- Преподавателю
- Начальные классы
- Әліппе пәні. Сабақтың тақырыбы: Ү дыбысы мен әрпі
Әліппе пәні. Сабақтың тақырыбы: Ү дыбысы мен әрпі
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Научные работы |
Автор | Аманжолова М.С. |
Дата | 20.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Аманжолова Мейрамгул Сериковна Байғанин ауданы Т.Жармағамбетов атындағы орта мектебінің бастауыш класс мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Ү дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ү дыбысы мен әрпін таныту.Ол арқылы берілген сөздерді оқу мен жазуды үйрету.Оның жіңішке дауысты дыбыс екенін айту. Ү әрпінің баспа және жазба түрімен таныстыру.Мәтінмен жұмыс жасау.
Дамытушылық: Ү дыбысына байланысты жаңа сөздермен таныстыру арқылы оқушылардың ой-өрісін, тілін дамыту. Ү дыбысы сөздің басында ,ортасында келетінін айту.Мәтінді түсініп оқуы, түсінігін айтып беруі, дүниетанымын кеңейту.
Тәрбиелік: Адамгершілікке,ұйымшылдыққа еңбексүйгіштікке,сауатты,әдемі,көркем жазуға тәрбиелеу,жазу.
Сабақтың көрнекілігі: кеспе әріптер, буындар, суреттер, интерактивті тақта,
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: жекелей, суретпен жұмыс, салыстыру, логикалық, ойын.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Психологиялық дайындық.
Үй тапсырмасы:
Бұлақ
4. «Бұлақ» дегеніміз не? Қалай түсінесіңдер?
«Бұлақ»- басы бастаулардан басталып, баяу ағатын кішігірім су.
5. Суретті көре отырып сөздер құрастыру. Сөйлем ойлау.
(ұшақ, құлпынай, құлыншақ)
1. Сөйлем неше сөзден құралған?
2. Сөйлемдегі сөздер бір - біріне қалай жазылған?
3. Сөйлемнің басы қандай әріптен басталып жазылады?
6. Үй жұмысын қорыту.
Балалар сендер ертегіні жақсы көресіңдер ме? Ендеше , балалар,бүгін біз ертегілер еліне саяхатқа барайық. Бауырсақ ертегісін білесіңдер ме?
- Ендеше барлығымызда
мұқият тыңдайық. Ертеде шал мен кемпір болыпты. Шал кемпіріне бауырсақ пісіріп береді, оны суытуға терезенің алдына қояды. Бауырсақ домалап қашып кетеді. домалап келе жатса, алдынан жолда мынадай тапсырма берілген егерде сендер тапсырманы орындасаңдар бауырсақты құтқарып атасы мен әжесіне апарып береміз.Бауырсақ домалап келе жатырып бірінші кімді кездестіреді?
-
Қоянды кездестіреді.
-
Қояннның тапсырмасы:
Жұмбақты шеш:
Баласын ертіп соңынан,
Сүңгіп ,жүзіп үйретті.
Су жұқпайтын тонына
Кім білмейді....? (Үйректі)
Дұрыс ,балалар, үйрек дегенде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?
Ү дыбысы
Ү дыбысын айтқанда ерін, тіл алға созылады. Тілдің ұшы астыңғы тіске тиеді, иек көтеріледі.
- Ү дыбысы сөздің басында, ортасында ,аяғында кездеседі. Мысалы, үйрек, күн,үтік,үкі.
- Ү дыбысы сөздің қай жерлерінде келетініне назар аудару.
- Өте жақсы, балалар!
Бауырсақ домалап қашып келе жатса алдынан қасқыр шығады. Қоян бауырсақты жегісі келеді.
- Қане, балалар, бауырсақты қасқырдан құтқарып алайық. Мына тапсырманы орындасақ, қасқыр бауырсақты жемейді екен.
2.Қасқырдың тапсырмасы:
Мәтінмен жұмыс Ормандағы аңдар.
1.Тұтас оқу.
2.Сұрақ жауап арқылы мазмұнын ашу.
-Түлкі қайда өмір сүреді?
- Терісінен қандай киімдер тігіледі?
Тізбектей оқу
Сөздік жұмысы.
Тымақ - аң терісінен жасалып, суықта киетін бас киім.
Ішік - іш жағы аңның терісінен тігіліп, сыртын матамен тыстаған жылы сырт киім.
-Ендеше, бүгінгі қонақтарға, өз білімімізді көрсетейік.Сабаққа жақсы қатысып отырған, оқушыға жұлдызша таратып отырамын,кім жұлдызшаны көп жинайды,сол бала жақсы мадақтама сөздермен бағаланады.
Бауырсақ әрі қарай домалап кетті. Алдынан Аю шығады, бауырсақты жегісі келеді.
- Балалар, бауырсақты қасқырға жегіземіз ба?
Ендеше, тапсырманы орындайық.
3.Аюдың тапсырмасы:
Бағандағы ұ-ү дыбыстарын салыстыру.
(жуан,жіңішке айтылуын салыстыру.)
Ұ-Ү салыстыру.
Ұқсастығы:екеуі де дауысты дыбыс.
Айырмашылығы;жуан,жіңішке айтылуы.
Дәптермен жұмыс.
Балалар, енді барлығымызда ауада жазып көрейік.
- Ендеше, дәптерлеріңді ашып Ү әрпінің бас және кіші әрпін жаза қойыңдар.
Сергіту жаттығуы
Музыка қимылдар жасау
-
Түлкінің тапсырмасы
1. Оқулықтағы тауық пен үйрекке әнгіме құрастыру.
тауық- тауықтар, үйрек-үйректер, қаз-қаздар
2. Кеспе әріптерден сөз құрау
3.Ү дыбысына байланысты сөздерге дыбыстық талдау жасау.
Өте жақсы, балалар бауырсақты түлкіден құтқарып алдық.
Балалар біздер бүгін бауырсақты Қояннан, Қасқырдан,Аюдан, Түлкіден құтқарып атасымен ажесіне апарып бердік.атасымен әжесі сендерге рахмет айтып жатыр.Жарайсыңдар
Сабақты қорытындылау:
Бүгін біз не үйрендік?
Қандай дыбыспен таныстық?
-Қалай айтылады?
Ұ-Ү салыстыру.
Ұқсастығы:екеуі де дауысты дыбыс.
Айырмашылығы;жуан,жіңішке айтылуы.
Сонымен, балалар, бүгін біз сендермен қандай ертегіге саяхатқа бардық?
- Онда біз не істедік?
- Қандай тапсырмалар орындадық?
- Сонымен Ү дыбысы қандай дыбыс?
- Ол сөздің қай жерлерінде кездеседі?
- Өте жақсы, балалар! Бүгін сендер сабаққа өте жақсы қатыстыңдар. Рахмет!
Үйге тапсырма :Ормандағы аңдар" мәтінді оқу.
Бағалау: Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды жұлдызшамен мадақтау.