- Преподавателю
- Начальные классы
- Зз дыбысы мен әрпі (1 класс)
Зз дыбысы мен әрпі (1 класс)
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Тлеуова Н.К. |
Дата | 23.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Ақтөбе облысы
Қарғалы ауданы
Сазды орта мектебі
Бастауыш мұғалімі:Тлеуова Нуржанат Кенжегуловна
Пән:сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Зз дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Зз дыбысы мен әрпін таныту. Сауаттылыққа баулу.
Сөздерді дұрыс оқып, жаңа сөздермен сөз қорын молайту, көркем жазуға машықтандыру.
Тәрбиелік: дүниетанымын кеңейту, негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыра отырып тәрбиелу.
Дамытушылық:шығармашылық қабілетін дамыту, логикалық ойлау қабілетін арттыру, өз сөзімен әңгімелеуге үйрету
Түрі: аралас
Сабақтың көрнекілігі: кеспе әріптер, интерактивті тақта,слайдтар,суреттер
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап,ойын,талдау- жинақтау.
Типі: жаңа сабақ, бекіту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
ІІ . Психологиялық дайындық: Қуан,шаттан! Қуан,шаттан! Қуанатын күн бүгін! Қайырла таң! Қайырлы таң! Күліп шықты күн бүгін!
ІII. Өткен сабақтан алған білімін еске түсіру. Миға шабуыл
«Кім жұлдызға бірінші жетеді»ойыны.
Оқушыларды 2 топқа бөлу.Білгірлер,Ақылдылар.
Сұрақ-жауап:
- Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?(күз)
- Ал жылдың неше мезгілі бар?(төрт)
- Кім атап шығады?(күз,қыс,көктем,жаз)
- Күз мезгілінде неше ай бар?(үш)
- Атап шығыңдар?(қыркүйек,қазан,караша)
- Аптада неше күн бар?( жеті күн)
- Бүгін аптаның нешінші күні?(бесінші күні)
- Қалай аталады?(жұма)
- Әріпті біз не істейміз?(жазамыз,оқимыз,көреміз)
- Дыбыс дегеніміз не?(дыбысты естиміз,көреміз)
- Дыбыс нешеге бөлінеді?( дыбыс 2 бөлінеді)
- Атап шығыңдар?(дауысты,дауыссыз)
- Дауысты дыбыстар дегеніміз не?
- Дауыссыз дыбыстар дегеніміз не?
- Соңғы қандай әріпті өттік?Ол сөздің қай жерлерінде кездеседі?
- Бидай мәтіне байланысты нан туралы мақалдар жаттауы сұрау.
Сұрақтар арқылы жұлдызға кім бірінші жететінін анықтау.Ойын арқылы жаңа сабақты шығарып алу.Жұмбақ жасыру.
ІV. Жаңа сабақ.
Түрі жылқы бейнесі
Жолақ-жолақ жейдесі.(зебра)
Әріп те,сан да бола алады.Бұл қай әріп?(з)
Зымыран,зырылдауық,зауыт,зеңбірек
Зебра туралы мәлімет беру.
Зебра сөзінде ең бірінші қандай дыбыс естіп тұрсыңдар?
З-з-з-з-қайталау.
Ендеше бүгінгі тақырыбымыз Зз дыбысымен әрпі.Дыбыстың артикулияциясы.
З дыбысының таңбасы?Яғни қай түрін көріп тұрмыз?Баспа.
Енді осы дыбысты өз үйшігіне орналастырамыз.Дауыссыз,көк түспен белгілейміз.З дыбысы сөздің басында,ортасында, соңында кездеседі.З әрпі неге ұқсайтынын сұрау.
V.Тақтамен жұмыс.
Дыбыстық талдау: қазан VІ. Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз Алақанды соғамыз Алға қарай бір аттап Артқа қарай бір аттап Бір отырып,бір тұрып Сәл демалып аламыз.
VІІ. Оқулықпен жұмыс.
Сөздерді оқып беру,тізбектей, жеке-жеке оқыту. Өлең бойынша сұрақтар қою.
VІІІ. Дәптермен жұмыс.
З әрпінің жазба түрін көрсету,тақтада жазу,ауада жазу.
Дәптерге таза, сауатты жазуын қадағалау.
Зз әрпін көркем жазу.(тақтаға 2 оқушыны шығарып жазғызу)
ІХ.Жаңа сабақты бекіту.
Топтық жұмыс.
І топ.Алғырлар.Буындардан сөз құрау.
За-ри-на зы-мы-ран за-уыт
ІІ топ.Тапқырлар.Көп нүктенің орнына з әрпін жазып, сөзді оқу
Қа- қа-ан са-ан ора-
Х.Қорытынды:
Сұрақ-жауап:
-Қандай дыбыс пен әріпті өттік?
-Зз қандай дыбыс?
-Сөздің қай жерлерінде кездеседі?
З дыбысы қай киіз үйге кіреді? Көк пе әлде қызыл ма?
Екі жұлдыз,бір тілек
Сабақта не ұнады,қандай тілегі барын айту.
ХІ.Бағалау. Мадақтау.