- Преподавателю
- Начальные классы
- Әдебиеттік оқу Әбу Насыр әл - Фараби. Сағыныш сазы 4 сынып
Әдебиеттік оқу Әбу Насыр әл - Фараби. Сағыныш сазы 4 сынып
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Кажиева С.Ж. |
Дата | 15.01.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Уақыты: 19 .11.14ж
Тақырыбы: Әбу Насыр әл - Фараби. Сағыныш сазы
Мақсаты: а) Әбу Насыр әл - Фараби өмірімен таныстыру,мәтіннің мазмұнын дұрыс тусініп,айтуға баулу.
ә) Оқушылардың тіл байлығын, байланыстыра сөйлеу қабілеттерін арттыру.
б) Туған халқын,елін сүюге, адал болуға тәрбиелеу.
Түрі: .
Әдісі: Әңгімелеу, сұрақ- жауап
Көрнекілігі: Әбу Насыр әл - Фараби портреті, пирамида, суреттер,үлестірмелі карточкалар.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Күтілетін нәтиже
I.Қызуғышылықты ояту.
II. Мағынаны тану.
Сергіту
Сөздікпен жұмыс
III. Ой толғау.
Бағалау:
Үйге тапсырма:
Ұйымдастыру бөлімі:
Психологиялық дайындық.
Оқушылардың назарын өлең жолдарына аудару.
Қыранға қия тау керек,
Бұлбұлға жасыл бау керек.
Балыққа мөлдір су кетек,
Батырға туған ел керек.
-
Туған жер не үшін керек?
-
Ғұлама бабаларымыз айтқандай «Болмасаң да,ұқсап бақ,
Бір ғаламды көрсеңіз»- дегендей
Бүгінгі жаңа тақырыбымыз: Әбу Насыр әл - Фараби. Сағыныш сазы.
Әр топ оқушыларына тапсырмалар беріледі.
Оқушылар сіздерге мәтінді оқыған кезде мағынасы түсінксіз сөздер кездесті ме?
Бүгінгі сабағымызды қорыта келе сіздерге өз бетімен жұмыс беремін.
Тест:
-
Әбу Насыр әл - Фараби қай жерде туған?
а) Хорасанда ә) Отырарда
2. Әбу Насыр әл - Фараби кімнің еңбегін дамытқан?
а) Абайдың ә) Аристотелдің
3. Ол қанша еңбек жазған?
а) 1000 ә) 150
4. Отырарды қалай атаған?
а) Насыр ә) Фараб
- Сонымен қатар Әбу Насыр әл - Фараби
Оқушылар топта ақылдасып басқа топтарды бағалайды.
«Сағыныш сазы» мәтінін оқып, Әбу Насыр әл - Фараби туралы реферат жазу.
Оқушылар өлең жолдарын хормен айтады.
Оқушыларды 1,2,3,4, цифрларын таңдатып алу арқылы 4 топқа бөлінеді.
Оқушылар өз ойларын айтады.
Туған жер кіндік қанымыз тамған жер .Әр кез туған жерімізді мақтан етеміз.
1-топ: «Әбу Насыр әл - Фараби» туралы түсінік береді. (Топ ішінен біреуі қорғайды)
2- топ: « Сағыныш сазы» мәтінінің 1- бөлігін оқып, түсіндіреді.( Суретін бейнелеп,мазмұнын айтады.)
3-топ: Мәтіннің 2-бөләгін оқып,
түсіндіреді. .( Суретін бейнелеп,
мазмұнын айтады.)
Аристотель- грек елінің ұлы ғалымы.
Шам - қазіргі Сирия мемлекетінің астанасы Дамаск қаласының көне атауы.
Шах - ұлы билеуші, Иран патшасының атағы.
Хауыз- жан-жағы, түбі шегенделген, су сақтайтын шұңқыр.
Тест:
Отырарда
Аристотелдің
150
Фараб
Сабақта алған білімдеріне қосымша түсінік қалыптастыру.
Бағалаған топтарына анықтама береді.
Сабаққа қызығушылығын арттыру.
Сөздік қорларын молайту.
Сұраққа толық жауап беру.
Оқушылардың жан- жақты ізденуі қалыптасады.
Өз ойларын қағаз бетіне түсіруге дағдыланады.
Сөздің мағынасын түсінуге құштарланады.
Ой-өрістерін жан-жақты жинауға үйрету.
Бір-бірін бағалауға жетелеу.
Ізденуге машықтандыру.