамдар 3. Құстар мен аңдар

2. Балықтар 4. Өсімдіктер

Әр топ таңдап алған тақырыбы бойынша ауаның маңыздылығын айтады.

Рөлдік ойынның екінші бөлімі.

Сынып 3 топқа бөлінеді.

1-топ - адам

2-топ - экологтар

3-топ - жануарлар

Экологтарға адамдардың үстінен жануарлардың шағымы түседі. Адам және комбинаттар, зауыттар, жанармай колонкаларын салу керектігін айтады. Жануарлар адамның жете ойламағандығынан көптеген жануарлардың қырылып жатқандығы туралы айтады.

Жануарларды қорғау туралы әңгімені экологтар көтереді.

5. Сабақты бекіту.

Әңгімені қорытындылай келе тақтаға немесе плакатқа сызба сызылады.

Дүниетану күнделікті жоспар 2-сынып

Әңгімеге араласпай, оқушылардың өздерін сөйлетеді. Пікірталас соңында оқушылар Жердегі тіршілік атаулының бәрі адам әрекеттеріне тәуелді екендігіне, сондықтан адам ауа кеңістігін қорғап, оның тазалығын сақтауы тиістігіне көздерін жеткізеді. Ауа - тіршілік көзі.

3) Оқулықтағы мәтіннің екінші бөлігі бойынша жұмыс.

Бұл бөлімнен қандай жаңа мағлұмат алдыңдар? Дәптермен жұмыс.

Оқушылар «Ауа тазалығын сақтаңдар» деген тақырыпта сурет салады.

6. Сабақты қорытындылау.

Ауаны ластанудан не үшін қорғау және сақтау керек?

Таза ауаны сақтап қалу үшін не істеуіміз қажет?

7.Үйге тапсырма беру.

Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру, жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындау.

8. Бағалау.


© 2010-2022